Jakie rybki wybrać do akwarium? Jak poprawnie łączyć gatunki?
Stawianie pierwszych kroków w świecie akwarystyki wymaga nieco wiedzy i przygotowania. Aby pierwsze akwarium obsadzić różnymi gatunkami ryb, koniecznie trzeba najpierw dowiedzieć się, które gatunki mogą żyć razem, a jakich lepiej nie łączyć. Pamiętaj, że nawet tak małe rybki jak gupiki potrzebują do komfortowego życia przestrzeni nie mniejszej niż 40-litrowe akwarium.
Jakie gatunki ryb mogą być razem w akwarium?
Istnieje kilka zasad dotyczących łączenia rybek akwariowych:
- ryby słodkowodne nie mogą żyć ze słonowodnymi;
- ciepłowodne nie mogą żyć z zimnowodnymi;
- ofiary nie mogą być w jednym zbiorniku z drapieżnikami;
- rybki ruchliwe nie będą czuły się dobrze z tymi o spokojnym usposobieniu.
Kolejny ważny punkt to wymagania życiowe oraz towarzyskość – rybki, które lubią ciemne środowisko, źle tolerują mocno oświetlone akwarium i odwrotnie. Warto też unikać łączenia ryb pochodzących z bardzo oddalonych od siebie obszarów geograficznych.
Najlepsze połączenia do obsady akwarium wielogatunkowego to: zmienniak plamisty świetnie dogada się ze wszystkimi przedstawicielami gatunków słodkowodnych, np. gupikami, z kolei gupiki idealnie funkcjonują w otoczeniu piskorków, kosiarek, bystrzyków neonowych, zbrojników niebieskich, mieczyków i danio.
Jakie rybki są mało wymagające?
Jeżeli planujesz maksymalnie 50-litrowe akwarium, możesz w nim trzymać następujące gatunki ryb:
- gupik, znany też jako pawie oczko, to mała rybka o niskich wymaganiach, która z usposobienia jest przyjazna i spokojna. Najbardziej ceni sobie towarzystwo molinezji oraz mieczyków;
- platka to bliska krewna mieczyka – jeżeli się z nim krzyżuje, zatraca cechy gatunkowe, dlatego lepiej nie hodować ich razem;
- kardynałek chiński to rybka, która najlepiej czuje się w towarzystwie 6–8 przedstawicieli swojego gatunku;
- danio pręgowany to przyjazna ryba o stadnym usposobieniu, która doskonale odnajduje się w małej gromadce innych równie przyjaznych gatunków;
- neon czerwony, podobnie jak danio, dobrze czuje się w większych skupiskach;
- drobniczka stanowi przeciwieństwo dwóch powyższych gatunków – to rybka ceniąca sobie przestrzeń i mimo że jest przyjazna, źle toleruje tłok.
Gdy twoje akwarium będzie miało 100 litrów, możesz pozwolić sobie na nieco większe okazy, takie jak:
- mieczyk Hellera to rybka, która żyje w parze, przy czym w jednym akwarium nie powinno znajdować się więcej niż 4 samce Mieczyka;
- kirysek panda najlepiej czuje się w małym stadku, nie większym niż 5 osobników;
- księżniczka Burundi to przepiękna ryba w kolorze écru, która zdecydowanie najbardziej komfortowo czuje się wśród kilku, a nawet kilkunastu przedstawicieli własnego gatunku. Akwarium z obsadą jednogatunkową to ciekawy pomysł dla początkujących;
- akara marońska to ryba lubiąca ciemne zakamarki – jest bardzo spokojna i przyjazna dla innych gatunków;
- gurami dwuplamisty jest rybą, która najlepiej czuje się w haremie – jeden samczyk i 3–4 samiczki.
Do 200-litrowego akwarium rekomendowane są takie gatunki jak: bocja wspaniała, skalar, brzanka denisona, neon Innesa oraz czarna tetra.
Hodowla wszystkich powyższych gatunków nie powinna przysporzyć większych problemów. Jednak trzeba pamiętać, aby przed zakupem jakiejkolwiek ryby dokładnie sprawdzić, jakie należy zapewnić jej warunki, czym i kiedy karmić oraz zakupić wszystkie niezbędne akcesoria, m.in. czyścik magnetyczny, wieszany termometr, pompę czy nawet siatkę do akwarium potrzebną do wyławiania rybek, roślin czy kamyków.
W akwarium muszą znaleźć się również ozdoby i rośliny preferowane przez mające w nim zamieszkać rybki. Możliwość schowania się lub pływania wśród zakamarków zapewnia tym zwierzętom psychiczny komfort i imituje naturalne środowisko bytowania.
Ile rybek może być w 10-litrowym akwarium?
Zbiornik o pojemności 10 litrów jest zbyt mały, by jakiekolwiek gatunki ryb mogły w nim komfortowo żyć. Co prawda teoretycznie można umieścić w nim maksymalnie 2 rybki o rozmiarze gupika, ale tak niewielka przestrzeń nie zapewni im optymalnych warunków. Nawet na początku hodowli lepiej zaopatrzyć się w co najmniej 50-litrowe akwarium. Pamiętajmy, że ryby to żywe stworzenia, które potrzebują chociażby namiastki przestrzeni oraz możliwie jak najbardziej komfortowych warunków do tego, by wieść dobre i przyjemne życie.
Jakie rybki mogą żyć bez filtra?
Filtr i pompa w akwarium są dla ryb tym, czym dla nas toaleta. Bez tego wyposażenia wodę trzeba im wymieniać codziennie, całą. Niezależnie od tego, czy mamy gąbkę z pompką, filtr wewnątrz akwarium, kaskadę albo kubełek zewnętrzny dla ryb, tego typu elementy oczyszczają wodę z wydalanych codziennie nieczystości.
Cały ambaras dotyczy rybiego moczu, którego w akwarium bez filtra jest bardzo dużo. Jeżeli woda nie zostanie z niego oczyszczona, do rybich skrzeli trafi amoniak z moczu, który ma właściwości żrące. Z czasem ryby przyzwyczają się do takiego środowiska, ale nie zmienia to jednak faktu, że amoniak będzie sukcesywnie uszkadzał ich listki oskrzelowe.
Bez filtra można mieć kulę ze złotą rybką, w której woda będzie zmieniana codziennie, po każdym karmieniu. To podstawowy warunek, by trzymanie rybki bez filtra było humanitarne.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto