Siano dla królika i gryzoni

Siano dla królika i gryzoni – co warto wiedzieć?

Siano dla królika i gryzoni, zależnie od gatunku, różni się wartościami odżywczymi. Przykładowo siano z koniczyny ma nawet 19% białka, podczas gdy owsiane – jedynie ok. 9%. W ten sposób możesz zdecydować, który z produktów będzie odpowiedni dla Twojego pupila. W okresie wzrostu szczególnie polecane jest siano z koniczyny i lucerny, bo zawiera więcej wapnia niż tymotkowe, owsiane czy łąkowe. 

Siano dla królika i gryzoni, w przypadku których stanowi ono podstawę diety, wspomaga ścieranie zębów. Dzięki temu nie rosną one zbyt długie, bo mogłoby skończyć się zranieniem i bólem. Dodatkowo wysoka zawartość błonnika wspomaga procesy trawienne.

Podczas wyboru siana dla gryzoni i królików warto zwrócić uwagę na jego jakość. Źdźbła powinny być dobrze wysuszone, a siano w dotyku chłodne. Jeśli jest ciepłe, to zachodzi ryzyko procesu fermentacji.  Świeżo pakowane, ekologiczne siano ma przyjemny, naturalny zapach i intensywny, zielony kolor. Jest też w dotyku lekko kłujące i dobrze wysuszone – niezwiędnięte i giętkie. Nie powinno też pylić. Pamiętaj, aby przechowywać je w suchym miejscu, aby zapewnić wysokiej jakości pokarm swojemu zwierzakowi.

Siano dla królika – czy jest ważne w diecie?

W przypadku królików sianko stanowi absolutną podstawę diety, bo aż od 70% do 80%. Siano dla królików powinno być dobrej jakości, aby zapewniać im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebują na danym etapie życia. W przypadku młodych królików dobrym wyborem jest siano z lucerny, bo zawiera dodatkową dawkę wapnia. Dorosłe osobniki mogą jeść siano łąkowe albo z tymotki.

Siano dla chomika – jak wybrać?

Warto pamiętać, że siano dla chomika jest jedynie uzupełnieniem podstawowej diety. Bardzo często zwierzęta te robią sobie z niego... ściółkę, na przykład w domku. Z tego powodu dla chomika warto wybrać mieszankę łąkową, którą wyłożysz bezpośrednio do karmnika. W ten sposób chomik nie zamoczy i nie zanieczyści siana, jeśli chciałby je zjeść. A w razie potrzeby je wyjmie i zabierze do domku, aby wyścielić jego wnętrze.

Siano dla świnki morskiej – podstawa diety

Siano dla świnki morskiej stanowi podstawę diety. Zawiera dużo błonnika, czyli niestrawianego włókna pokarmowego, które pomaga utrzymać układ pokarmowy zwierzaka w dobrym stanie. Co więcej, wspomaga ono również, podobnie jak sianko dla królików, ścieranie zębów. W ten sposób chroni gryzonia przed bolesnymi infekcjami. Możesz zaproponować śwince morskiej siano dowolnego rodzaju, a jako przysmak dodać do niego suszone zioła.

Siano dla koszatniczki – trudny wybór

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie siano dla gryzoni z gatunku koszatniczek, postaw na tymotkowe. Ma najlepszy stosunek fosforu i wapnia, a przy tym wyróżnia się wysoką zawartością włókna pokarmowego. Bardzo ważne jest, aby pokarm, którym żywi się koszatniczka, był wyłącznie suszony – wszystko dla prawidłowego funkcjonowania ich układu pokarmowego.

Siano dla szynszyli – niezbędne w karmniku

Siano to podstawowy element diety szynszyli. Najlepsze jest to o wysokiej zawartości włókna pokarmowego. Poprawia proces trawienia, wspiera odporność i wspomaga ścieranie zębów. W diecie tego zwierzaka sianko dla gryzoni powinno stanowić ponad 75% podawanego pokarmu. Najlepiej wybrać produkt o długich źdźbłach, które są sztywne i twarde, kłujące w dotyku. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku szynszyli siano tymotkowe wzbogacone co jakiś czas o inne gatunki.