Nowofundland to pies wyróżniający się dużymi rozmiarami, ale uważany jest za rasę przyjazną dla dzieci. Lubi wodę, dlatego często służy jako pies ratownik wodny. Oto najważniejsze informacje na temat tego psa rasy olbrzymiej. Przeczytaj i zobacz czy ten pies będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Nowofundland - historia rasy oraz pochodzenie

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi Nowofundland. Istnieje wiele teorii na ten temat, a jedna z nich odnosi się do historii jeszcze z czasów Wikingów, którzy najechali Amerykę w XI i XII wieku i mieli ze sobą właśnie duże psy podobnej rasy. Inna teoria zakłada, że Nowofundland pochodzi od psów mieszkających w Nowej Fundlandii i jest skrzyżowaniem kilku ras dużych, czarnych przysłów, które pojawiły się w tym regionie świata. Tak naprawdę to dzisiaj nie mamy pełnego przekonania czy ta rasa została przewieziona do Ameryki, czy też jest to jedno z rdzennych, amerykańskich ras lub też mieszanka kilku amerykańskich ras psów czarnych.

Jeszcze inna, ciekawa teoria zakłada, że Nowofundland pochodzi od mastifa tybetańskiego, co jest jeszcze starożytną rasą psów, wykorzystywaną w dawnych czasach do polowań oraz do ciągnięcia zaprzęgów. Zgodnie z tą teorią ta rasa psów miała ewoluować, a pierwsze psy o tak dużych gabarytach pojawiły się około XIX wieku, a później dobrze znane były w okresie międzywojnia.

Obecnie Nowofundland jest uważany za rasę olbrzymią, jednak wykazującą się dużą łagodnością i przyjaznym nastawieniem do dzieci. Jest to sekcja 2 - według klasyfikacji psów, która obejmuje pinczery i sznaucery, czyli psy górskie.

Nowofundland - wygląd, cechy zewnętrzne, sposób odżywiania i pielęgnacja

Nowofundland to pies zaliczany do rasy olbrzymiej, posiadający potężną i masywną budową ciała. Suka Nowofundlanda osiąga nawet do 66 cm wysokości, a pies nawet do 71 cm. Waga tej rasy wynosi średnio ok. 60 kg w przypadku dorosłego psa, natomiast, pomimo tego, psy nie sprawiają wrażenia otyłych. Wynika to głównie z gęstych włosów, średniej długości w ciemnym, czarnym kolorze, a także szeroko rozstawionych oczu, co sprawia, że pies wygląda przyjaźnie. Znane są też Nowofundlandy mają biało czarne włosy.

Długo sierść Nowofundlandów wymaga regularnego mycia oraz czesania, a także nawilżania, dlaczego warto stosować odpowiednie szampony dla tej rasy psów.

Nowofundlandy posiadają długość życia od ok. 10 do 12 lat i wykazuje się dosyć dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że mają skłonność do problemów z żołądkiem, a także chorób stawów biodrowych, łokci i kolan. Nieco rzadziej w tej rasie psów pojawiają się choroby serca i układu krążenia, co wskazuje na skłonności dziedziczne. Nowofundlandy narażone są również na różnego rodzaju choroby w zakresie układu moczowego, a także na alergie pokarmowe. Źle znoszą wysokie temperatury i potrzebują stałego dostępu do świeżej i zimnej wody. W czasie wysokich upałów dobrze czują się na macie chłodzącej.

Jeśli chodzi o pożywienie to Nowofundlandy są dosyć niewymagającą rasą i na ogół odpowiednia będzie dla niej gotowa karma dla psów ras olbrzymich. Posiłki powinny być podawane co najmniej dwa razy dziennie.

Jeśli chodzi o szczenięta tej rasy to wykazują się one dosyć szybkim tempem wzrostu, dlatego często wymagają dodatkowej suplementacji preparatami, które chronią stawy. Z kolei osobniki dorosłe często tracą sierść, co wiąże się z koniecznością dodatkowego uzupełnienia diety w kwasy tłuszczowe i witaminy oraz pamiętaniu o regularnym uzupełnianiu wody.

Zarówno młodsze, jak i starsze osobniki Nowofundlandów posiadają długą sierść, która wymaga regularnego czyszczenia - co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia - częściej. Powinno się do tego używać specjalnego grzebienia o długich zębach. Nowofundlandom powinno się też regularnie wycinać włosy pod uszami oraz kąpać je - średnio co ok. dwa miesiące, z zastosowaniem specjalnych środków pielęgnacyjnych dla tej rasy psów.

Z uwagi na swoją długą sierść Nowofundland ma naturalną skłonność do plątania się, dlatego trzeba regularnie czesać psy. W okresie wiosennym Nowofundland może się, z kolei, lenić, dlatego konieczne jest pozbywanie się martwych włosów za pomocą grzebienia - najlepiej metalowego, o długich i rzadkich zębach. Równie dobrze sprawdzi się także szczotka z naturalnego włosia. Dodatkowo można zastosować preparat, który ułatwia rozczesywanie gęstej sierści tej rasy psa. U Nowofundlandów warto też kontrolować uszy, by nie zalegała w nich woda, która może powodować infekcje. Dlatego, po każdym kontakcie psa z wodą, konieczne jest osuszanie uszu. Szczególnej higieny wymagają też oczy, zęby oraz pazurki. Nowofundland wymaga też regularnego wycinania sierści pomiędzy palcami.

Ponieważ Nowofundlandy są dużymi psami to często trudno kąpać je w warunkach domowych, więc można skorzystać z usług profesjonalnego salonu dla psów.

Nowofundlandy, co istotne, są psami, które nie lubię się nudzić, dlatego warto zakupić dla nich dodatkowe akcesoria. Jeśli pies na co dzień spędza czas w domu wraz z domownikami to powinien też mieć dodatkowe podkładki pod miski, które w czasie jedzenia chronią podłogę przed wypadającymi resztkami, ponieważ ta rasa psów ma skłonność do zabawy nawet podczas jedzenia, co powoduje, że rozrzuca i wylewa jedzenie z miski. Warto też kupić odpowiednie akcesoria dla psów do zabawy, natomiast nie powinny one być zbyt małe, ponieważ pies może je połknąć lub też zadławić się nimi. Odpowiednie będą, zatem większej wielkości piłki oraz gryzaki dla psa dla psów.

Nowofundland powinien też posiadać wygodne posłanie, które będzie dopasowane do jego wielkość i zapewni mu wygodny sen. Tego typu produkty najlepiej kupować w dobrych sklepach zoologicznych.

Nowofundland - charakter i usposobienie rasy

Nowofundland jest uważany za jedną z najbardziej łagodnych i przyjaznych rasy psów - zarówno dla małych dzieci, jak i dla dorosłych.

Wykazuje się dużym spokojem i opanowaniem i właściwie nie ma przejawów agresywnych zachowań. Wiele rodzin z dziećmi właśnie z tego względu decyduje się na posiadanie tego rodzaju psa. Oprócz tego, że jest on zrównoważony i spokojny, to również przywiązuje się do swojej rodziny i wykazuje dobry kontakt z człowiekiem. Nie powinien, jednak na wiele godzin pozostawać sam, ponieważ samotność niekorzystnie wpływa na jego charakter i może powodować lęki, objawiające się przez głośne szczekanie i inne tego typu zachowania, związane z niepokojem i strachem. Jednak nawet w tego typu, skrajnych dla Nowofundlanda sytuacjach, nie wykazuje on agresji i pozytywnie reaguje na widok każdej napotkanej istoty, w tym także człowieka. Dlatego też uważany jest za rasę bardzo spokojną oraz, co ważne, troskliwą. Nie ma obaw, że nie odnajdzie się w domu, gdzie są np. małe dzieci. Ta rasa psa lubi bardzo kontakt z człowiekiem, jednak, z uwagi na to, że są to bardzo dużo zwierzęta, należy zwracać uwagę aby w sposób niechcący nie wyrządziły krzywdę maluszkom.

Jeśli chodzi o przebywanie w jednym domu z innymi zwierzętami domowymi, np. kotami, to Nowofundland nie ma z tym problemu i dobrze reaguje na obecność innych zwierząt, a nawet nawiązuje z nimi silne więzi.

Nowofundland - szkolenie oraz wychowanie

Duże wymiary Nowofundlanda robią wrażenie, ale tak naprawdę jest on dosyć łagodny i nie sprawia większych problemów jeśli chodzi o szkolenie lub też wychowanie. Na tle innych psów wyróżnia się ogromną spokojem oraz przyjacielskim nastawieniem do człowieka. Bardzo lubi wodę i posiada wrodzony instynkt do człowieka, dlatego często właśnie ta rasa psów służy ludziom jako ratowniki wodne. Nowofundland potrzebuje ruchu i posiada też bardzo dobrą orientację w terenie, co przydaje się w czasie akcji ratunkowych. Pomimo ogromnego wzrostu i wagi Nowofundland jest w stanie zeskoczyć do wody z helikoptera.

Jeśli chodzi o szkolenie to Nowofundland jest psem inteligentnym, łatwo nawiązuje współpracę z człowiekiem, a ponadto wykazuje dużą dyscyplinę, dzięki czemu można go szybko wyszkolić np. na psa ratownika. Szybko zapamiętuje polecenia oraz wypełnia je, jednak trzeba pamiętać by wykazać się kreatywnością podczas nauki, ponieważ ta rasa psów ma skłonność do tego, że dość szybko się nudzi i potrzebuje nowych wyzwań. Dlatego też na co dzień, jeśli tego typu pies mieszka z rodziną, to również oczekuję poświęcenia mu uwagi, a przy tym cierpliwości i łagodności w sposobie podejście do niego. Źle znosi jakiekolwiek kary, a także przejawy agresji fizycznej i słownej, co wynika z wrażliwego usposobienia. W czasie szkolenia wymaga dostępu do dużej ilości świeżej wody pitnej. Ta rasa psów powinna też odpowiednio wcześnie zacząć socjalizację i oswajanie się.

Co ciekawe, popularnie mówi się, że Nowofundland jest dobrym wodołazem, czyli psem, który dobrze czuję się w wodzie i sprawdza się świetnie jako ratownik wodny. Odpowiada za to m.in. dobry węch i możliwość szybkiego i dobrego nawiązania kontaktu z ludźmi, dzięki temu ta rasa psów sprawdza się także w czasie poszukiwania osób zaginionych nad wodą - szczególnie w okresie wakacyjnym. Nie ma obaw o to, że pies np. zaatakuje nieznaną osobę, która pojawi się na jego drodze, ponieważ Nowofundland jest z natury bardzo zrównoważony i spokojny, a jednocześnie bardzo odważny - nawet w stosunku do ludzi obcych. Dobrze znosi i toleruję także obecność innych ras psów i zwierząt, co powoduje, że często mówi się Nowofundlandy są wręcz dobrymi i troskliwym psami - nianiami.

Nowofundland to łagodny pies, o miłym usposobieniu, który bez problemu odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Nie każdy, jednak powinien się na niego decydować. Warto pamiętać, że taki pies potrzebuje kontaktu ze swoim właścicielem, dlatego jeśli jesteśmy zapracowani i nie możemy poświęcić mu dużo czasu, to nie warto decydować się na skazywanie go na samotność. Nowofundlandy nie nadają się też dla osób, które lubią czystość, ponieważ potrafią bawić się jedzeniem, rozchlapywać je i rozsypywać, a także wnosić do domu duże ilości błota.

Nowofundlandy to dość duże psy, dlatego potrzebują większej przestrzeni i nie nadają się do małych mieszkań. Koniecznie trzeba też zapewnić im dużą dawkę ruchu i pamiętać o regularnych, codziennych spacerach, które zaspokajają potrzeby fizyczne rasy Nowofundland.

Co istotne, Nowofundland nie należy do najtańszych w utrzymaniu, ale w zamian obdarza swojego opiekuna ogromną miłością i spokojem i bardzo przywiązuje się do rodziny oraz otoczenia, w którym mieszka.