Jak oduczyć psa sikania w domu?
Sikanie psów w domu jest bardzo częstym zjawiskiem, z którym borykają się i psy i ich właściciele. Jest wiele przyczyn, z powodu których psy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w budynku, a nie poza nim. Warto jest się z nimi zapoznać, gdyż właśnie może któryś z tych powodów tyczy się Twojego psiaka! Gdy poznasz przyczyny będziesz mógł łatwo i przyjemnie oduczyć psa sikania w domu.
Pies sika w domu - jaka jest tego przyczyna?
Problem oddawania moczu jest bardzo powszechny wśród psów. Mikcja jest to medyczne określenie oddawania moczu, polega na usunięciu na zewnątrz zebranego w pęcherzu moczu. Pojawia się zarówno u małych, jak i dużych ras psów.
Niezależnie czy jest to tylko subtelne zaznaczanie terenu, czy oddawanie moczu w większych ilościach potrafi być bardzo uciążliwe dla właścicieli czworonoga i trzeba nauczyć psa, że takie zachowanie nie będzie akceptowane. Aby poradzić sobie z tym problemem sikania w domu warto przede wszystkim poznać tego przyczynę.
Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto zwrócić uwagę na problem i przyglądnąć się pupilowi, by określić, czym jest spowodowane sikanie w domu. Dzięki temu łatwiej będzie nam oduczyć psa sikania w pomieszczeniu.
Sprawdź, czy Twój pies nie choruje
Jedną z przyczyn załatwiania potrzeb fizjologicznych jest choroba, która dotyka naszego pupila. Należy zatem pamiętać o wizytach u weterynarza, by móc monitorować stan zdrowia czworonoga. Jest to istotne, gdyż problem sikania może być głębszy i o wiele poważniejszy niż nam się wydaje. Warto jest zbadać mocz psiaka by dowiedzieć się więcej na temat przyczyn posikiwania.
Jeśli piesek bardzo często oddaje mocz to najprawdopodobniej dolega mu zapalenie pęcherza - jest to najczęstszą przyczyna. Jednakże pieski cierpią również na cukrzycę, albo mają kamienie na nerkach, bądź inny problem. Są to choroby przy których sikanie w domu jest częstym objawem.
Może problemem załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu jest stres?
Kolejną przyczyną jest stres, który może być wywołany przeróżnymi sytuacjami, z którymi nasz pies sobie nie radzi. Do najczęstszych należą: zmiana miejsca zamieszkania, nowy członek rodziny, nowy przyjaciel rodziny – zwierzak, niecodzienna sytuacja jak np. Tłoczni goście, burza, wybuchy fajerwerków na zewnątrz. Tak naprawdę jest masa powodów przez które psiaki się stresują przez co posikują. Warto jest obserwować pupila i w razie trudności skonsultować się psim behawiorystą.
Coś co łączy się z problemem stresu jest lęk separacyjny, który również doskwiera psiakom. W tym przypadku psy sikąją podczas naszej nieobecność w domu. Pies zwyczajnie boi się samotności i dolega mu lęk separacyjny. W momencie bardzo silnego stresu wyładowuje go za pomocą sikania. Jest to kolejna przyczyna często zauważalna u naszych psich przyjaciół, a szczególnie tyczy się szczeniaków i juniorów.
Radość psa może także być przyczyną sikania
Psom towarzyszą negatywne emocje jak te wyżej wymienione (stres i lęk) ale również pozytywne. Z ich powodu również sikają w pomieszczeniach. W momencie uniesień, radości, zachwytu psom wraz z emocjami puszczają zwieracze pęcherza moczowego. Mięśnie pęcherza są słabe, dlatego posikiwanie np. za każdym razem, gdy właściciel wróci do domu jest w tym przypadku normalne.
Trzeba jednak zadbać o to by pies nie sikał na nasz widok. W tym przypadku można spróbować ignorować go wchodząc i dopiero po kilku minutach się przywitać.
Sikanie jako zaznaczenie terenu
Częstą przyczyną sikania jest również zaznaczanie terenu przez psy. Jest to spowodowane nawet brakiem pewności siebie, albo odczuciem dyskomfortu przez otaczające zapachy. Psy lubią gdy pomieszczenie, w którym się znajdują pachnie nimi. Czują się swobodniej i bezpieczniej. Szczególnie samce.
Pies sika, bo potrzebuje częstszych spacerów
Ostatnim dość częstym problemem jest zaniedbanie przez właściciela, czyli brak odpowiednio częstych spacerów. Mogę one być zbyt krótkie lub zbyt rzadkie. Są psy, które swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają “na raty”, czyli w mniejszych ilościach ale często, dlatego też w tym przypadku spacer musi być nieco dłuższy. Pies nie powinien czuć presji czasu podczas spaceru, gdyż jest to moment, w którym powinien się zrelaksować, wypróżnić, a mózg psiaka powinien się dotlenić.
Szczeniak sika w domu – co robić?
Myślę, że na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że nie należy uczyć psa wkładając mu pyszczek w odchody bądź mocz, który po sobie zostawił. Jest to powszechne zachowanie wśród właścicieli psów, aczkolwiek nie jest on ani skuteczny, ani humanitarny. Krzyczenie i karanie psów nie jest odpowiednie, gdyż pies może się nabawić wszelkich chorób związanych ze stresem. Problem się nie rozwiąże, a może się jedynie pogłębić.
To, że szczeniak sika w pomieszczeniu jest zjawiskiem normalnym i występuje praktycznie u każdego małego psa. Sęk w tym co zrobić by nauczyć młodego pieska, by tego nie robił.
Oduczanie psa sikania w domu wymaga czasu
Musimy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić sporo czasu by pupil przyswoił lekcje i faktycznie zachowywał się tak jak tego chcemy. Jest to proces, który wymaga dłuższego czasu. Młode pieski mają małe pęcherze moczowe, dlatego muszą być one opróżniane częściej niż to bywa u dorosłych psów. Szybko się napełniają, dlatego też szczeniaki dużo sikają.
Szczeniaki niewiele rozumieją i muszą nauczyć się jak sygnalizować potrzebę właścicielowi tak by mógł od razu zrozumieć, że chodzi właśnie o to. Szczeniaczki z biegiem czasu będę rozumieć poszczególne rzeczy i zachowania. Kolejny raz wspomnę, że jest to proces, który wymaga czasu, a w związku z tym sporo cierpliwości i wytrwałości.
Częste spacery ze szczeniakiem są wskazane
Zalecamy by jak najczęściej wychodzić ze szczeniaczkiem na zewnątrz. Im częściej będzie się on załatwiał na podwórku tym bardziej będzie tę czynność kojarzył właśnie z nim, aniżeli z pomieszczeniem w domu. Spacery można dopasować do czynności jakie na co dzień wykonuje szczeniak.
Warto zabrać go na spacer po przebudzeniu i z rana, i za dnia; po jedzeniu; po piciu; po zabawie. Z biegiem czasu pęcherz również będzie rósł więc potrzeba wychodzenia na zewnątrz będzie o wiele rzadsza. Będzie też można o wiele spokojniej i precyzyjniej monitorować potrzebę fizjologiczną pupila.
Im rzadziej pupil sika w domu w domu tym lepiej dla psa, bo szybciej się nauczy. Co jeśli gdy nie zdążymy wyjść na dwór albo nie ma takiej możliwości? Mogą nam w tym przeszkodzić mocne opady deszczu, burza i inne czynniki. Wtedy zalecamy by zanosić szczeniaka na podkład higieniczny albo nawet gazetę by mógł tam się załatwić.
Jak rozpoznać, czy szczeniak chce sikać?
Piesek często będzie nam sygnalizował jeśli potrzeba oddania moczu będzie konieczna. Szczeniaki często chodzą w kółko, poruszają się nerwowo.Później nawet piszczą, szczekają albo czekają przy drzwiach wyjściowych. Warto jest nagradzać pupile, gdy załatwiają się na zewnątrz. Łatwo w ten sposób nauczyć psa czystości. Nagroda może być w postaci małych przysmaków tj. gryzaki dla psa. Nagradzajmy psa za każdym razem, gdy załatwi swoją potrzebę fizjologiczną tam, gdzie powinien. To na pewno zachęci psa do załatwiania się na dworze.
Dorosły pies załatwia potrzeby fizjologiczne w domu - co zrobić?
Bywają też sytuacje, w których dorosłe psy sikają w domu mimo, że wcześniej nie miały takiego problemu. Może to być spowodowane jakąś nagłą zmianą jak np. przeprowadzka, nowy członek rodziny czy stresowa sytuacja. Właśnie dlatego należy zadbać o pozytywne bodźce, które go odstresowują. Takim bodźcem może być zabawka, gryzak, który przykuje jego uwagę na dłuższy czas i oderwać myśli od stresowej sytuacji. Należy pamiętać, że pies to żywe stworzenie - ma uczucia i potrzebuje atencji. Aby uspokoić dla dorosłego psa czasem wystarczy po prostu krótka zabawa czy głaskanie.
Często dorosłe pieski (szczególnie te starsze) mają problem z nietrzymaniem moczu i sikają podczas snu. Z wiekiem mięśnie pęcherza się osłabiają i stąd posikiwanie. Są specjalne karmy, które dbają szczególnie o pęcherz naszych czworonogów. Duża ilość wody również wbrew pozorom jest wskazana przy takich problemach. Jak wiadomo woda, którą wprowadzamy w organizm napędza cały system filtracji nerek i dzięki temu nasze nerki i cały układ moczowy działa jak należy.
Kiedy nauczyć psa czystości?
Najlepiej oduczyć psa sikania w domu wtedy, gdy jest on jeszcze szczeniakiem. domu jak oduczyć Im wcześniej nauczy się “dobrych manier” i czystości tym lepiej dla niego, gdyż zostanie mu to w nawyku. W przyszłości nie powinien mieć z tym problemu, jeśli będzie uczony wystarczająco wcześnie.
Szczeniak ucząc się podstawowych czynności lepiej to pojmuje, gdyż uczy się od podstaw tak naprawdę wszystkiego, a przecież potrzeby fizjologiczne są ważną częścią życia i jego i właściciela. Pamiętajmy, że ten proces wymaga czasu. Trzeba stopniowo i bardzo cierpliwie uczyć czworonoga - to jedyna skuteczna metoda.
Maty do sikania dla psa – czym są i jak wybrać odpowiednią?
Maty do sikania to idealne rozwiązanie na pozbycie się plam w mieszkaniu, a dodatkowo świetna nauka dla psa by sikać w jednym miejscu. Maty często zwane też podkładami dla psa. Zwykle są pokryte specjalnym żelem, które neutralizuje zapach moczu. Od spodu jest jednak powłoka z foli, która nie pozwala macie przemoknąć. Przeważnie są one wielorazowego użytku, czyli nie trzeba jej zmieniać po jednym załatwieniu potrzeby przez naszego pupila.
Podkłady są świetnym narzędziem do nauki czystości naszego zwierzaka. Tak naprawdę sprawdzają się wielu sytuacjach i są dedykowane psom o różnym wieku - nie ważne, czy to dorosły pies czy mały psiak, które stawia pierwsze kroki, a nawet senior, który cierpi na problemy z pęcherzem lub nerkami ze względu na wiek.
Podkłady są idealne w podróży a również na wystawach psów. Są poręczne, możemy je ze sobą zabrać tak naprawdę wszędzie. W podróży sprawdzają się szczególnie dobrze, ponieważ służą też jako legowisko dla psa. Ewentualna sierść, zapach czy brud z łapek zostaje na macie, a nie na siedzeniu w samochodzie.
Są też podkłady o specjalnych zapachach np. trawy. Mają one dodatkowe zadania - zapach też kojarzyć ma się pieskom z naturalnym środowiskiem z jakim spotykają się na co dzień wychodząc na spacer. Jest to dodatkowa lekcja czystości dla czworonogów.
Bardzo polecamy podkłady do sikania dla psów. Potrafią wspomóc edukację zwierzaka, a przy tym są ułatwieniem w naszym i ich życiu. Szczególnie maty firmy Trixie o przeróżnych rozmiarach sprawdzają się znakomicie. Rozmiary dopasowujemy do rasy i wieku zwierzaka. Należy kupić taką, która ma większą powierzchnię od masy naszego pupila.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto