Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak dobrać odpowiednie szelki dla królika? Zalety spacerów na smyczy

2023-10-04 11:16:00

Pies na spacerze to codzienny widok, który nikogo nie dziwi, jednak królik na smyczy z pewnością przyciągnie wzrok wielu osób. Nie warto przejmować się reakcjami. Wręcz przeciwnie – trzeba zadbać o swojego pupila, który przecież potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Aby zapewnić zwierzęciu maksymalne bezpieczeństwo, załóż mu specjalne szelki – zapewniają one dużą swobodę ruchów, a przy tym uniemożliwiają ucieczkę. Sprawdź, jakie są zalety spacerów z królikiem na smyczy.


Czy królik może chodzić na smyczy?

Ludzie coraz częściej wyprowadzają na spacer nie tylko psy, ale również mniejsze zwierzęta domowe – koty lub właśnie króliki. Te ostatnie potrzebują pełnowartościowej karmy, a także odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą, czego nie zapewni im nawet najbardziej przestronna i najlepiej wyposażona klatka. Szelki pełne dla dużego królika lub mniejszych ras zapewniają zwierzętom bezpieczeństwo i nieskrępowane ruchy podczas spacerów.

Wiele osób zastanawia się, czy królik domowy może chodzić na spacery. Nie ma wątpliwości, że nie tylko może, ale wręcz powinien! W naturalnych warunkach króliki potrafią przemierzyć kilka hektarów dziennie, skubiąc w tym czasie trawę. Jeśli masz dom z ogrodem i dobrze zabezpieczonym ogrodzeniem, możesz wypuszczać zwierzę na dwór. Gdy mieszkasz w mieście, najlepszymi miejscami na spacery z królikiem będą park, lasek miejski lub po prostu duży, osiedlowy trawnik. W tych warunkach musisz odpowiednio zabezpieczyć zwierzę i – zanim weźmiesz je na smycz – założyć mu szelki. Pamiętaj, że królikom nie można zakładać obroży ze względu na ryzyko ucieczki i uduszenia.

Czy szelki dla królika są dobre? Zalety spacerów

Szelki dla królika to najlepszy sposób, aby zabrać swojego pupila na bezpieczny spacer. Nie musisz obawiać się o komfort zwierzęcia, ponieważ przeznaczone dla niego szelki są elastyczne, regulowane na szyi i brzuchu, mają miękką wyściółkę od wewnątrz, a wysokiej jakości materiał (przeważnie nylon połączony z poliestrową, oddychającą siateczką) nie podrażnia skóry i nie powoduje odparzeń. Jeśli kupisz komplet czarnych szelek ze smyczą dla dużego królika, można powiedzieć, że masz wszystko, co potrzebne, aby wyprowadzić go na spacer.

Wciąż zastanawiasz się, czy warto wyprowadzać królika na smyczy? Spójrz na zalety spacerów:

 1. Zwierzęta, które regularnie spacerują, są dotlenione i lepiej śpią.
 2. Ruch na świeżym powietrzu pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała i jest najlepszym działaniem profilaktycznym przeciw nadwadze i otyłości.
 3. Codzienna dawka ruchu zapobiega chorobom serca.
 4. Zwierzę, które ma możliwość „wybiegania się” na dworze, jest spokojniejsze w domu.
 5. Króliki, które spędzają sporo czasu poza klatką, cieszą się lepszym samopoczuciem i dłużej żyją.

Gdy będziesz wozić swojego pupila do pobliskiego lasu lub parku, pamiętaj, aby zapewnić mu także bezpieczeństwo w czasie transportu – pomoże w tym klatka dla małych zwierząt. Obawiasz się, że podróże samochodem będą dla królika zbyt dużym stresem? Zwierzę powinno dość szybko przyzwyczaić się do takich wyjazdów, jednak możesz też wybierać tereny zielone położone bliżej Twojego domu, np. duży trawnik na podwórku.

Jakie szelki dla królika wybrać? Jakie są rodzaje?

Akcesoria spacerowe dla małych zwierząt dostępne są w różnych rozmiarach – bez problemu znajdziesz zarówno szelki dla małych królików, jak i dla przedstawicieli większych ras. Ich wspólną cechą jest wygodne zapięcie (najczęściej na klips), prosty system regulacji i łatwość czyszczenia. Smycz dopinaną na karabińczyk kupisz oddzielnie lub zamówisz w zestawie z szelkami. Szeroki wybór wersji kolorystycznych, a także szelki z rozmaitymi motywami zapewnią Twojemu pupilowi nie tylko bezpieczeństwo, ale także modny wygląd.

Jak przyzwyczaić królika do chodzenia na spacery?

Wybór i zakup odpowiednich szelek dla królika to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcesz zabierać zwierzę na spacery, musisz najpierw postarać się, aby zaakceptowało ono nowe gadżety. Jak to zrobić?

 1. Przede wszystkim daj zwierzęciu czas i nie oczekuj, że od razu polubi spacery w szelkach.
 2. Buduj pozytywne skojarzenia – podczas zakładania szelek daj futrzakowi jego ulubiony przysmak.
 3. Zakładaj królikowi szelki na czas zabawy, aby wzmacniać pozytywne skojarzenia z tym przedmiotem.
 4. Zaczynaj od krótkich spacerów po mieszkaniu – przypnij zwierzęciu smycz i zachęcaj je do stawiania kolejnych kroków, proponując mu kolejne smakołyki.
 5. Zabierz zwierzę na bardzo krótki spacer dopiero wtedy, gdy nauczy się już spacerować po mieszkaniu.
 6. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – na pierwsze spacery wybieraj miejsca z dużą ilością zielonej trawy i roślin.
 7. Pozwól zwierzęciu spokojnie i w swoim tempie zapoznać się z otoczeniem.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że królik w pełni zaakceptował szelki i przyzwyczaił się do otoczenia, nie spuszczaj go ze smyczy.

Przeczytaj także: Z czego powinna składać się wyprawka dla królika?