Określenie płci u małych kotów zaraz po przyjściu na świat jest niemalże niemożliwe. Dlaczego? Najbardziej wiarygodnym sposobem na odróżnienie kocura od kotki jest zajrzenie pod ogon zwierzęcia i obejrzenie jego zewnętrznych narządów płciowych. Jednak w przypadku młodych kociąt bardzo często nic to nie da. Dowiedz się, jak w takim razie sprawdzić płeć kota.

Jak rozpoznać płeć kota? Zajrzyj pod ogon

Genitalia kotów osiągają prawidłowy kształt z reguły po upływie kilku tygodni od urodzenia. Wcześniej różnice w ich wyglądzie są niewielkie i nierzadko trudno określić, czy ma się do czynienia z kocurem czy z kotką. Poradzić mogą z tym sobie wyłącznie doświadczeni znawcy kociego wyglądu. Szukając informacji o tym, jak rozpoznać płeć kota, spotkać można się z porównaniem wyglądu narządów płciowych tych zwierząt do znaków interpunkcyjnych – w przypadku kocurów do dwukropka, u kotek zaś do średnika. Niżej znajdziesz najważniejsze informacje o wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych osobników płci męskiej i żeńskiej, które pozwolą Ci je od siebie odróżnić.

Płeć kota – różnice w wyglądzie narządów płciowych

Można podejrzewać płeć żeńską u kota, wówczas gdy odbyt i ujście układu moczowo-płciowego znajdują się w niewielkiej odległości. U maluchów są one położone niemal obok siebie, a u kilkutygodniowych osobników dzieli je 1–1,3 cm. U podrośniętych kotek zaobserwować można również pionowy kształt wejścia do pochwy, u kotów ujście układu moczowo-płciowego jest bardziej okrągłe. Płeć męską można podejrzewać, kiedy przestrzeń między ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem jest nieco większa i da się wyczuć w niej pewną wypukłość. To rozwijające się jądra. U dorosłych kocurów udaje się zauważyć wyraźnie zaznaczony worek mosznowy, który jeszcze bardziej wydłuża odległość między odbytem a prąciem. U dojrzałych kocurów osiąga ona blisko 2,5 cm.

Jak rozpoznać u kota płeć? Nie tylko poprzez wygląd narządów płciowych

Obejrzenie zewnętrznych narządów płciowych to niejedyny sposób na określanie płci kotów. Różnice między kocurami a kotkami zaobserwować można również w sposobie zachowania oraz w wyglądzie zewnętrznym. Jednak w przypadku młodych kotów również i w ten sposób niemożliwe jest określenie płci. Co więcej, niekiedy różnice są na tyle subtelne, że niedoświadczona osoba może mieć trudności ze stwierdzeniem płci nawet dorosłego kota.

Wygląd zewnętrzny – umaszczenie i budowa ciała

Płeć bez wątpienia determinuje budowę ciała kotów. Zazwyczaj przedstawiciele płci męskiej są masywniejsi i więksi od kotek (jest to tym bardziej widoczne u kotów wykastrowanych), które są z reguły mniej umięśnione, mają drobniejsze łapy i mniejsze głowy. Cechy te sprawiają, że samiczki są dłuższe i smuklejsze od kocurów. W przypadku niektórych ras ta ostatnia cecha – wielkość głowy – bywa znaczna. Pokaźniejszą i szerszą głowę mają rasy duże, takie jak kot syberyjski, brytyjski krótkowłosy, maine coon, kot norweski leśny. Jak rozpoznać płeć kota po kolorze? Kotki w odróżnieniu od kocurów są posiadaczkami specyficznego umaszczenia. Sporadycznie zdarzają się osobniki płci męskiej mające sierść calico (czarno-rudo-białą) i szylkretową (czarno-rudą). Samce za to w zdecydowanej większości są posiadaczami sierści rudej. Szacuje się, że nawet 80% rudych mruczków to kocury. Rzadko kiedy występuje ona u kotek i zazwyczaj jest wynikiem genetycznej mutacji.

Sposób zachowania i charakter

Zastanawiasz się, czy istnieją różnice w sposobie zachowania i cechach charakteru między kotkami i kocurami? Okazuje się, że tak, lecz i w tym przypadku zaobserwować je można dopiero u osobników dojrzałych płciowo. Uważa się, że samce wykazują większą tendencję do znikania z domu niż samice, które preferują znacznie bardziej domatorski styl życia. Przyjęło się, że kotki są bardziej chętne do pieszczot, a kocury bardziej wyniosłe i zdystansowane. Należy jednak zaznaczyć, że płeć nie determinuje stosunku zwierzęcia do opiekuna. Co więcej, kotki przejawiają charakterystyczne zachowania podczas rui. Przyjmują pozycję ciała lordosis, są mocno pobudzone, wydają z siebie donośne dźwięki, które podobne są do płaczu dziecka, ocierają się o przedmioty, oznaczają teren moczem. Dodatkowo u niewykastrowanych kotek zaobserwować można w czasie rui zmienne nastroje i humorzaste zachowanie. Pamiętać trzeba, że od powyższych reguł zdarzają się wyjątki i nie powinno się wyłącznie na nich opierać określania płci zwierzęcia.