Jamnik
Jamniki to psy, które wyróżnia specyficzny wygląd. Charakter jamnika również jest wyjątkowy. Ciężko pomylić tę rasę z inną, gdyż ich krótkie łapki, długi korpus oraz duże uszy, które są bardzo charakterystyczne. Oprócz tego, wielu miłośników zwraca uwagę na oczy, a raczej spojrzenie jamników, które jest wyjątkowo urocze i przyjemne.
Pochodzenie rasy jamnik - krótko o historii
W wieku XIX i XX jamniki były bardzo popularnymi psami wśród szlachty. Psa tej rasy posiadał Napoleon Bonaparte, który bardzo chętnie dawał się portretować z pupilem. Jednemu z nich (gdyż miał ich kilka) dał na imię Napoleon, co świadczyło o tym, że był dla niego naprawdę ważny. Co ciekawe, wszyscy jego psi przyjaciele rasy jamnik zostały pochowane w sargofagu zaraz obok niego. W tym czasie psy te były traktowane jako psy szlacheckie i tylko osoby tej rangi mogły je posiadać. Można powiedzieć, że jamniki były wtedy na piedestale popularności, a ich właścicielem nie mógł być byle kto. Jamniki towarzyszyły szlachcie w polowaniach. Świetnie się w tym sprawdzały i były naprawde pomocne. Cesarz Wilhelm II tak bardzo lubił swojego jamnika, że nakazał postawić mu pomnik. Na ów pomniku widniał napis: “Pamięci mojego wiernego jamnika Erdmanna (1890-1901) W[ilhelm] II” . Co ciekawe brytyjska królowa Elżbieta II również była właścicielką tej rasy. Mimo, że była ogromną fanką rasy Corgi, to dała się ulec urokowi jamnika. Hoduje również krzyżówkę jamnika z Corgi. Nawet Pablo Picasso w swoich pracach uwzględniał ów rasę. Możemy zatem stwierdzić, że jamnik był bardzo szlachecką i docenioną jednostką wśród ras, która zaznaczyła się w historii Polski.
W późniejszych latach jamniki podbiły serca miłośników w całej Europie. Pies ten przestał być szlacheckim psem, a bardziej powszechnym i popularnym wśród wszystkich. Największą popularnością cieszył się w Niemczech. W 1972 roku maskotką Igrzysk Olimpijskich był pies o wyglądzie jamnika. Jego popularność rosła w błyskawicznym tempie. Krótkonogi piesek potrafił zauroczyć prawie wszystkich. W dzisiejszych czasach jednak jamnik nie jest tak popularny i często spotykany. Jest uznawany bardziej za egzotykę niż za typową rasę, która jest częścią rodziny. W tych czasach jamniki mają również większą konkurencję. Psy podobnej wielkości jak Jack Russel Terier czy Mops również zyskały swoją popularność i wpadły w oko wielu właścicielom.
Do wyglądu jamnika przyczyniło się kilka innych ras. Na początku XX zaczął się kształtować jego wygląd, który miał ostateczną wersję dzięki krzyżówkom z terierami, pinczerami, posokowcami i pointerami. W 1800 utworzono pierwszą księgą rodowodową, a w 1888 roku utworzono Niemiecki Klub Jamnika. Niemiecka nazwa jamnika to: Dachshund. Znaczy to nic innego jak połączenie borsuka i psa w jednym ciele. Pierwotna postać jamnika to ta z krótkim włosem. W związku, że został on skrzyżowany z inną rasą, krzyżówka jamnika była ostateczną jego formą. Ów skrzyżowanie było z cockerem spanielem oraz płochaczem długowłosym - powstała wersja jamnika długowłosa. O tym jednak więcej informacji w temacie “Wygląd Jamnika”.
Pierwszy wzorzec rasy to jamniki będące psami myśliwskimi. Charakteryzowały się naprawdę silnym instynktem łowieckim. Dziś bardziej jako psy rodzinne, choć zdarza się, że są wykorzystywane do polowań. Według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) jamniki należą do IV grupy.
Jamnik - wygląd
Jak już wiemy jamniki wyróżnia ich wygląd od innych ras. Pierwsze co, to rzuca się nam w oczy ich nietypowa budowa ciała. Jest to pies niewielkiego wzrostu o wydłużonym tułowiu. To ciało nie jest jakoś specjalnie długie, ale optycznie się wydaje dłuższe przez krótkie nogi jamnika. Nogi prócz tego, że są bardzo krótkie, są też proste. Jest to pies o dość muskularnej i mocnej budowie ciała. Mocno stąpa po gruncie i ma świetną równowagę. Jest niezwykle zwinny i szybki co mogło by się nie wydawać patrząc na jego budowę ciała. Mimo to naprawdę jest bardzo sprawny ruchowo. Głowa osadzona jest na długiej i lekko wygiętej szyi. Średniej wielkości uszy są osadzone wysoko i wiszą swobodnie przy policzkach. Niektóre osobniki mają większe uszy, które wyglądają dość specyficznie. Zalicza się je jednak do grupy średnich uszu. Oczy również są średniej wielkości, ciemne o migdałowym kształcie. Nosek również jest ciemnej barwy, przeważnie czarny. Rzadko można spotkać podobnego psa, którego można byłoby pomylić z tą rasą.
Jeśli chodzi wielkość jamników to nie dzieli się ich ze względu na wysokość a na obwód klatki piersiowej i masę ciała. Właśnie według tego pomiaru jamniki dzieli się na 3 różne grupy:
- jamnik standardowy: psy 37-47 cm, a suki 35-45 cm, waga do 9kg
- jamnik miniatury: psy 2-37 cm, a suki 3035 cm, waga do 6kg
- jamnik króliczy: psy 27-32 cm, a suki 25-30 cm, waga do 3kg.
Jamniki można podzielić na 3 grupy ze względu na rodzaj sierści:
- jamnik gładkowłosy, czyli inaczej krótkowłose. Włose te są miękkie, błyszczące, gęste i przylegające do sierści.
- jamnik długowłosy. Włosy tych jamników są długie, połyskujące, lekko falowane lub proste
- jamnik szorstkowłosy. Te włosy są szorstkie, gęste i przylegające. Te jamniki mają krzaczaste brwi i brodę.
Kolor szaty jamnika jest dopuszczalny w kilku wariantach:
Występują jamniki jednokolorowe (rude w różnych odcieniach, żółte, o czystych kolorach, bądź kolorach z czarnym nalotem), dwukolorowe (czarne lub czekoladowe podpalane, marmurkowe) i pręgowane (na jasnym tle ciemniejsze widoczne pręgi). Najczęściej jednak można spotkać jamniki w umaszczeniu rudo-brązowym lub czarnopodpalanym. U jamników szorstkowłosych występuje maść dzicza. Tego typu sierści są dużo rzadziej spotykane.
Jamnik - charakter i uosobienie
Jamniki należą do grupy psów, które uwielbiają ruch. Są bardzo energiczne i potrzebują wysiłku fizycznego by móc normalnie funkcjonować. To je też uszczęśliwia i daje dużo frajdy. Uwielbiają długie spacery. Należy pamiętać jednak o smyczy i szelkach podczas tych spacerów. Dlaczego? Ponieważ jamniki w swoim uosobieniu mają instynkt łowiecki. Były kiedyś psami myśliwskimi, więc widok królika, czy kota może wzbudzić w nich ten instynkt i mogą zacząć biec bez opamiętania za “ofiarą”. W takiej sytuacji ciężko będzie nam je zatrzymać i okiełznać, dlatego smycz będzie niezbędna. Mimo dobrego wychowania i posłuszności jamników ich instynkt może być mocniejszy. Dawniej miały za zadanie wypłoszyć zwierzynę ze swoich skrytek jak np norki, borsuki. Były również świetnymi tropicielami i potrafiły znaleźć zwierzynę w krótkim czasie. JAmnik ma świetny węch, wyostrzony i skrupulatnie wykorzystywany do węszenia i śledzenia. Bardzo dobrym pomysłem będzie wprowadzenie w życie jamnika zróżnicowane aktywności, nie ograniczać się tylko do spacerów.
Jamniki to małe psy o wielkich sercach. Są bardzo przyjacielsko nastawione do życia. Prócz energii, która w nich drzemie są też wytrzymałe i odważne. Po długich spacerach często odpoczywa i wycisza się na swój sposób. Psy tej rasy są pozytywnie nastawione do ludzi. Szybko nawiązują kontakt i są bardzo przyjazne. Przywiązują się do swoich właścicieli bardzo mocno i uwielbiają być pieszczone. Ta relacja jest tak ważna dla jamnika, że potrafi być zazdrosny o właściciela i prosi się o atencję gdy tylko jest okazja. Nie lubią być same. Długotrwałe życie w samotności może wprowadzić jamnika w zły stan psychiczny, co może odbić się na jego zdrowiu. Towarzystwo to rzecz, które bardzo potrzebuje. Właśnie dlatego przed decyzją o nabyciu psa tej rasy należy przeanalizować to, czy nie będzie zmuszony żyć w samotności, czy będziemy mieć dla niego wystarczająco dużo czasu.
Innymi cechami jamnika jest spostrzegawczość i czujność. Oczywiście bierze się to znowu z jego wrodzonego instynktu łowczego. Jest świetnym stróżem i bardzo głośno i szybko informuje domowników o potencjalnym zagrożeniu. Szczeka donośnie i dopóki ktoś inny nie zareaguje.
Jamniki odnajdują się w większych rodzinach. Lubią i akceptują dzieci, szczególnie jeśli chodzi o nieco starsze pociechy, które zapewnią im zabawę na świeżym powietrzu, dużą dawkę ruchu itd. Co do innych zwierząt są z początku nieufne. Mogą mieć bardzo podejrzliwe podejście, ale z biegiem czasu potrafią się również zaprzyjaźnić z innymi psami. Nie zawsze są świadome swojej wielkości i ze względu na dużą odwagę potrafią szczekać czy “mieć problem” do dużo większych od siebie osobników. Należy zwrócić szczególną uwagę na pierwszy kontakt z obcymi zwierzętami.
Są to psy odważne, ale i bardzo uparte. Szybko odpowiadają na zaczepki, nawet jeśli są one kierowane ze strony psa 3 razy większego od nich.
Jamnik - szkolenie
Ciekawostką jest to, że jamniki długowłose są o wiele łagodniejszą wersją tej rasy. Nie są tak bardzo zawzięte i zaczepne. Ich temperament jest troszkę bardziej stonowany. Jak wiemy, z charakterem nie tylko się rodzimy, ale kształtuje się on przez całe życie wraz z czasami młodzieńczymi. W tym przypadku szczenięcymi. Wychowanie ma ogromny wpływ na charakter naszego psa, dlatego też każdy osobnik jest inny. Są rzeczy, których nigdy nie zmienimy bo to jest zapisane w genach tej rasy, ale wiele rzeczy możemy “utemperować” kolokwialnie mówiąc. Ważne by wychowanie i socjalizację zacząć jak najszybciej.
Jamniki to psy bardzo inteligentne. Szybko pojmują i chętnie uczą się nowych rzeczy. Drzemie w nich ambicja i odwaga, którą należy nie zatracić a wykorzystać ten potencjał. Dzięki temu psy będą szczęśliwsze i spełnione.
Jeśli chodzi o aportowanie to sprawdzają się doskonale, nawet w świecie wodnym. Jako, że uwielbiają to robić to pomaga im w tych ich instynkt. Jako, że są to psy niewielkich rozmiarów to ułatwia im to poruszanie się podczas polowań i zabaw.
Pies ten jest też spostrzegawczy, jak już wcześniej zostało wspomniane, dlatego szybko zauważy błędy czy niedociągnięcia właściciela i wykorzysta to dla własnych celów.
Właściciel jamnika musi uzbroić się w cierpliwość i być przede wszystkim konsekwentny jeśli pragnie wyszkolić swojego jamnika.
Jamnik - co mu najczęściej dolega?
Długość życia jamników mieści się granicach 12-16 lat. Są to psy, które należą do grupy długowiecznych. Oczywiście na długość życia wpływa przede wszystkim jakość życia. Zaś na jakość ma wpływ wiele aspektów. Między innymi to czy chorują i czy dolegliwości z jakimi muszą się zmagać mocno wpływają na to. Często przez choroby odchodzą dużo za wcześnie. Dlatego zdrowie jest bardzo ważne. Nawet najmniejsze problemy zdrowotne trzeba zgłaszać weterynarzowi i reagować, by nie przerodziło się to w coś groźniejszego. Na jakość życia wpływa również genetyka, płeć, sposób życia - dawka ruchu i odpoczynku, jedzenie jakie podajemy pupilowi. Tych wpływów jest naprawdę wiele. Warto zadbać o naszego jamnika by żyło mu się dobrze i jak najdłużej. Zdrowie jamnika zależy nie tylko od niego samego, ale też od właściciela.
Najsłabszym punktem w przypadku jamników jest och kręgosłup. Przez nietypową budowę ciała, czyli długi tułów i krótkie, nieproporcjonalne nogi są narażone na problemy zdrowotne związane właśnie z tym. Często dochodzi do:
- skrzywienie łap
- dyskopatia, inaczej nazywane porażenie jamnicze
- przepukliny dysku
- zanik siatkówki (RPA)
- problemy z kręgosłupem
- nadwaga
My jako właściciele rasy jamnik możemy profilaktycznie podchodzić do ich życia. Dzięki naszej ostrożności zmniejszymy stopień narażenia psa na którąś z powyższych chorób. Bardzo niezdrowe dla jamnika jest chodzenie po schodach, dlatego powinniśmy jak najmniej narażać psa na to. Najlepiej psa wziąć na ręce i znieść po schodach. Problemy z kręgosłupem potęguje zły tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Aby naszego czworonogiego przyjaciela utrzymać w zdrowiu powinniśmy przysporzyć mu dużej dawki ruchu. Dzięki temu zapobiegniemy również nadwadze, która też się przydarza jamnikom. Jako, że mają krótkie i dość cienkie nogi, zbyt duża masa ciała może je obciążyć i krzywić. Dlatego odpowiednie żywienie - dieta oraz aktywność fizyczna jest naprawdę bardzo ważna. Często bagatelizowana przez właścicieli.. co jest niedopuszczalne. Jako, że mają długie uszy to ich przewód słuchowy jest narażony na problemy. Uszy te są duże i zwisające, gromadzą się tam bakterie i brud. Czyszczenie uszu jest również ważne, by zapobiec problemom zdrowotnym, które są związane ze słuchem i całym przewodem słuchowym. Warto psu sprawdzać zęby. Jamnikom często osadza się kamień nazębny, którego ciężko się pozbyć jeśli nie robimy tego regularnie.
Te psy o krótkich nogach są w miarę odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Ich silny charakter pozwala im być psami wytrzymałymi. Jedynie co źle znoszą to wilgoć i przeciąg. Oczywistym jest, że należy psa uchronić przed mrozem oraz dostarczyć chłodnej i świeżej wody podczas upałów. W naszej ofercie znajdą Państwo i ubranka, które wspomogą naszego pupila w bardzo zimne dni oraz miski, dzięki którym będą mogli pić wodę w każdym możliwym miejscu.
Jamnik - pielęgnacja
Zaleca się by szczotkować jamnika w miarę często. Nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Niezależnie od długości sierści powinno się to robić regularnie. Jako, że te psy uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu, tarzają się w błocie, na trawniku, buszują w krzakach to musimy je szczotkować by pozbyć się insektów i brudu ze skóry i przestrzeni między włosowych. Kąpiel tylko w razie potrzeby. Należy pamiętać wysuszyć dobrze psa, by się nie przeziębił. Można użyć do tego suszarki lub ręcznika. W zależności od włosa jamnika używamy różnych szamponów.
Jamnika z krótką sierścią powinniśmy umyć szamponem. Jeśli kąpiemy jamnika, który ma długą sierść możemy użyć szamponu, który jest przystosowany do długiej sierści.
Do podstawowych rytuałów pielęgnacyjnych powinniśmy również zaliczyć sprawdzanie i czyszczenie oczu, uszu, obcinanie pazurów, mycie zębów i zdzieranie kamienia nazębnego.
Jamnik to pies, którego mogą mieć wszyscy, którzy nie zbagatelizują jego inteligencji, ambicji i potrzeby bycia aktywnym. Psy tej rasy są bardzo przyjacielskie, uczuciowe i wierne. Szybko odwdzięczają się właścicielowi swoim posłuszeństwem. Jest to pies bezproblemowy, który świetnie stróżuje, uwielbia towarzystwo dzieci i nie wymaga dużej pielęgnacji. Jamniki to urocze psy, które potrafią swoim urokiem uwikłać każdego. Jamnikowi nie będzie przeszkadzała obecność doświadczonych właścicieli. Lubią czuć, że są dobrze odbierane i gdy są szkolone w odpowiedni sposób. Mimo, że nie są już tak popularne jak w poprzednich latach to mają w sobie coś bardzo wyjątkowego, a ich właściciele to potwierdzą! Uważamy, że adopcja jamnika będzie świetnym rozwiązaniem dla małych i dużych rodzin, które chce przyjąć do swojego ogniska czworonogiego pupila.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto