Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak usunąć zapach kociego moczu? Poradnik

2023-10-04 11:02:00

Wielu kotom zdarza się oddać mocz poza kuwetą. To dość uciążliwy problem dla opiekunów. Jeśli dotyczy także Ciebie, wiesz już, że w takiej sytuacji trzeba zmierzyć się z trudną do zniesienia (i wybawienia!) wonią. Sprawdź, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy albo dywanu, a przede wszystkim, jak zapobiegać takim sytuacjom!


Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą?

Koty instynktownie zakopują swoje odchody. Szybko uczą się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, co zwykle rozwiązuje problem zapachu kociego moczu w mieszkaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w preparat przedłużający świeżość do klatek i kuwet, by nieprzyjemna woń nie roznosiła się poza kocią toaletę. Niestety, nawet najlepiej ułożonemu zwierzakowi zdarza się nasiusiać w nietypowym miejscu. A ponieważ najczęściej są to tapicerowane meble, panele podłogowe czy buty opiekuna, zniwelować zapach moczu kota jest niezwykle trudno.

Życie pod jednym dachem z czworonożnym pupilem ma swoje jasne i ciemne strony. Te drugie – takie jak wszechobecna sierść czy biegunka u kota, jaka może wystąpić w związku ze zmianą karmy – niekiedy trzeba po prostu zaakceptować. Zasada ta nie powinna dotyczyć kwestii załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kuwetą. Jeśli ten problem dotyczy Twojego podopiecznego, z pewnością chcesz wiedzieć, jak zneutralizować zapach moczu kota. Przede wszystkim jednak ustal, co jest przyczyną problemu! Wiąże się z nim dyskomfort nie tylko Twój, ale i Twojego zwierzęcia!

Kot może załatwiać się poza kuwetą, jeśli:

  • jest niewykastrowany i instynkt zmusza go do znaczenia terenu (dotyczy to zarówno kocurów, jak i kotek);
  • cierpi na schorzenie dróg moczowych i kuweta kojarzy mu się z bólem albo nie kontroluje oddawania moczu, np. w przebiegu choroby nowotworowej;
  • czuje się niekomfortowo w swojej toalecie, np. ze względu na jej niewłaściwą lokalizację, za małe gabaryty, nieodpowiedni żwirek albo po prostu dlatego, że jest brudna;
  • przeżywa silny stres, np. w związku z nieobecnością opiekuna, przeprowadzką w nowe miejsce lub hałasem za oknami.

Wszystkie z wyżej wymienionych sytuacji wymagają innego rozwiązania niż tylko skutecznych środków, by pozbyć się zapachu kociego moczu. Jeśli więc problem się powtarza, poszukaj jego źródła, uważnie obserwuj swojego pupila. Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza! Pomocna może być także konsultacja behawiorysty.

Jak nie usuwać zapachu moczu kota?

Choć nieznośny zapach kociego moczu w mieszkaniu to problem, który można rozwiązać, trudno mu zawczasu zapobiec. A ponieważ wyprawka dla pupila zwykle nie obejmuje środków do niwelowania przykrych zapachów, może zdarzyć się, że przyjdzie Ci pozbyć się moczu kota z kanapy czy z fotela zupełnie niespodziewanie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Przede wszystkim działaj jak najszybciej – zdecydowanie trudniej usunąć zapach moczu kota z podłogi, jeśli wsiąknie głęboko w drewniane panele. Choć intuicja może podpowiadać Ci wybór takich środków, jak detergenty i gorąca woda, zdecydowanie z nich nie korzystaj! Pod wpływem ich działania zapach moczu kota stanie się jeszcze bardziej intensywny, co nie tylko nie rozwiąże problemu, ale wręcz może skłonić pupila do ponownego załatwienia się w tym samym miejscu.

Przeczytaj także: Wyprawka dla kota – co powinno znaleźć się na Twojej liście zakupów?

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu domowymi sposobami?

Jeśli pilnie potrzebujesz wywabić zapach kociego moczu z ubrań czy tapicerki, a nie dysponujesz odpowiednim do tego celu preparatem, posłuż się jednym z produktów, które z pewnością masz w domu.

  • soda oczyszczona – rozsypana w zabrudzonym miejscu wchłonie wilgoć i zneutralizuje przykry zapach. Po kilku godzinach strzepnij ją lub usuń odkurzaczem (od razu opróżnij worek). Możesz też użyć sody w postaci pasty – wymieszaj ją z niewielką ilością wody;
  • ocet spirytusowy – skutecznie niweluje zapach moczu kota, a przy tym dezynfekuje zabrudzone powierzchnie. Co więcej, koty nie lubią aromatu octu, więc długo omijać będą oczyszczone miejsce. Przed użyciem wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1 : 3;
  • woda utleniona – szybko wchodzi w reakcję z substancjami odpowiedzialnymi za przykry zapach kociego moczu i zmienia ich właściwości. Stosuj wodę utlenioną rozcieńczoną zwykłą wodą w proporcji 1 : 10. Przed użyciem na tkaninach sprawdź, czy ich nie odbarwia;
  • płyn do płukania jamy ustnej – choć to dość nieoczywisty wybór, taki preparat pozwala pozbyć się zapachu kociego moczu ze ściany czy z podłogi. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych środków, posłuż się wodnym roztworem płynu do płukania ust.

Jak skutecznie wywabić zapach kociego moczu?

Nawet jeśli Twojemu podopiecznemu nie zdarzyło się nigdy załatwić poza kuwetą, rozważ zakup specjalistycznego preparatu na wypadek takiej sytuacji. Produkty do usuwania zapachu kociego moczu mają długi termin ważności. Dostępne są w postaci wygodnego w użyciu sprayu i zwykle działają na wszystkich powierzchniach. Pozwalają usunąć plamy z podłogi, materaca, butów, a nawet ze skórzanej kurtki.

Działanie dobrej jakości produktów opiera się na chemicznym rozkładzie związków odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń. Dzięki temu mogą nie tylko zneutralizować zapach moczu kota, ale też usunąć jego źródło. Są przy tym całkowicie bezpieczne dla czworonogów. Preparat do wywabiania zapachu kociego moczu znajdziesz w sklepach zoologicznych. Oby jednak nigdy nie był Ci potrzebny!