To, co je Twój pies, ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju. Pamiętaj, aby psia karma miała jak krótszy i najprostszy skład oraz dostarczała dobrej jakości białka. A co ze zbożami? Czy powinny być obecne w psiej karmie? Podpowiadamy, czym jest karma bezzbożowa i dlaczego warto wprowadzić ją do psiego jadłospisu.

Co to jest karma bezzbożowa?

Jak sama nazwa wskazuje, karma bezzbożowa dla szczeniąt i starszych psiaków nie ma w składzie zbóż. Rozwiązanie to z powodzeniem stanowić może kompletne, pełnowartościowe i dobrze zbilansowane żywienie dla Twojego pupila. Dobrze skomponowana karma bezzbożowa pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Pamiętaj jednak, że bezzbożowa i bezglutenowa karma dla psa to nie to samo. Karmy bezglutenowe nie mają w składzie źródeł glutenu, a więc takich zbóż jak pszenica czy jęczmień. Mogą za to zawierać inne. Karma bezzbożowa nie ma żadnych zbóż w składzie, w związku z tym jest jednocześnie bezglutenowa.

Czy pies może jeść produkty zbożowe?

Zboża to składnik znajdujący się na samym dole w psiej piramidzie żywieniowej. Zastanawiasz się dlaczego? Zboża to źródło węglowodanów, a psy mają trudności z ich strawieniem. Nie wytwarzają odpowiedniej ilości amylazy ślinowej. To enzym, którego głównym zadaniem jest wstępne trawienie węglowodanów. Przy zbyt dużej ilości zbóż organizm psa nie jest w stanie przetworzyć węglowodanów w nich obecnych. W związku z tym karmy zawierające w składzie zboża stają się nierzadko przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Mogą powodować u czworonoga biegunki, wzdęcia, stany zapalne. Zbyt duża ilość zbóż w pożywieniu zwierzęcia może obciążyć jego żołądek, a nawet powodować choroby trzustki.

Karma bezzbożowa dla psa – jaki powinien być jej skład?

Na pierwszym miejscu w składzie bezzbożowej karmy dla psa znaleźć powinny się źródła wysokiej jakości białka. Może to być mięso lub ryby. Białko wzbogacone zostało o łatwo przyswajalne węglowodany pochodzące z niezbożowych warzyw, owoców i roślin. W bezzbożowej karmie dla psa nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Kluczowa jest również obecność naturalnie fermentujących włókien FOS i MOS, substancji mineralnych, witamin, glukozaminy, przeciwutleniaczy.

Jaką karmę bezzbożową dla psa wybrać?

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór karm bezzbożowych dla psów. Oferowane są rozmaite warianty smakowe, karmy dopasowane do wieku, stanu zdrowia, masy ciała czy rasy psiaka. W ten sposób wybrać możesz karmę bezzbożową dla psa doskonale dopasowaną do jego indywidualnych wymagań. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, skorzystaj z pomocy specjalisty – weterynarz podpowie Ci i ułatwi podjęcie decyzji. W międzyczasie natomiast zapoznaj się z rankingiem suchej karmy dla psa. Znajdziesz w nim najwyżej ocenione produkty. Wybierać możesz również spośród bezzbożowych karm mokrych dla szczeniąt i starszych psiaków.

Przeczytaj artykuł o dawkowaniu karmy dla psa. Nasi eksperci podpowiadają, ile jedzenia powinieneś serwować czworonogowi.

Dla jakiego psa karma bezzbożowa?

Karma bezzbożowa to propozycja dla wszystkich czworonogów, zarówno tych dużych, jak i małych. Duży udział zbóż w pożywieniu psa jest nieodpowiedni, bo niezgodny z jego wilczą naturą i mięsożernym stylem żywienia. Niekiedy nawet może okazać się szkodliwy dla zdrowia zwierzęcia.

Jeśli szukasz lekkostrawnego i dobrze przyswajalnego jedzenia dla swojego pupila, rozważ wybór karmy bez zbóż. W sposób szczególny sprawdzi się ona w przypadku czworonogów zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi. Zwierzęta z wyższym potencjałem alergennym powinny spożywać karmy bez zbóż, aby ograniczyć ryzyko dokuczliwych objawów ze strony przewodu pokarmowego i problemów dermatologicznych – świąd przede wszystkim na łapach, uszach i łopatkach, który sprawia, że pies ciągle liże się i drapie, co w rezultacie prowadzi do ran i stanów zapalnych skóry.

Czy karma bez zbóż jest lepsza niż karma ze zbożami?

Obecność zbóż to nie jedyny wyznacznik jakości psiego pokarmu. Zapoznaj się dokładnie z informacjami zawartymi na opakowaniu i unikaj przede wszystkim karm o długim i skomplikowanym składzie, w którym znajdują się wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty, konserwanty czy sztuczne słodziki.

Pamiętaj, że bezzbożowa karma dla psa nie musi pokrywać w pełni zapotrzebowania energetycznego Twojego pupila. Eksperci podkreślają, że karmy o niewielkiej zawartości zbóż, które smakują psiakowi i nie powodują u niego przykrych dolegliwości, mogą być przez niego spożywane.