Jak kąpać psa? Kompleksowy poradnik
Psia sierść wymaga specjalnej i przede wszystkim dostosowanej do zwierzęcia higieny. Pamiętaj, że najważniejsze są komfort, zdrowie i dobrostan pupila. Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na ten temat. Dowiedz się, kiedy kąpać psa i jakich produktów używać do kąpieli.
Jak często powinno się kąpać psa?
Higiena czworonoga jest ważna, ale nie zapominajmy o tym, że jest to zwierzę, którego skóra i sierść mają specyficzne potrzeby. Psa trzeba kąpać możliwie jak najrzadziej i najlepiej tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a nie gdy uznamy, że nasz czworonożny przyjaciel wydziela nieprzyjemną woń. Posiadanie zwierzęcia wiąże się z akceptacją jego naturalnego zapachu. Niektóre rasy psów charakteryzują się tym, że bardziej je „czuć” niż pozostałe, np. cocker-spaniele, labradory czy jamniki.
O tym, jak często kąpać psa, decyduje wiele czynników. Pierwszy i najważniejszy to po prostu moment, w którym pupil się ubrudził. Najczęściej będzie to spowodowane wytarzaniem się w czymś bardzo intensywnie „pachnącym”. Wówczas kąpiel jest konieczna. Zabiegi higieniczne, takie jak mycie łap po spacerze w deszczowy dzień lub zimą, są koniecznością zwłaszcza w przypadku psów długowłosych. Trzeba je wykonywać również zimą po spacerze, gdy ulice i chodniki były posypane solą.
Należy pamiętać, że dla wielu psów kąpiel wiąże się z dużym stresem. Wówczas częste mycie jest szczególnie niewskazane. Aby psiak dobrze znosił kąpiele, trzeba pamiętać o nagrodach. Jeżeli obu stronom będzie to sprawiało przyjemność, wówczas nie ma mowy o nerwach, niepotrzebnej szarpaninie i co niestety także się zdarza – zadrapaniach czy nawet pogryzieniach.
W czym najlepiej wykąpać psa?
Psa należy kąpać w kosmetykach przeznaczonych dla psów. Szampon dla psów zawiera inne składniki niż ten dla ludzi. Bardzo ciekawym i jednocześnie ekologicznym oraz wygodnym w stosowaniu rozwiązaniem jest szampon dla psa w kostce.
Konieczne jest dobranie szamponu do indywidualnych potrzeb, ewentualnych chorób czy schorzeń pupila. Dostępne są specjalne szampony dla konkretnych ras, np. maltańczyka czy shih tzu, dla alergików, psów długowłosych czy o białej sierści.
Czym różni się szampon dla psa od szamponu dla człowieka?
Psa nie można wykąpać przy użyciu szamponu przeznaczonego dla ludzi. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:
- Skóra psów jest bardziej kwaśna (czyli ma niższe pH niż ludzka). Z tego względu kosmetyki dla tych zwierząt są komponowane w taki sposób, aby nie naruszać fizjologicznej bariery ochronnej, co jest jedną ze skuteczniejszych metod unikania podrażnień.
- Szampony dla psów zawierają składniki odpowiednie dla ich skóry i sierści. Często są one delikatniejsze, bez silnych detergentów czy zapachów, które mogą działać drażniąco.
- Psy mają wyostrzony węch, więc “psie” szampony z reguły nie pachną tak intensywnie jak te dla ludzi. Dla psa bardzo ważne jest zachowanie swojego naturalnego zapachu. Usilne próby „perfumowania” pupila mogą skończyć się tym, że przy pierwszej możliwej okazji wytarza się w czymś, co uzna za ładniej pachnące. Z dużym prawdopodobieństwem będą to odchody innego zwierzęcia.
- Szampony dla psów są skomponowane tak, aby zawierały możliwie jak najmniej potencjalnie szkodliwych składników. Trzeba wziąć pod uwagę to, że pies liże swoją sierść, zwłaszcza po kąpieli, w związku z tym szampon, w którym został umyty, nie może mieć w składzie substancji mogących mu zaszkodzić.
- Szampony dla psów często zawierają dodatkowe składniki, które pomagają zadbać o ich sierść i skórę. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów o specjalnych potrzebach pielęgnacyjnych.
Szampony dla ludzi mogą zawierać składniki, które są dla psa szkodliwe, i przez to naruszać naturalną barierę ochronną jego skóry, a także powodować podrażnienia lub alergie. Wybierając odpowiedni szampon dla psa, warto również zwrócić uwagę na jego potrzeby pielęgnacyjne, może to być np. sucha sierść lub skóra, skłonność do podrażnień i uczuleń. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele preparatów, dostosowanych do bardzo specyficznych psich wymagań, a większość z nich można kupić w naszym sklepie.
Podpowiadamy, kiedy wykonać strzyżenie psiaka.
W czym wykąpać psa, gdy nie mamy psiego szamponu?
Mycie psa w mieszankach płatków owsianych i sody oczyszczonej – takie przepisy niestety można znaleźć w internecie – często jest nie tylko kłopotliwe, ale nawet szkodliwe. Płatki owsiane mogą się zaplątać w szczególnie bardzo długą sierść pupila, tworząc trudne do rozplątania kołtuny. Jeżeli zaszła konieczność wykąpania psa, a szamponu brak, wystarczy solidnie wypłukać czworonoga w bieżącej, ciepłej wodzie. Porządniejsze szorowanie lepiej przełożyć na moment, gdy będzie dostęp do odpowiedniego kosmetyku.
Mycie psa w szamponach innych niż te przeznaczone do psiej higieny jest nie najlepszym pomysłem, zwłaszcza gdy nasz pupil ma skłonność do alergii kontaktowych. Szampony dla ludzi mogą drażnić i nadmiernie wysuszać psią skórę, powodując uporczywe swędzenie, a nawet podrażnienia czy łupież.
Jeżeli wybierasz się na krótką wycieczkę z czworonogiem i nie chcesz zabierać całej butelki z jego kosmetykiem, możesz zaopatrzyć się w poręczną jednorazową saszetkę z szamponem dla psa.
Jak suszyć psa po kąpieli?
Pies od razu po wyjściu z kąpieli radośnie otrzepuje się z nadmiaru wody, dlatego warto go wcześniej okryć ręcznikiem. Po kąpieli najlepiej jest delikatnie odcisnąć wodę z sierści, a następnie możliwie jak najlepiej wysuszyć. Świetne są do tego ręczniki wykonane z mikrofibry, które momentalnie odsysają wilgoć. Dobrym pomysłem jest kupienie ręcznika dla psa. Pupil powinien mieć swój zestaw akcesoriów pielęgnacyjnych. Jeżeli nie boi się dźwięku suszarki, można go nią wysuszyć, ale trzeba uważać, żeby podmuch powietrza nie był zbyt ciepły. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zimą.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto