Jaka jest najlepsza karma dla psa? Ranking

Zastanawiasz się, którą karmę dla psa wybrać? Poznaj marki najlepszych karm dla czworonogów. Podpowiadamy, dlaczego to właśnie na nich warto oprzeć dietę pupila.

Rinti

Jeśli Twój pies gustuje w mokrych karmach, to doskonałym wyborem będzie Rinti. To zbilansowany, łatwostrawny pokarm o dużej zawartości mięsa i bez dodatku zbóż. Karma dla psa Rinti stworzona została z czystego mięsa, bez dodatku mączki zwierzęcej. Mięso przetwarzane jest w niskich temperaturach, dzięki czemu zachowuje cenne składniki odżywcze. Karma Rinti nie zawiera sztucznych barwników, soi, ulepszaczy smaku, charakteryzuje ją wysoka strawność i smakowitość.

Dolina Noteci

Jeśli zależy Ci na pełnowartościowej, zbilansowanej diecie, wybierz karmę dla psa Dolina Noteci. To karma bezglutenowa – nie znajdziesz w niej zbóż i ich alergenów – ale i sztucznych konserwantów, barwników i wypełniaczy. Zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe Twojego czworonoga, gdyż to karma pełnoporcjowa – kompletna i zbilansowana. Wybierając ją, nie musisz się martwić, że w diecie Twojego psiaka zabraknie ważnych składników odżywczych. W ofercie tej marki znajdziesz niezwykle szeroki wybór zarówno pod względem smaków, jak i przeznaczenia.

Paka Zwierzaka

W rankingu najlepszych karm dla psów nie mogło zabraknąć tych od Paki Zwierzaka. W jej ofercie znajdują się suche i mokre karmy dla czworonogów. Charakteryzuje je wysoka zawartość świeżo przygotowanego mięsa, co zapewnia im wyjątkową smakowitość. Na uwagę zasługują hipoalergiczne formuły, które są gwarancją wysokiej strawności. Co więcej, karma dla psa Paka Zwierzaka przygotowywana jest ze składników HUMAN GRADE, czyli takich, które są dopuszczone do spożycia także przez ludzi.

Addvena

Addvena to pierwsza marka karmy dla psów stworzona dla klientów polskiego rynku weterynaryjnego. Karma dla psa Addvena łączy w sobie wyjątkową kompozycję naturalnych składników, które zapewniają doskonałą smakowitość, przyswajalność, strawność i dostarczają optymalnego programu żywieniowego. Ta bezzbożowa karma dostępna jest w formie suchej i mokrej oraz zawiera jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego – wołowinę lub jagnięcinę. Dlatego też polecana jest w sposób szczególny psom zmagającym się z alergią lub nadwrażliwością przewodu pokarmowego na białko inne niż jagnięcina czy wołowina.

Jaka jest najzdrowsza karma dla psa?

Nawet najlepsza jakościowo karma może okazać się nietrafiona, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb zwierzęcia. Wybór karmy musi być zatem dobrze przemyślany zarówno pod względem składu, jak i wymagań czworonoga. Każdy psiak jest inny i karma dobra dla jednego może okazać się złym pomysłem dla drugiego zwierzęcia. Dobra karma dla psa to taka, która uwzględnia takie czynniki, jak:

  • wiek psa – w sprzedaży dostępne są karmy dla szczeniaków, psów dorosłych czy seniorów,
  • wielkość czworonoga – w rankingu karm dla psa spotkać można te przeznaczone dla przedstawicieli ras małych, średnich, dużych i olbrzymich,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • stan fizjologiczny, np. kastrację, ciążę, alergię czy inne problemy zdrowotne,
  • warunki utrzymania.

Jeśli nie jesteś pewien, która karma dla psa będzie najlepsza dla Twojego pupila, skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii. Na podstawie dokładnej oceny potrzeb i zdrowia czworonoga opracuje on dla niego plan żywienia.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karmy dla psa?

Wybór karmy dla psa to nie lada wyzwanie. Mnogość ofert przyprawia o zawrót głowy. Czym powinna charakteryzować się najlepsza karma dla czworonoga? Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość mięsa – im jest go więcej, tym lepiej. FEDIAF podaje jako wartość minimalną 18%, ale umówmy się, taką zawartością mięsa cechują się karmy bardzo niskiej jakości. Odpowiednio zbilansowana karma powinna zawierać minimum 50% mięsa, natomiast 70% wydaje się wartością optymalną. Oto, na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie karmy dla psa:

  • brak sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów,
  • niewielka ilość zbóż,
  • wysoka ilość dobrej jakości białka – głównym jego źródłem powinien być drób – kurczak, indyk, kaczka – warte uwagi są też karmy z wołowiną i rybami,
  • odpowiedni stosunek węglowodanów do białka – energia z cukrów powinna stanowić 7%, a z białek – 30% ogólnego zapotrzebowania,
  • źródłem węglowodanów mogą być: makaron, ziemniaki, ryż,
  • bogactwo witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – zapewniają je zwłaszcza warzywa i owoce, takie jak: marchew, pietruszka, papryka, seler, buraki, jabłka, banany, jagody, maliny, gruszki, śliwki,
  • dodatek tłuszczów – ważne są kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które wpływają na stan skóry i sierści, informacje dotyczące pochodzenia produktów, a także źródła składników.

Lista czynników, które powinno się uwzględnić przy wyborze karmy, jest znacznie dłuższa, lecz wyżej wymienione należą do głównych.