Terier szkocki
Jednych urzekają małe rasy psów, inni lubią mieć dużego czworonoga przy swoim boku. Wśród popularnych psów szorstkowłosych znajduje się szkocki terier. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że teriery szkockie mają silny instynkt myśliwski, są bardzo uparte i jednocześnie niezwykle lojalne. Odznaczają się także nieprzeciętną inteligencją. Początkowo trudno było o jednolitość rasy, bo szkockie klany żyły w izolacji, przez co hodowcy mogli pochwalić się własnymi liniami czworonogów. Nic więc dziwnego, że teriery szkockie różniły się między sobą w tak dużym stopniu, szczególnie umaszczeniem. Pora zastanowić się nad tym, co wyróżnia teriera szkockiego i jakie ma potrzeby ta rasa psa.
Co warto wiedzieć o psach rasy terier szkocki?
Psy rasy terier szkocki nie mają dużej sylwetki, ale pomimo niewielkich rozmiarów wyróżniają się mocną budową. Zwykle nie uzyskują masy ciała przekraczającej 11 kg. Charakterystyczne dla psa rasy szkocki terier jest to, że ma szpiczaste uszy i długą sierść na pysku. Przypomina to brodę z wąsami. Brwi również są długie, przez co terier szkocki ma bardzo specyficzny wygląd. Najczęściej występuje w wersji czarnej, ale zdarzają się też psy o umaszczeniu pszenicznym lub nawet osobniki pręgowane. Wysokość w kłębie nie przekracza 30 cm.
Teriera szkockiego wyróżnia również dwuwarstwowa sierść. Składa się na nią miękki i krótki podszerstek oraz gęsta i twarda warstwa okrywowa. Teriery szkockie służyły pierwotnie jako psy myśliwskie, przez to nadal mają swój silny instynkt łowiecki. Towarzyszyły myśliwym podczas polowań, łowiły małe zwierzęta chowające się w norach i krzakach. Szkocki terier ma przysadzistą budowę i jest krótkonożny, zwinny. Owłosienie terierów świetnie chroni je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, ale niezbyt dobrze znoszą wysokie temperatury.
Pod koniec XIX w. tereny te odwiedził kapitan Mackie (myśliwy i znawca terierów), aby osobiście zobaczyć tamtejsze psy i wybrać okazy do swojej hodowli. Wśród miłośników rasy znalazło się wiele znanych osobistości takich jak królowa Wiktoria czy Liza Minnelli.
W Polsce pierwsze teriery szkockie pojawiły się już w latach dwudziestych XX wieku. Od tamtej pory na terenie kraju stale działało kilka hodowli, jednak popularność rasy to spadała, to rosła.
Jaki ma charakter terier szkocki?
Teriery szkockie są psami samodzielnymi i niezależnymi. Nie oznacza to jednak tego, że stronią od uczuć i są bardzo powściągliwe. Mocno przywiązują się do właściciela i stają się wiernymi przyjaciółmi. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie są skłonne do nadmiernego okazywania uczuć, co niekoniecznie stanowi wadę. W przypadku rasy terier szkocki można powiedzieć, że jest to zwierzę o stonowanym charakterze. Specyficzne dla tej rasy psów stało się to, że wybierają one sobie jedną osobę spośród domowników i to właśnie na niej skupiają całą swoją uwagę, obdarzają silnym uczuciem.
Dla wielu osób istotne będzie to, że terier szkocki dobrze znosi samotność, więc można bez obaw pozostawiać go na dłuższy czas w domu/mieszkaniu. Pies będzie cierpliwie czekał na powrót ukochanego właściciela. Należy jednak mieć na uwadze istotną kwestię, jeśli nie chce się zastać zniszczeń po powrocie z pracy. Szkocki terier potrzebuje ruchu, musi się wyszaleć. W przeciwnym razie zacznie z nudów siać spustoszenie w całym domu. Zbyt długa nieobecność domowników sprzyja pojawieniu się skłonności do zniszczeń.
Ogromną zaletą psów terier szkocki jest to, że nie ma w nich agresji. Oczywiście nie oznacza to, że nie reagują w momencie pojawienia się na horyzoncie zagrożenia. Teriery szkockie dobrze tolerują inne zwierzęta, ale są nieufne, nie spoufalają się z obcymi. Trzeba zachować ostrożność podczas spacerów, bo silny instynkt łowiecki teriera może dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy, że pies zobaczy potencjalną zdobycz, a ruszy za nią w pogoń. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego otrzymanie czworonoga na smyczy, aby uchronić się przed niemiłymi niespodziankami.
Pomimo tego że terier szkocki jest niewielkich rozmiarów, to świetnie sprawdza się w roli stróża domowego. Jeśli pojawi się jakiś obcy, to wszyscy będą o tym doskonale wiedzieli. Terier głośno daje znać, że w zasięgu jego wzroku pojawiło się potencjalne zagrożenie.
Bardzo ważną kwestią jest to, że psy terier szkocki niezbyt sprawdzają się w domu z małymi dziećmi. Czworonogi te bardziej preferują dorosłych opiekunów, co wynika głównie z tego, że nie lubią hałasu i wymagają delikatnego traktowania. Małe dzieci mają jednak tendencję do krzyków, gwałtownych ruchów. Jeśli ktoś szuka psa pełnego energii, chętnego do zabawy, to można mu śmiało polecić teriera szkockiego. Będzie wspaniałym towarzyszem podczas długich spacerów. Wymaga ruchu, dlatego trzeba mu go codziennie zapewnić. W przeciwnym razie może stać się problematyczny.
Teriery szkockie uwielbiają tropić i kopać. Warto zadbać o różne formy aktywności, aby pies nie miał powodu do nudzenia się. Mogłoby się wydawać, że ten mały pies z krótkimi łapami będzie typowym kanapowcem, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej.
Szkolenie i wychowanie teriera szkockiego
Psy terier szkocki potrzebują socjalizacji, czyli odpowiedniego przygotowania do życia. Dobrze wychowany terier będzie wspaniałym przyjacielem całej rodziny, nieagresywnym wobec innych ludzi i zwierząt. Oczywiście kluczowe jest to, aby człowiek zadbał o prawidłowy rozwój swojego pupila, dotyczy to sfery zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Teriera szkockiego nie trzeba namawiać do zabawy, jest bardzo żywiołowy. Będzie również skłonny to interakcji z innymi pod warunkiem, że zostaną mu przedstawione prawidłowe wzorce już we wczesnych miesiącach życia.
Istotne jest to, aby terier szkocki został nauczony już jako szczeniak właściwego reagowania na sytuacje stresowe i niekomfortowe. Ułatwi to życie zarówno jemu, i jak właścicielowi oraz otoczeniu. Socjalizacja służy również budowaniu pewności siebie. Strachliwy pies jest problematyczny, wpływa to również negatywnie na jego zdrowie psychofizyczne. Warto na spokojnie zapoznać psa z różnymi dźwiękami, zwierzętami.
Jako że terrier szkocki jest psem upartym, to nie można zwlekać z jego szkoleniem. Czworonogi wymagają odpowiedniego wychowania, Jeśli chce się uniknąć problemów. Właściciel powinien być konsekwentny i jednocześnie odznaczać się dużą cierpliwością. Teriery szkockie wymagają łagodnego traktowania i indywidualnego podejścia. Nie można jednak im niczego narzucać ani reagować agresją i krzykiem. Należy postawić przede wszystkim na zrozumienie i okazywanie szacunku. Terier szkocki to doceni i odwdzięczy się tym samym. Podczas dobierania właściwego szkolenia trzeba zadbać o różnorodność. Monotonne ćwiczenia wręcz zniechęcają. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na kreatywność, co przekona psa do nauki.
Terier szkocki jest pamiętliwy, dlatego przez długi czas. Nie zapomni niesprawiedliwego lub złego traktowania. Trzeba oprzeć tresurę na pozytywnych skojarzeniach. Warto wesprzeć się również nagrodami, ale nie może zabraknąć pochwał. Najbardziej podatne na szkolenie są szczeniaki, ale starszego psa również można wytresować. Będzie to jednak bardziej żmudny i czasochłonny proces. Trzeba ustalić zasady i ich przestrzegać.
Pielęgnacja terier szkocki. Na czym polega?
Wychowanie i tresura to jedno, ale trzeba też wiedzieć, jak pielęgnować psy terier szkocki. Na korzyść terierów przemawia to, że nie linieją. Nie będzie trzeba martwić się o masę włosów w całym domu. Należy jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu psa terier szkocki, aby usunąć martwe włosy. Szczotkowanie wystarczy przeprowadzać raz lub dwa razy na tydzień. W tym celu należy zaopatrzyć się w szczotkę z naturalnym włosiem i z metalowymi igłami. Przyda się także pudlówka do podszerstka. Można wspomóc się specjalnymi preparatami, które ułatwiają czesanie. Po wyszczotkowaniu psa należy przejść do trymowania.
Zabieg zaleca się wykonywać raz na dwa/trzy miesiące. Pamiętać trzeba również o pielęgnacji uszu, okolic oczu i jamy ustnej. Przed użyciem obcinaczki do pazurów należy najpierw zapoznać się z prawidłową techniką, aby uchronić psa przed bólem na skutek zacięcia ukrwionego rdzenia.Przed pojawieniem się czworonożnego przyjaciela w domu warto zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty, które ułatwią wspólne życie.
Prawidłowe żywienie terier szkocki, czyli czym karmić swojego pupila?
Dla każdego właściciela istotne powinny być potrzeby żywieniowe teriera szkockiego. Jeśli nie zadba się o dobrze zbilansowaną dietę, to niestety trzeba liczyć się z tym, że wystąpi nadwaga. Sposób żywienia i ilość przyjmowanego pokarmu należy dostosować do indywidualnych potrzeb czworonoga. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim wiek i wagę psa rasy terier szkocki, jego aktywność fizyczną, stan zdrowia. Jadłospis teriera szkockiego powinien być zróżnicowany, aby dostarczyć wraz z pokarmem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pojawia się jednak pewien problem, bo teriery szkockie są skłonne do alergii, wiele składników w diecie może je uczulać.
Najbezpieczniej będzie postawić na pokarm jak najmniej przetworzony, wolny od chemicznych konserwantów, wypełniaczy, sztucznych dodatków. Terier szkocki może być karmiony karmą suchą i mokrą oraz domowymi posiłkami. Znaczenie ma to, aby dieta obfitowała w białko zwierzęce, najlepiej z mięsa. Ewentualna suplementacja minerałami i witaminami musi zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii.
Na co choruje terier szkocki?
Osoby, które decydują się na rasy psów typu teriery szkockie, powinny mieć na uwadze to, aby zapewnić czworonogom dobrze zbilansowaną dietę w celu uniknięcia niedoborów składników odżywczych. Istotna jest także kwestia zdrowia terierów szkockich. Są to psy cechujące się dużą odpornością i wytrzymałością. Musiały one dostosować się do niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na swoje myśliwskie zapędy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że psy tej rasy są podatne na różne choroby genetyczne. Charakterystycznym schorzeniem dla terierów szkockich jest scotty cramp, które dotyczy nieprawidłowego wytwarzania serotoniny.
Choroba daje symptomy w postaci drżenia kończyn i różnego typu zaburzeń motorycznych. Mogą wystąpić również alergie skórne, szczególnie jeśli nie zadba się o prawidłową pielęgnację czworonoga. U terierów nierzadko pojawia się także choroba von willebranda (najczęściej występująca skaza krwotoczna u psów). Schorzenie to objawia się przede wszystkim długotrwałymi krwawieniami na skórze i błonach śluzowych. Jeśli ktoś chce uniknąć psa obciążonego chorobami, to powinien dokładnie sprawdzić hodowlę, z której planuje wziąć szczeniaka terier szkocki. Należy wybierać wyłącznie sprawdzonych hodowców.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto