Higiena i pielęgnacja małych ssaków

Liczba produktów: 30

Podłoże kukurydziane dla gryzoni oraz drewniany żwirek to dwa najczęściej wybierane rozwiązania. To, czym zostanie wysypana podłoga klatki, ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, higieny i komfortu zwierzęcia.

Cechy podłoża dla gryzoni

Gryzoń spędza w klatce większą część swoich dni. To miejsce, w którym je, załatwia potrzeby fizjologiczne, śpi i bawi się. W związku z tym bardzo istotne jest dostosowanie podłoża, jakim zostanie wysypana ta przestrzeń, do trybu życia i temperamentu, a także kondycji zdrowotnej pupila. Ściółka dla królika, szczura, myszki czy szynszyli powinna spełniać kilka warunków. Musi być:

  • chłonna – absorbować zarówno wilgoć, jak i zapachy,
  • niepyląca, pozbawiona kurzu,
  • nietoksyczna,
  • imitująca naturalne podłoże,
  • odpowiedniej wielkości i miękkości, aby nie raniła i nie przyklejała się do łapek, biodegradowalna.

Dobrze dobrana ściółka to taka, w której można kopać dołki, wydrążyć tunel i zagrzebać się. Dla gryzoni cierpiących na alergie należy wybierać wyłącznie podłoża hipoalergiczne, np. bawełniane.

Rodzaje podłoży dla gryzoni

Klatkę kawii domowej lub chomika można wyściełać siankiem, jednak nie nadaje się ono na podstawowe podłoże, tylko na dodatek do ściółki bazowej, którą może być drewniany, bentonitowy lub silikonowy żwirek. Ciekawymi i bardzo ekologicznymi podłożami są ściółka konopna, lniana lub kukurydziana. Nie pylą, przyjemnie, naturalnie pachną, są mięciutkie, można je podgryzać, doskonale chłoną wilgoć i nieprzyjemne zapachy, pozwalają na utrzymanie klatki w czystości. To rozwiązania lubiane przez gryzonie.

Z kolei ściółka bawełniana świetnie sprawdza się w roli dodatku, a nie podłoża podstawowego (to jedna z najdroższych na rynku ściółek). Gryzonie budują z niej gniazda i chętnie na niej śpią. Uwaga! Gryzoniom nie wolno wkładać do klatki zwykłej waty. Jej włókna mogą owijać się wokół ciała, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila.