Ile trwa ciąża u psa? Objawy i przebieg ciąży psa
Ciąża u psa – kiedy suka może zostać zapłodniona?
Suki osiągają dojrzałość płciową między 6 a 24 miesiącem życia (w zależności od rasy i wielkości zwierzęcia). Objawem dojrzałości płciowej jest cieczka. Określa się w ten sposób krwisty wypływ z dróg rodnych. Cieczka występuje zazwyczaj co 6–7 miesięcy, jednak u przedstawicieli większych ras odstępy między cieczkami mogą wynieść nawet rok, a w przypadku małych ras pojawiać się raz na kwartał.
Faza płodności u suczek, zwana też rują, utrzymuje się przez 3–4 tygodnie. Suka przeważnie zachodzi w ciążę w 8–12 dniu rui, chociaż zdarzają się przypadki skutecznego zapłodnienia nawet pod koniec cieczki. Niewskazane jest, aby podczas pierwszej cieczki doszło do zapłodnienia suczki. Jej organizm może nie poradzić sobie z ciążą, a później z posiadaniem szczeniąt. Zaleca się, aby z pierwszą ciążą u psa wstrzymać się do ukończenia przez zwierzę 2 lat. Suki zazwyczaj są płodne przez całe życie.
Ciąża u psa tydzień po tygodniu
Pies jest w ciąży średnio 2 miesiące, w zależności od indywidualnych predyspozycji (np. rasy, wieku, stanu zdrowia) od 56 do 70 dni.
Pierwszy tydzień po zapłodnieniu to czas, kiedy w organizmie suki zachodzą zmiany hormonalne. Rozpoczyna wydzielanie hormonów związanych z ciążą. W 16-17 dniu ciąży dochodzi do zagnieżdżania się zarodków w macicy. Od trzeciego tygodnia ich rozwój staje się bardzo intensywny. Dopiero na tym etapie można zaobserwować zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Staje się drażliwe, może wymiotować i ma mniejszy apetyt.
Pierwsze dolegliwości, które mogą wskazywać na ciążę, opiekun zauważy około miesiąca od zapłodnienia. Są to zaokrąglający się brzuch i powiększone gruczoły mlekowe. To one powinny skłonić do zabrania zwierzęcia na wizytę do weterynarza. Dopiero na podstawie badań obrazowych można potwierdzić ciążę u psa. Pozwalają one również określić, na jakim jest etapie zaawansowania, oszacować przybliżony termin porodu i liczbę szczeniąt.
Około 40 dnia ciąży w większości rozwinięte są narządy wewnętrzne oraz zewnętrzne. W piątym i szóstym tygodniu suka ma znacznych rozmiarów brzuch, szczeniaki przybierają na wadze i w dalszym stopniu kształtują się ich narządy. Siódmy tydzień to czas, w którym warto zacząć przygotowywać się do porodu, aby później nie szukać w popłochu potrzebnych rzeczy. Z uwagi na ociężałość suka będzie miała coraz większe problemy z poruszaniem się. Dlatego należy jej zapewnić spokojne warunki i zrezygnować z zachęcania do aktywności fizycznej.
Jak przebiega poród u psa?
Rozwiązanie następuje w 8–9 tygodniu ciąży. Na kilka dni przed porodem zwierzę zaczyna przygotowywać sobie miejsce do porodu. Szuka takiego, w którym będzie czuło się bezpiecznie.
Oznaki zbliżającego się porodu u suki to podenerwowanie, utrata apetytu, spadek temperatury ciała (do 37oC), częste oddawanie moczu. W sutkach suki pojawia się mleko. Zwierzę może niechętnie opuszczać przygotowane do porodu miejsce.
Wyróżnia się następujące fazy porodu:
- rozwieranie się szyjki macicy – trwa od 6 do 36 godzin, polega na przygotowaniu dróg rodnych na rodzenie szczeniąt, zwierzę staje się niespokojne, częściej oddaje mocz i kał;
- wypieranie płodów – trwa od 3 do 12 godzin, a niekiedy i dłużej, w czasie porodu zwierzę leży na boku, doświadcza bolesnych skurczy przed urodzeniem każdego szczeniaka, między poszczególnymi małymi jest od kilku do kilkudziesięciu minut przerwy, wówczas suka przegryza pępowiny tych małych, które już przyszły na świat i czyści je z wód płodowych,
- wydalanie łożyska – łożysko wydalane jest po każdym wyparciu szczenięcia.
Jeśli opiekun nie czuje się na siłach pomóc zwierzęciu podczas porodu, powinien skorzystać z pomocy weterynarza.
Ile może być szczeniąt w miocie?
Ciężko jednoznacznie określić, ile szczeniaków przyjdzie na świat z jednego miotu. Podobnie jak częstotliwość cieczki i czas trwania ciąży, liczba małych zależy w dużej mierze od wielkości suki. W przypadku przedstawicieli małych i miniaturowych ras w jednym miocie urodzić się może do 4 szczeniąt. U psów większych miot może liczyć nawet 5–8 szczeniąt. Podane wartości nie są jednak regułą i zawsze mogą się zdarzyć mniejsze lub większe mioty.
Czym jest urojona ciąża u psa?
Ciąża urojona u psa to problem, który może pojawić się u niewysterylizowanych suczek o łagodnym i wrażliwym charakterze. To stan fizjologiczny odziedziczony po wilczych przodkach. Najczęściej pojawia się między 50 a 80 dniu po cieczce. Towarzyszące jej objawy mogą przypominać prawdziwą ciążę. W szczególnych przypadkach może dojść do zapalenia gruczołu sutkowego, jednak zazwyczaj ciąża urojona u psa przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto