Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Rola wapnia w diecie chomika – dlaczego jest ono tak ważne?

2023-10-04 11:30:00

W codziennej diecie chomika powinny znaleźć się przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego – różnego rodzaju ziarna, siano, zioła, warzywa i owoce. Doskonałym uzupełnieniem tego jadłospisu będzie kostka wapienna, na której gryzoń może regularnie ścierać ząbki. Wapno nie tylko zaspokaja potrzebę gryzienia, ale również wzmacnia układ kostny. Chcesz, aby Twój chomik cieszył się dobrym zdrowiem? Sprawdź, jak zapewnić mu odpowiednią dawkę składników mineralnych.


Wapno w diecie chomika – podstawa czy dodatek?

Wyprawka dla chomika syryjskiego lub dżungarskiego to nie tylko klatka, poidełko i miseczka do karmienia, domek czy akcesoria do zabawy. To także zbilansowane produkty żywnościowe, które już na samym początku waszej wspólnej przygody zapewnią Twojemu pupilowi odpowiednią dawkę składników odżywczych, witamin i minerałów. Podstawą diety chomika – którego powszechnie uważa się za zwierzę wszystkożerne – jest żywność pochodzenia roślinnego.

Obowiązkowym elementem jadłospisu są ziarna, które możesz kupić w formie gotowych mieszanek. Jeśli chcesz przygotowywać pokarm samodzielnie, wymieszaj pestki kukurydzy, dyni, ziarna pszenicy, prosa czy słonecznika. W ramach przekąsek podawaj niewielką ilość warzyw (np. brokułu, kukurydzy, marchwi, ogórka czy pietruszki) i owoców (np. borówek, malin, bananów, truskawek, jabłek lub winogron). W diecie tych gryzoni nie powinno zabraknąć również białka – najlepiej podawaj je pod postacią larw mącznika lub bardzo drobnych kawałków gotowanego mięsa drobiowego.

Wapno dla chomika to – podobnie jak zioła w postaci mniszka, koniczyny czy liści malin – rodzaj suplementu diety. Jego zawartość w karmach bazowych jest znikoma, dlatego wymaga uzupełnienia. Ma ono formę twardej kostki wyprodukowanej ze skał wapiennych, które powstały na skutek gromadzenia się skorupiaków, koralowców i muszli na dnie prehistorycznych mórz. Jak się okazuje, są one doskonałym źródłem składników mineralnych, a w szczególności wapnia. Jest kilka ważnych powodów, dla których ten element powinien znaleźć się w klatce każdego chomika.

Po co wapno chomikowi?

Chomik – podobnie jak świnki morskie i inne małe gryzonie – ma naturalną potrzebę gryzienia i ścierania zębów. Aby ją zaspokoić, możesz włożyć zwierzakowi do klatki gałązkę jabłoni lub dać mu do gryzienia kostkę wapienną. Wapno jest twarde i doskonale nadaje się do ścierania zębów. Jednak jego podstawowa funkcja to dostarczanie zwierzęciu składników mineralnych, niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Chomiki, które mają dostęp do wapna, cieszą się lepszym samopoczuciem, rzadziej cierpią na takie schorzenia, jak krzywica czy karłowatość.

Gryzoń może – a nawet powinien – gryźć kostki wapienne od pierwszych dni życia. Dzięki temu prawidłowo rośnie, a jego zęby i kości stają się mocne. Stosowanie tego suplementu diety może zmniejszyć częstotliwość wizyt u weterynarza, a dobrze odżywione i zdrowe zwierzę będzie żyło dłużej.

Pamiętaj, że niedobór wapnia prowadzi do:

  • kruchości, łamliwości, deformacji kości;
  • bólów mięśniowych i skurczów;
  • drętwienia kończyn;
  • wad kręgosłupa;
  • psucia się i osłabienia zębów.

Jakie wapno dla chomika wybrać?

Wapno dla chomika dostępne jest w kostkach w wielu różnych wariantach smakowych, dzięki czemu zwierzę czuje się jeszcze bardziej zachęcone do jego gryzienia, ścierania zębów i w efekcie dostarczania organizmowi niezbędnych składników mineralnych.

Bardzo ciekawą propozycją jest wapno dla gryzoni z mniszkiem lekarskim lub wapno dla gryzoni miętowe, czyli kostki, które zostały wzbogacone o zioła. Mniszek lekarski, mięta, koniczyna czy liście malin wspomagają pracę układu trawiennego, więc Twój pupil podczas obgryzania wapna nie tylko ściera zęby i wzmacnia kości, ale także unika ewentualnych problemów żołądkowych. Ciekawą propozycją będzie również wapno w formie popcornu – zwierzę potraktuje suplement diety jako przysmak i z chęcią będzie się nim zajadać.

Wapno dla chomika – jak je podawać?

Wapno dla chomika dostępne jest w różnych rozmiarach. Kostkę wystarczy powiesić w klatce w taki sposób, aby zwierzę miało do niej ciągły i łatwy dostęp. Szacuje się, że duży kawałek wapna powinien wystarczyć na kilka miesięcy, więc inwestycja w ten suplement nie będzie ani kłopotliwa, ani zbyt kosztowna. Spróbuj zaobserwować, czy zwierzę korzysta z kostki wapiennej – jeśli nie, zaproponuj mu wapno w wersji smakowej (np. jabłkowej lub warzywnej), aby zachęcić je do gryzienia.

Przeczytaj także: Co mogą jeść chomiki? Zasady prawidłowego żywienia