Czym jest ser himalajski i jakie ma właściwości dla psów?
Ser himalajski to świetna przekąska dla każdego psa, nawet tego o słabych zębach czy z nietolerancją laktozy. Forma gryzaka zdecydowanie podnosi walory smakowe tego przysmaku oraz znakomicie zaspokaja psią potrzebę żucia.
Gryzak z sera himalajskiego – co to jest?
Gryzak z sera himalajskiego to specjalna przekąska lub zabawka dla psów, wykonana z sera himalajskiego. Ser himalajski jest naturalnym produktem mleczarskim, który powstaje z mleka krowiego. Proces produkcji tego rodzaju przekąsek jest stosunkowo prosty. Mleko jest najpierw odparowywane, a następnie zakwaszane np. sokiem z cytryny lub limonki i poddawane procesowi suszenia i dojrzewania. Dzięki temu finalny produkt ma pożądaną, zwartą i nieco gumową konsystencję. Ser himalajski jest idealny nie tylko do zabawy, znakomicie sprawdza się również do higienizacji psiego pyska oraz zębów (skutecznie usuwa płytkę nazębną), to bogata w białko przekąska między posiłkami.
Gryzak z sera himalajskiego jest jedynie dodatkiem wzbogacającym dietę. Nie może zastępować właściwie zbilansowanego, pełnowartościowego posiłku.
Jakie właściwości ma ser himalajski?
Gryzaki z sera himalajskiego oprócz wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka nie zawierają sztucznych dodatków, aromatów, barwników ani konserwantów, co jest szczególnie pożądane w przypadku produktów do żucia, z którymi pupil ma kontakt przez długi czas. Jednak jak zawsze przed podaniem nowej przekąski lub karmy psu warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych czy nietolerancji.
Oprócz białka ser himalajski uzupełnia psią dietę w znakomicie przyswajalne: witaminy A, z grupy B (w tym biotynę i kwas foliowy), D, E, C, K, cynk, magnez, żelazo, potas, sód, wapń i sód. Ser himalajski ma naturalny smak i zapach, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjny dla psów. Jest również twardy, a jego żucie wymaga nieco wysiłku i czasu. Takie gryzaki są świetnym sposobem na długie godziny rozrywki dla czworonoga, przy jednoczesnym zaspokojeniu jego naturalnej potrzeby gryzienia i żucia.
Ser himalajski dostępny jest w rozmiarach dostosowanych do wagi/gabarytów psa:
- S – dla psów małych, ważących maksymalnie 12 kg,
- M – dla średnich czworonogów,
- L – dla masywnych pupili.
Ważne: nawet w przypadku twardych przekąsek, zawsze na początku należy obserwować psa, aby upewnić się, że bezpiecznie sobie z nimi radzi.
Pomagamy wybrać najlepszą suchą karmę dla psa.
Jak zmiękczyć ser himalajski?
Ser himalajski ma dosyć zwartą strukturę i na pierwszy rzut oka i w dotyku może się wydawać, że psiak będzie miał problem z jego pogryzieniem. Nie ma potrzeby zmiękczania pupilowi tej przekąski, ponieważ sama stanie się mniej twarda pod wpływem śliny zwierzęcia. W miarę żucia i trzymania kawałka w pysku ser będzie tracił swoją zbitą konsystencję na rzecz bardziej gumowatej, łatwej do pogryzienia i odrywania kawałeczków do zjedzenia. Gryzak z sera himalajskiego można podawać szczeniętom od 4. miesiąca życia.
Dowiedz się, jak powinno przebiegać właściwe dawkowanie karmy dla psa.
Czy pies może jeść ser?
To zależy od rodzaju sera, indywidualnych tolerancji i stanu zdrowia konkretnego psa. Na ogół psy mogą jeść ser w stosunkowo niewielkich ilościach. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, by:
- Najpierw dowiedzieć się, czy pies nie ma nietolerancji pokarmowych: niektóre psy mają nietolerancję laktozy lub uczulenie na inne składniki produktów mlecznych. Bardzo ważne jest, aby obserwować własnego psa i wiedzieć, jak reaguje na poszczególne produkty. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, np. wymiotów czy biegunki, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.
- Unikać serów o wysokiej zawartości tłuszczu: sery zawierają zazwyczaj dużo tłuszczu, gdy pies je ich dużo, może dochodzić do nadwagi lub wystąpienia problemów trawiennych.
- Nie wybierać serów o wysokiej zawartości soli: nadmiar tego składnika może być szkodliwy dla zdrowia psa, szczególnie jeśli ma skłonność do problemów z układem moczowym.
- Uważać na sery z dodatkami: niektóre sery są wzbogacane cebulą, czosnkiem, czarnuszką, oliwkami lub innymi składnikami, które mogą być toksyczne dla pupila.
- Podawać ser w małych ilościach: każdy ser (nawet himalajski) w psim jadłospisie powinien być przekąską, a nie głównym posiłkiem.
W przypadku wątpliwości, czy pies może jeść ser, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który wykona niezbędne badania, oceni ogólny stan zdrowia pupila i zaleci odpowiednią dietę, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i ograniczenia żywieniowe.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto