Wyprawka dla chomika syryjskiego – wszystko, co musisz mieć przed zakupem chomika

2023-03-01 15:40:00

Chomiki to jedne z częściej wybieranych domowych gryzoni. Szczególną popularnością cieszy się chomik syryjski. Jeszcze przed pojawieniem się nowego mieszkańca należy wybrać się na zakupy, aby już na start zapewnić mu jak najlepsze warunki. Sprawdź, co powinno się znaleźć w wyprawce dla chomika.


Co trzeba zrobić, żeby chomik był szczęśliwy?

Podstawowym elementem wyprawki dla chomika jest klatka. Pamiętaj, że to jednorazowy zakup, który należy dobrze przemyśleć, aby stworzyć chomikowi komfortowe warunki. W sprzedaży znajduje się szeroki wybór klatek dla chomików – dostępne są różne wielkości, kształty, kolory itd. Absolutne minimum, jakie powinna mieć klatka dla chomika, to 80 × 50 cm w podstawie. Chomiki nie są miłośnikami wspinaczki, więc nie ma potrzeby zakupu klatki piętrowej czy bardzo wysokiej. Ważne, aby miała ona głęboką podstawę, zapobiegającą wysypywaniu się ściółki poza klatkę, i ściąganą górę, co znacznie ułatwia czyszczenie i mycie. Wybierając klatkę, warto zwrócić uwagę na rozstaw kratek, który powinien wynosić około 1–1,1 cm, aby zapewniał dobrą cyrkulację powietrza i uniemożliwiał gryzoniowi ucieczkę.

Co musi znajdować się w klatce chomika?

W sprzedaży spotkać można klatki zarówno z wyposażeniem, jak i bez niego, do których należy dokupić pozostałe elementy wyprawki. Do kluczowych należą:

  • domek dla chomika – zwierzę potrzebuje miejsca, w którym będzie mogło spokojnie spać i się schronić. Do wyboru są domki ze sztucznych materiałów – głównie z plastiku – oraz naturalnych – szczególnie popularne są domki drewniane;
  • akcesoria do karmienia – poidełko i miseczki na pokarm – dobrym wyborem będą pojnik automatyczny z zaworem kulkowym i łatwym mocowaniem do klatki oraz miska ceramiczna – jest trwała i nie zmienia smaku jedzenia;
  • akcesoria do zabawy – must have wyprawki dla chomika stanowi kołowrotek. Polecane są kołowrotki z pełnymi podstawami, które zapewniają odpowiednią stabilność. Inne popularne zabawki dla chomików to: tunele, hamaki i gniazdka.

Warto pomyśleć o zakupie transportera dla gryzoni – akcesorium to zapewni zwierzęciu bezpieczną i wygodną podróż.

Wyprawka dla chomika – jedzenie

Ważnym elementem wyprawki dla chomika jest pokarm. Podstawą żywienia chomika powinna być specjalistyczna karma, dostępna w formie sypkiej lub kolby. Zwykle jest to mieszanka ziaren – pszenicy, żyta, owsa i prosa, wzbogacona o kawałki warzyw, owoców, nasiona. Warto uzupełniać jadłospis chomika o twarde warzywa (np. marchewkę, buraka, dynię, kalarepę), owoce (np. jabłka, banany, gruszki, winogrona), suszone zioła i chwasty (np. bazylię, oregano, trawę, rumianek, nagietek, mniszek lekarski), produkty białkowe.

Od czasu do czasu można chomikowi dawać różnego rodzaju kasze – jaglaną, gryczaną, jęczmienną, mannę, pęczak oraz płatki zbożowe czy pestki. Pamiętajmy też o wzbogaceniu diety zwierzęcia kostkami wapiennymi. To dodatkowe źródło witamin i składników mineralnych. Dostępne są one w różnych wersjach smakowych.

Czy chomik korzysta z kuwety?

Chomik to zwierzę, które bez trudu uczy się korzystania z kuwety. Do stworzenia kącika toaletowego doskonale sprawdzą się kuwety narożne, zwłaszcza modele mocowane do prętów klatki. Pamiętaj, aby nie umieszczać kuwety bezpośrednio przy domku, misce z jedzeniem czy z wodą. Do wypełnienia kuwety wykorzystać można kilka różnych rozwiązań, a najczęściej wybierane są trociny. Dostępne są one w wersjach bezzapachowych i zapachowych, dzięki czemu delikatnie maskują zapach moczu. Alternatywą dla trocin jest drobny żwirek drewniany lub żwirek higieniczny.

Kuweta w wyprawce dla chomika wiąże się z wieloma zaletami, wśród których wymienić można m.in.: higieniczne otoczenie, utrzymującą się dłużej suchą i czystą ściółkę, mniej nieprzyjemnych zapachów, rzadsze sprzątanie całej klatki, czystsze futerko chomika, mniejsze zużycie ściółki.

Czy chomikowi potrzebny jest piasek?

Mówiąc o wyposażeniu dla chomika, nie można pominąć kwestii podłoża. Klatka powinna być wyłożona ściółką, sięgającą przynajmniej 10–15 cm. Im więcej podłoża, tym lepiej, bo chomiki to urodzeni kopacze. Jako podkład doskonale sprawdzą się odpylone trociny drzew liściastych, wymieszane ze ściółką konopną lub lnianą, bądź też z siankiem. Z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia bakteriami, pasożytami czy środkami chemicznymi nie powinno się wysypywać klatki trocinami przyniesionymi z dworu.

A co z piaskiem? Piasek ma duże znaczenie w życiu każdego chomika, ale na pewno nie powinien on stanowić całego podłoża. Powinno się go wsypać do pojemnika, aby stworzyć zwierzęciu piaskownicę. Chomiki w naturze potrzebują piasku do kąpieli. Szorstki piasek dobrze radzi sobie z gromadzącymi się na sierści chomika zanieczyszczeniami i sebum. Działa jak peeling. Chomiki nie przepadają za wodą, a dzięki dostępowi do piasku nie będą potrzebowały żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony opiekuna. Pamiętaj, aby nie podawać chomikowi piasku pochodzącego z dworu – plaży, lasu, piaskownicy itp.