Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Piasek dla papug to bardzo ważny element wyposażenia. Wysypuje się go na dno klatki, by pochłaniał wilgoć, zapach i zapewniał czystość. Ponadto ptaki jedzą piasek, ponieważ pomaga im w trawieniu. Nie może to jednak być piach z piaskownicy, plaży czy budowy. Krawędzie kryształków muszą być wygładzone, by nie uszkodziły przewodu pokarmowego pupila.

Do czego używany jest piasek dla papug?

Piasek jest bardzo ważnym elementem ptasiego życia. Jego drobinki pomagają w trawieniu pokarmu poprzez ucieranie oraz uzupełniają jadłospis o niezbędne składniki mające m.in. pozytywny wpływ na stan upierzenia. Pełni też funkcję higieniczną – pochłania wilgoć i zapach w klatce. Ważne jednak, aby nie mieszać piasku dla papug z jedzeniem.

Rodzaje piasków dla papug. Jak wybrać odpowiedni piasek?

Istnieje wiele rodzajów piasków dla papug. Często bywają to mieszanki bogate w węgiel drzewny, muszle, wapienie i drobne kamyczki. Takie składniki wzbogacają dietę pupila o ważne dla prawidłowego funkcjonowania minerały. Bardzo ważne jest, aby piach był odpowiednio oczyszczony, zdezynfekowany, przesiany, osuszony i najlepiej bez dodatku środków chemicznych. Bardzo istotnym parametrem piasku dla papużek jest bezpyłowość oraz chłonność zarówno wilgoci, jak i zapachu.

Jak często wymieniać piasek papugom?

Piasek papugom najlepiej wymieniać codziennie, ewentualnie nie rzadziej niż 3–4 razy w tygodniu. Raz na tydzień klatkę trzeba też dokładnie umyć, czyszcząc wszystkie jej elementy (poidełka, karmnik, zabawki, huśtawki, dno, pręty, żerdki) wodą z delikatnym detergentem. Piasek, który nie ma żadnych chemicznych dodatków, można kompostować.