Dlaczego warto kupić naturalne gryzaki dla psa?

Gryzaki dostarczają czworonogowi rozrywki, a przy tym pozwalają zadbać o higienę jamy ustnej. Przysmaki nie zastąpią mycia zębów, ale z pewnością wspierają ich czyszczenie. Skutecznie zapobiegają one chorobom przyzębia i zapaleniu dziąseł. Gryzaki zaspokajają naturalne potrzeby psa, dzięki czemu będzie on szczęśliwy i spokojniejszy. Nie zagrażają one bezpieczeństwu czworonoga, w przeciwieństwie do gotowanych kości, które mogą zablokować jelita lub zranić przełyk.

Gryzaki pozwalają rozładować nadmiar energii, dlatego szczególnie sprawdzają się w deszczowe dni, gdy nie możesz wyjść z psem na długi spacer. W ten sposób urozmaicisz czas czworonogowi, a także odwrócisz jego uwagę od stresującej sytuacji. Naturalne gryzaki dla psa dostarczają dodatkowej porcji składników odżywczych. Nie zawierają konserwantów, wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu nie narażają czworonoga na dolegliwości trawienne. Pamiętaj, żeby nie przekraczały 10–15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W ten sposób nie przyczynią się do przybierania na wadze.

Gryzaki dla psa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł mebli ani butów? Podaruj mu kilka gumowych zabawek, które masują dziąsła i czyszczą zęby. Pierwszy gryzak przyda się 12-tygodniowemu szczeniakowi, kiedy wypadają mu mleczaki, a pojawiają się zęby stałe.

Maluchowi z pewnością posmakują uszy sarny lub królicze, natomiast starszego szczeniaka obdaruj uszami jelenimi lub wołowymi. Takie gryzaki nie kruszą się ani nie łamią, dlatego wystarczają psu na długo. Jeśli Twój pies rozprawia się z nimi w ciągu kilku minut, poszukaj dla niego twardszych zabawek.

Przeczytaj także: Ranking karm dla psów - jaką wybrać?

Twardsze gryzaki skutecznie usuwają płytkę nazębną. Korzeń z wrzośca również przypadnie do gustu Twojemu podopiecznemu. Zabawka nie wydziela żywicy, nie pęka ani nie rozpada się na drzazgi. Nie dostarcza ona kalorii, podobnie jak patyki z drzewa kakaowego lub oliwnego. Takie gryzaki można więc podawać psom, które mają nadwagę. Jeśli Twój pupil jest alergikiem lub ma wrażliwy żołądek, upewnij się, że gryzak nie zawiera substancji, które mogłyby wywołać nieprzyjemne objawy. W tym przypadku idealnie sprawdzą się modele z drewna.

Jak dobrać gryzak do potrzeb czworonoga?

Szukając gryzaków dla psa, zwróć uwagę na ich rozmiar. Upewnij się, że nie są one zbyt małe, w przeciwnym razie mogą doprowadzić do zakrztuszenia. Z drugiej strony zabawki nie powinny być zbyt duże, ponieważ utrudni to czworonogowi trzymanie ich w pysku i łapach. Im mniej przetworzony gryzak, tym lepiej. Zanim wybierzesz zabawkę dla swojego pupila, sprawdź, czy ma ona prosty i jasny skład.

Pamiętaj, że gryzak powinien być atrakcyjny dla czworonoga, dzięki czemu nie zainteresuje się on kapciami, fotelem czy dywanem. Szukając zabawki dla psa, kieruj się nie tylko jej smakiem i zapachem, lecz także kształtem i fakturą. Unikaj tych, które mają ostre krawędzie lub odłamują się na małe kawałki. Takie zabawki zagrażają bezpieczeństwu Twojego czworonoga.

Kości ze skóry wołowej i wieprzowej owiniętej filetem z kurczaka przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym czworonogom. Zapewniają psu zajęcie, ale i zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Nie zawierają sztucznych konserwantów, cukru, wzmacniaczy smaku ani zapachu, za to są one bogate w białko. Możesz również wybrać kość z mięsem kurczaka zawiniętym w skórę wołową. Jednak przy podawaniu swojemu pupilowi gryzaków, zwróć uwagę na to, czy zwierzę nie ma alergii. Tego typu produkty nie nadają się dla psich alergików.

Dużą popularnością cieszy się też ser himalajski. Dostępny jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez trudu dopasujesz go do wielkości czworonoga.

Kilka wskazówek dla właścicieli

Gryzaki z poroża są bezwonne, z kolei przysmaki wołowe mają intensywny zapach. Zanim podasz zabawkę pupilowi, zastanów się, czy jej aromat nie będzie przeszkadzał otoczeniu. Niektóre gryzaki warto podawać czworonogowi, gdy będzie odpoczywał na dworze. Pamiętaj, żeby wybierać różne rodzaje gryzaków, w ten sposób nie znudzą się zwierzęciu.

Sprawdź też: Jak się liczy wiek psa?

Pies nie powinien mieć stałego dostępu do gryzaków, w przeciwnym razie stracą na atrakcyjności. Zabawkę możesz podawać np. na godzinę dziennie, a jeśli zaobserwujesz, że Twój pupil przestał się nią interesować, schowaj ją i daj inną. Pies powinien bawić się gryzakiem tam, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Dzięki temu nie będzie zachowywał się agresywnie ani nie połknie zbyt dużych kawałków. Regularnie sprawdzaj gryzaki pod kątem zużycia. W razie potrzeby wymień je na nowe.