Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Higiena i pielęgnacja małych ssaków

Liczba produktów: 24

Higiena i pielęgnacja gryzoni

Akcesoria do pielęgnacji gryzoni

Codzienna pielęgnacja i dbanie o higienę gryzoni to bardzo ważne aspekty w opiece nad tymi zwierzakami. Warto wyposażyć się w akcesoria pielęgnacyjne, które ułatwią Ci regularne dbanie o zdrowie i samopoczucie Twojego pupila.

Każdy właściciel małego zwierzaka powinien zaopatrzyć się w akcesoria pielęgnacyjne dostępne w sklepie zoologicznym. Podstawowe akcesoria to miska na jedzenie i poidełko, dzięki którym unikniesz w klatce bałaganu związanego ze spożywaniem posiłków i wody przez Twojego pupila. Powinny one być wykonane ze stali nierdzewnej lub ceramiki, gdyż te materiały są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Bardzo ważna jest także pielęgnacja sierści zwierzaka. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie szczotki i grzebienie. Na rynku dostępne są specjalne szampony dla gryzoni, jednak ciekawą alternatywą dla nich może być piasek do kąpieli. Szczególnie dobrze sprawdzi się on w przypadku chomików, gdyż nie są one przystosowane do kąpieli w wodzie. Taki piasek kąpielowy pozwala na sucho pozbyć się z futerka wytwarzanych olejków, a także kurzu i brudu. Jest to więc rozwiązanie bardzo higieniczne.

U gryzoni należy zadbać także o pazurki. Warto w tym celu zakupić sobie profesjonalne nożyczki do pazurów. Pazurki małych zwierzątek powinny być przycinane mniej więcej co 4 do 6 tygodni, co pozwoli na zapobieganie problemom z chodzeniem, a także możliwości powstawania zadrapań. 

Higiena podłoża dla gryzoni

Podłoże kukurydziane dla gryzoni oraz drewniany żwirek to dwa najczęściej wybierane rozwiązania. To, czym zostanie wysypana podłoga klatki, ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, higieny i komfortu zwierzęcia.

Gryzoń spędza w klatce większą część swoich dni. To miejsce, w którym je, załatwia potrzeby fizjologiczne, śpi i bawi się. W związku z tym bardzo istotne jest dostosowanie podłoża, jakim zostanie wysypana ta przestrzeń, do trybu życia i temperamentu, a także kondycji zdrowotnej pupila. Ściółka dla królika, szczura, myszki czy szynszyli powinna spełniać kilka warunków. Musi być:

  • chłonna – absorbować zarówno wilgoć, jak i zapachy,
  • niepyląca, pozbawiona kurzu,
  • nietoksyczna,
  • imitująca naturalne podłoże,
  • odpowiedniej wielkości i miękkości, aby nie raniła i nie przyklejała się do łapek, biodegradowalna.

Dobrze dobrana ściółka to taka, w której można kopać dołki, wydrążyć tunel i zagrzebać się. Dla gryzoni cierpiących na alergie należy wybierać wyłącznie podłoża hipoalergiczne, np. bawełniane.

Rodzaje podłoży dla gryzoni

Klatkę kawii domowej lub chomika można wyściełać siankiem, jednak nie nadaje się ono na podstawowe podłoże, tylko na dodatek do ściółki bazowej, którą może być drewniany, bentonitowy lub silikonowy żwirek. Ciekawymi i bardzo ekologicznymi podłożami są ściółka konopna, lniana lub kukurydziana. Nie pylą, przyjemnie, naturalnie pachną, są mięciutkie, można je podgryzać, doskonale chłoną wilgoć i nieprzyjemne zapachy, pozwalają na utrzymanie klatki w czystości. To rozwiązania lubiane przez gryzonie.

Z kolei ściółka bawełniana świetnie sprawdza się w roli dodatku, a nie podłoża podstawowego (to jedna z najdroższych na rynku ściółek). Gryzonie budują z niej gniazda i chętnie na niej śpią. Uwaga! Gryzoniom nie wolno wkładać do klatki zwykłej waty. Jej włókna mogą owijać się wokół ciała, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila.

W naszym sklepie znajdziesz najróżniejsze produkty do pielęgnacji i higieny dla małych gryzoni.