Jak myć psu zęby, aby zminimalizować ryzyko powstawania kamienia, a przy okazji nie zniechęcić pupila do zabiegów pielęgnacyjnych? To pytanie często stawiają sobie opiekunowie czworonogów. Jak się okazuje, szczotkowanie zębów jest tak samo ważne jak regularna pielęgnacja sierści czy zapewnienie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Sprawdź, jak dbać o uzębienie pupila, aby uniknąć kamienia nazębnego i chorób dziąseł.

Dlaczego warto myć psu zęby? Jakich akcesoriów używać?

Szczotkowanie sierści, mycie czy obcinanie pazurów to rytuały pielęgnacyjne, o których każdy opiekun psa powinien pamiętać. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie swojego pupila, pamiętaj, że każdego dnia na jego zębach odkłada się płytka nazębna, która z czasem przekształca się w trudny do usunięcia kamień. Aby uniknąć problemów z uzębieniem i dziąsłami, które mogą mieć bardzo przykre konsekwencje w przyszłości, zadbaj o uzębienie zwierzęcia. Serwuj też psu przysmaki do higieny jamy ustnej, a oprócz tego szczotkuj zęby za pomocą specjalnych akcesoriów.

Aby dokładnie wyczyścić psu zęby, użyj zaprojektowanych w tym celu akcesoriów – przede wszystkim szczoteczki do zębów. Do wyboru masz modele o dłuższej lub krótszej rączce albo takie zakładane na palec. Te pierwsze nieco przypominają szczoteczki przeznaczone dla ludzi, a drugie dają większą swobodę opiekunowi, ułatwiają manewrowanie w jamie ustnej czworonoga i pomagają lepiej wypielęgnować dziąsła. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego pupila, sięgnij po zestaw do pielęgnacji zębów, w którym znajdziesz różne modele szczoteczek do przetestowania.

Jak myć psu zęby domowym sposobem?

Psy przeważnie nie lubią, gdy dotykasz je w okolicach pyska, dlatego zabiegi związane z zębami mogą początkowo przysparzać niemałych trudności. Ważne jest, aby od samego początku przyzwyczajać szczeniaka do rytuałów pielęgnacyjnych. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z myciem zębów, a Twój pupil jest już dorosły, nie rób niczego na siłę. Pozwól mu powąchać szczoteczkę i pozostałe akcesoria, a gdy uda się przeprowadzić zabieg, obdaruj go smakołykiem.

Wystarczy 15–30 sekund, aby prawidłowo wyczyścić psu zęby. Jak to zrobić?

  • Postaraj się, aby pies czuł się komfortowo, przed szczotkowaniem przygotuj ulubiony smakołyk swojego pupila.
  • Zacznij od delikatnych muśnięć szczoteczką, a gdy pies przyzwyczai się, wykonuj koliste, płynne ruchy.
  • Nie szoruj zębów – mocne i intensywne ruchy nie tylko nie przyniosą spodziewanego efektu, ale również mogą spowodować złość i frustrację czworonoga.
  • Podczas czyszczenia uważaj na delikatne dziąsła psa.
  • Za każdy udany zabieg nagradzaj psa smakołykiem.

Aby zachęcić pupila do tego zabiegu pielęgnacyjnego, zaproponuj mu żel do higieny zębów o smaku wołowiny.

Czym myć zęby psu?

Psy – podobnie jak ludzie – mogą używać pasty do higieny jamy ustnej. Preparat ma postać doskonale znanej pasty do zębów, która odświeża oddech, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, a dodatkowo przeciwdziała chorobom dziąseł i próchnicy. Aby ułatwić opiekunowi czynności pielęgnacyjne, pasta ma uwielbiany przez psy smak wołowiny.

Dodatkowo możesz sięgnąć po spray lub płyn na świeży oddech psa, który neutralizuje brzydki zapach z jamy ustnej, a dodatkowo zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, która z czasem może przekształcić się w kamień.

Jak często powinno się myć psu zęby?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak często myć zęby psu. Aby szczotkowanie przyniosło spodziewane efekty, powinno stać się ono codziennym rytuałem. Pamiętaj, że wystarczy wykonywać je pół minuty dziennie, aby zminimalizować ryzyko chorób zębów i dziąseł.

Regularne czyszczenie zębów pomoże uniknąć zabiegów stomatologicznych – usuwania kamienia nazębnego przez weterynarza. Tego rodzaju czynności higieniczne wykonuje się najczęściej pod narkozą, która nie zawsze jest bezpieczna, szczególnie dla starszych psów.

Gryzaki dentystyczne jako uzupełnienie dbania o higienę jamy ustnej

Aby pies mógł cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jej uzupełnieniem są gryzaki dentystyczne, które wspierają codzienną higienę jamy ustnej i pomagają czworonogowi ścierać nadmiar płytki nazębnej. Psy traktują je jako przysmak, więc jeśli zdecydujesz się włączyć gryzaki do codziennej diety, wybieraj niskokaloryczne oraz niskotłuszczowe propozycje. W przeciwnym razie pies może zanadto przybrać na wadze.