Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

2022-09-30 10:03:00


Jak nauczyć kota „robić” do kuwety? Krok pierwszy: wybór kuwety

W przypadku kotów tzw. trening czystości jest bardzo prostym zadaniem. Z pomocą przychodzi nam koci instynkt, który nakazuje pupilom zakopywać swoje odchody. Potrafią to zrobić już kilkutygodniowe kocięta. Zasad toalety uczą się, obserwując swoją matkę, ale nawet nie mając takiego wzorca, bardzo szybko opanowują umiejętność zagrzebywania nieczystości. Wystarczy stworzyć im ku temu odpowiednie warunki. I właśnie w braku tych warunków tkwi najczęściej uciążliwy problem, jakim jest załatwianie się kota poza kuwetą. Jakich błędów nie popełnić?

Na rynku jest bardzo wiele typów kuwet – od najprostszych po samoczyszczące. Nie dajmy się zwieść reklamom. Zaawansowane modele mają zaspokajać potrzeby opiekunów, czyli ograniczyć ilość pracy związaną ze sprzątaniem kocich odchodów oraz zmniejszyć ich nieprzyjemne zapachy. Kot potrzebuje jedynie kawałka przestrzeni, by w komfortowej dla siebie pozycji zaspokoić swoje fizjologiczne potrzeby. Warto postawić kuwetę w miejscu ustronnym – koty często stresują się w pomieszczeniach, w których panuje spory ruch. Dlatego na etapie nauki korzystania z kuwety najlepiej wybrać najprostszy model. Wszelkie dodatkowe elementy mogą stać się dla kota źródłem niepotrzebnego stresu.

By nauczyć małego kotka korzystania z kuwety, musimy wybrać model o niskich krawędziach – w przeciwnym razie pupil może mieć trudność z wejściem do toalety. W przypadku dorosłego osobnika istotne jest to, aby kuweta była dostatecznie duża – co najmniej taka, żeby zwierzę mogło się w niej swobodnie obrócić. Jeśli zależy nam na tym, by nauczyć kota korzystać z kuwety zamykanej, przystąpmy do tej nauki wtedy, gdy podstawowe zasady kuwetowania staną się dla pupila oczywiste. Nowe elementy wprowadzajmy stopniowo, np. początkowo zdejmując z kuwety drzwiczki.

Jak szybko nauczyć kota korzystać z kuwety? Krok drugi: wybór żwirku

Podobnie jak w przypadku kuwet, oferta rynkowa żwirków jest bardzo szeroka. Najbardziej praktyczny z punktu widzenia opiekuna żwirek silikonowy (pochłaniający mocz, więc niewymagający częstej wymiany) może okazać się najtrudniejszy do zaakceptowania przez pupila, ponieważ najmniej przypomina naturalne środowisko. Dlatego szczególnie trudno będzie nauczyć „dzikiego” kota korzystania z kuwety ze „sztucznym” podłożem. Początkowo zatem najlepiej wybrać żwirek z naturalnych surowców, przypominający piasek czy ziemię, np. drobnoziarnisty żwirek kukurydziany.

Powyższa zasada nie jest sztywną regułą. Niektóre koty od początku chętnie korzystają np. ze żwirku bentonitowego. Pamiętajmy jednak, że rodzaj podłoża ma dla pupila znaczenie i jeśli niechętnie wchodzi do kuwety, to przyczyną może być właśnie nieodpowiedni żwirek. Eksperymentujmy. Jeśli chcemy nauczyć kota korzystania z kuwety z innym żwirkiem niż dotychczasowy, pamiętajmy, by wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo (początkowo dodawać nieco nowego typu żwirku do akceptowanego przez kota).

Jak nauczyć kota kuwetowania? Krok trzeci: wybór miejsca

Jednym z częstszych powodów, dla których koty nie chcą korzystać z kuwety, jest ustawienie jej w nieodpowiednim miejscu. Pamiętajmy o szczególnej wrażliwości naszych podopiecznych. Koty lubią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w spokoju – w cichym, bezpiecznym miejscu, które jednocześnie zapewnia im dobry punkt obserwacyjny na otoczenie. Oczywiście musi być to również miejsce łatwo dla zwierzęcia dostępne. Jeśli zatem zdecydujemy się postawić kuwetę w łazience, zapewnijmy kotu np. otwór w drzwiach.

Koty to zwierzęta bardzo czyste, z wyjątkowo wysoką potrzebą higieny. Instynktownie załatwiają się z daleka od miejsc, w których jedzą, piją czy śpią. Musimy mieć to na uwadze, chcąc nauczyć kota korzystania z kuwety. Postawmy ją z dala od innych kocich stref! Nie zapominajmy też o regularnym usuwaniu odchodów. Koty niechętnie korzystają ze swojej toalety, kiedy jest brudna! To jeden z częstszych powodów załatwiania potrzeb fizjologicznych w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety?

Jeśli spełnimy wszystkie z wyżej opisanych warunków, nauka kuwetowania powinna okazać się prostym zadaniem. Małego kotka zanieśmy do kuwety w chwili, gdy wyraźnie zacznie szukać miejsca na załatwienie swoich potrzeb lub po posiłku. Zwykle wystarczy pogrzebać dłonią w żwirku, by zrozumiał, do czego służy. Nie zniechęcajmy się, jeśli nie stanie się to za pierwszym razem. W żadnym wypadku też nie karzmy kota za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu. Stres jedynie utrwali w nim złe nawyki.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Dokładnie tak samo, jak małego – cierpliwie pokazując mu miejsce, w którym może się załatwić oraz eliminując czynniki, które mogą go do tego zniechęcać. Jeśli mimo zachowania wszystkich reguł kot nie chce korzystać z kuwety lub nagle przestał to robić, nie lekceważmy tego objawu! Przyczyną może być choroba albo silny stres. Koniecznie poszukajmy źródła problemu z pomocą weterynarza, a jeśli to konieczne – kociego behawiorysty.