Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Karma i przysmaki

Liczba produktów: 245

Karma i przysmaki dla gryzoni

Podstawowe jedzenie dla gryzoni

Właściwie dobrana karma to jeden z najważniejszych elementów troski o ukochanego pupila. Kawie domowe, króliki, szczury, szynszyle, myszy, koszatniczki i chomiki to zwierzęta, które wymagają specjalnego jadłospisu. Szeroki wybór pełnowartościowych karm i przysmaków ułatwi dobór posiłków do kondycji zdrowotnej, wymagań żywieniowych i preferencji zwierzaka.

Gryzonie powinny jeść specjalnie przygotowaną dla nich, dobrze zbilansowaną i bogatą we wszystkie składniki niezbędne do ich prawidłowego rozwoju i zdrowego życia karmę. Dla każdego gatunku gryzoni dedykowany jest inny rodzaj pokarmu. Odpowiednia karma powinna składać się z naturalnych składników, które ułatwią jej trawienie przez zwierzaka.

Konieczne również jest zapewnienie im świeżego sianka. Dodatkiem do diety dla małych zwierząt mogą być najróżniejsze warzywa – takie jak burak, seler czy marchewki, a także owoce – na przykład jabłka oraz banany. Zrezygnuj jednak z owoców cytrusowych oraz warzyw uważanych za ciężkostrawne. Bardzo ważne jest to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dobrana pod względem witamin i minerałów, a także innych niezbędnych składników odżywczych. 

U gryzoni kluczowe jest, aby chętnie jadły pokarmy, dzięki którym ścierane są ich nieustannie rosnące siekacze. Są to m.in. produkty bogate w surowe włókno, różnego rodzaju smakowite przekąski takie jak patyczki, chrupki i suszone warzywa, a także właśnie sianko. U pupila, który sam nie ściera swoich zębów, trzeba regularnie je piłować w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg ten może wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego. Wówczas po wybudzeniu zwierzę przez kilka dni musi przyjmować środki przeciwbólowe.

Sucha karma – granulat dla gryzoni

Każdy gryzoń wymaga specjalnego podejścia w kwestii żywienia. Jadłospis królika miniaturowego juniora będzie się różnił od diety dojrzałego zwierzęcia. Chomik, myszka i szczur jedzą karmę, w której niekoniecznie zasmakuje koszatniczka, potrzebująca sporych ilości błonnika w menu. Kawia domowa gustuje w muesli, a myszka i chomik uwielbiają miodowe kolby. Ciekawym rozwiązaniem może być także słonecznik, który jest świetnym uzupełnieniem diety dla chomików, myszy, szczurów, świnek morskich oraz szynszyli.

Gryzoniom wszystkożernym warto podawać karmy w formie granulek, chrupiących ciasteczek o smaku serowym z miękkim nadzieniem wzbogaconym kwasami omega-3, a także różnego rodzaju suszone owoce, warzywa, ziarna, gałązki, zioła i kolby. Zwróć uwagę na to, aby także smakołyki dla gryzoni były bogate w witaminy i minerały.

Sianko i przysmaki dla gryzoni

Na rynku dostępne jest siano w formie tradycyjnej oraz snopeczki z warzywami, z babką lancetowatą, melisą, owocami leśnymi czy miętą. Oprócz tego można kupić mnóstwo suszonych przysmaków np. suszone jabłka, kwiaty, płatki warzywne czy gałązki leszczyny, kolby (nawet w wersjach świątecznych) z suszonymi warzywami, owocami, ryżem, kukurydzą oraz krakersy z płatków zbożowych (nadadzą się do ścierania zębów).

Odpowiednie pożywienie dla gryzonia jest niezbędne, ale bardzo ważne jest także to, aby Twój pupil miał nieograniczony dostęp do wody. Odpowiednim rozwiązaniem tej sytuacji będzie więc zakup specjalnego poidełka, które dostarcza wodę Twojemu zwierzakowi. Wodę można także podawać w ceramicznej miseczce, jednak musi być ona świeża, czyli codziennie zmieniana. Pojemniki na wodę powinny być także codziennie myte gorącą wodą. 

W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz szeroki wybór produktów, które z łatwością dopasujesz do indywidualnych potrzeb Twojego zwierzaka.