Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Zapalenie ucha u psa – kiedy udać się do weterynarza?

2022-09-30 09:56:00


Zapalenie ucha u psa – przyczyny

Zapalenie ucha może się rozwinąć u każdego czworonoga, jednak częściej przypadłość ta obserwowana jest u zwisłouchych (między innymi spanieli), ze zwężonym zewnętrznym przewodem słuchowym (np. shar pei) oraz z owłosionym kanałem zewnętrznym (między innymi u pudli). Specjaliści wyróżniają wiele potencjalnych przyczyn zapalenia ucha u psa, w tym m.in.:

  • obecność ciała obcego w kanale słuchowym, np. kłos trawy,
  • alergie pokarmowe i kontaktowe, miejscowe reakcje polekowe,
  • pasożyty, np. świerzbowiec uszny,
  • infekcję bakteryjną,
  • zakażenie drożdżakami lub innymi gatunkami grzybów,
  • nadmierną wilgotność (spowodowaną częstymi kąpielami),
  • upośledzoną wentylację uszu,
  • zaburzenia w rogowaceniu i zwiększone wydzielanie woskowiny,
  • niedrożności kanału słuchowego, np. rozrost gruczołu woszczynowego, nowotwory, polipy,
  • zbyt mocne szorowanie okolic małżowiny usznej,
  • wystawianie głowy podczas jazdy samochodem.

Nierzadką przyczyną zapalenia ucha u psa jest niewłaściwa higiena tej newralgicznej części ciała. Tutaj znajdziesz produkty pomocne w dbaniu o higienę uszu swojego pupila.

Zapalenie ucha u psa – objawy i konsekwencje

Zapaleniu ucha u psa towarzyszy przede wszystkim świąd oraz dotkliwy ból. Zwierzę może pocierać głową o różne przedmioty, aby go złagodzić. W charakterystyczny sposób potrząsa głową i drapie się w okolicach uszu. Intensywne drapanie może doprowadzić do wyłysienia, podrażnienia skóry, wtórnych infekcji bakteryjnych, urazów mechanicznych i pojawienia się w ich miejscu strupów. Z uwagi na to zapalenie ucha u psa może zostać nierzadko pomylone z chorobami skóry (np. świerzbem, alergią). Na skutek choroby zwierzę może mieć problem z utrzymywaniem równowagi. Z przewodu słuchowego wydobywa się natomiast nieprzyjemnie pachnący wysięk. Zajęte stanem zapalnym ucho staje się obrzęknięte i boli. Niech nie zdziwi nas zatem zachowanie psa przy próbach dotknięcia uszu. Pupil będzie unikał dotyku. Może nawet zachowywać się agresywnie.

Niepodjęcie leczenia zapalenia ucha u psa wiąże się z ryzykiem powikłań. W wyniku stanu zapalnego może dojść do zgrubienia i włóknienia skóry, a w efekcie tego do zwężenia światła kanału słuchowego czy nawet zwapnienia chrząstki małżowiny usznej. To nie pozostaje obojętne na odbiór dźwięków przez psa. Utrzymujące się długotrwałe zapalenie ucha zewnętrznego może doprowadzić do przerwania błony bębenkowej i rozszerzenia się stanu zapalnego na głębiej położone części narządu słuchu. Towarzyszą temu liczne objawy, jak m.in. wymioty, oczopląs, brak łaknienia, niezborność ruchowa. Częste trzepanie głową przez zwierzę w celu uśmierzenia świądu wiąże się z ryzykiem krwiaka i w efekcie może doprowadzić do deformacji małżowiny usznej.

Zapalenie ucha u psa – jak leczyć?

Rozpoznanie przyczyn zapalenia ucha u psa może być trudne. Z uwagi na liczne możliwe czynniki sprawcze diagnostyka będzie różnokierunkowa. W celu określenia podłoża choroby weterynarz może zlecić szereg badań, w tym m.in. pobranie zeskrobiny skóry z małżowin usznych na obecność pasożytów, biopsję skóry czy chorób autoimmunologicznych, mikroskopowe badanie wysięku usznego w celu określenia rodzaju infekcji, hodowlę bakterii z wysięku na określenie gatunku, który wywołał zapalenie, RTG puszki bębenkowej przy ryzyku zapalenia ucha środkowego.

Postępowanie lecznicze przy zapaleniu ucha u psa będzie się nieco różniło w zależności od czynnika, który je spowodował. Z reguły jednak terapia polega na zaaplikowaniu kropli do uszu wykazujących działanie przeciwświądowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Ich użycie nie jest możliwe w przypadku powstania ubytku (perforacji) błony bębenkowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się aplikować zwierzęciu kropli przeznaczonych na zapalenie ucha u ludzi. Nie wolno też stosować na tę przypadłość żadnych domowych sposobów.

Jak dbać o psie uszy?

Niewątpliwie ważną rolę w zapobieganiu zapalenia uszu u psa odgrywa odpowiednia pielęgnacja tych okolic. Najlepiej poprosić weterynarza o zademonstrowanie zabiegów higienizacyjnych (czyszczenia uszu u psa), aby bez obaw wykonywać je samodzielnie w domu. O czym powinieneś pamiętać? Przed kąpielą warto włożyć psu do uszu kawałek waty i po umyciu ją wyjąć. Po każdej kąpieli lub zabawie w wodzie powinno się wytrzeć psu uszy. Nie wolno moczyć ich od wewnątrz. Do czyszczenia małżowiny i kanału słuchowego przeznaczone są specjalne preparaty dla czworonogów, m.in. te do przemywania uszu czy płatki do czyszczenia uszu – niektóre mają w swoim składzie prowitaminę B5 i aloes, które podnoszą działanie czyszcząco-łagodzące. Płynami można zwilżyć chusteczkę i przetrzeć ucho, a niektóre w niewielkiej ilości zakroplić do środka, przez co woszczyna rozmięknie i będzie łatwiejsza w ewakuacji.

U psów o opadających uszach warto podczas odpoczynku odwijać małżowinę w drugą stronę – w ten sposób otwiera się kanał słuchowy i wentyluje go. Psom, które mają mocno owłosione wnętrze ucha, powinno się przycinać włosy, aby nie dopuścić do tworzenia się „korków”. W tym celu zaleca się korzystać z nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami dla zmniejszenia ryzyka urazu.