Jakie legowisko wybrać dla dużego psa i czym się kierować?

Warto na pierwszy plan wysunąć zdrowie naszego psa, szczególnie w przypadku, gdy choruje przewlekle lub ma problemy z układem ruchu. Niestety bardzo często zdarza się, że przedstawiciele dużych ras cierpią z powodu dysplazji stawów biodrowych, co sprawia, że nie mogą leżeć z głową uniesioną powyżej ogona. W tym przypadku właściwe posłanie to gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia pupila.

Duże psy potrzebują odpowiedniej przestrzeni do relaksu i wypoczynku. Trzeba wziąć to pod uwagę, wybierając legowisko. Za małe posłanie będzie zniechęcało do przebywania w nim. Aby dowiedzieć się, jakich gabarytów potrzebujemy, wystarczy zmierzyć czworonoga od czubka nosa do końca ogona. Dobrze, gdyby na legowisku mógł się swobodnie wyciągnąć i przeciągnąć, więc do otrzymanego wymiaru trzeba dodać z każdej strony po około 5 cm. 

Po zakupie legowiska warto zachęcić psa do korzystania z niego, np. kładąc w nim coś, do czego pupil jest przyzwyczajony, jego ulubioną zabawkę, kocyk czy nasz t-shirt (niewyprany). Dzięki takiemu zabiegowi pies poczuje się dobrze na nowym posłaniu i znacznie chętniej będzie na nie wracał. 

Rodzaje legowisk dla dużych psów

Najpopularniejsze rodzaje legowisk dla dużych psów można podzielić na kilka kategorii: kanapy, poduszki, sofy i legowiska owalne oraz ortopedyczne. Warto pamiętać, że zbyt miękkie legowiska dla dużych psów nie będą najlepszym wyborem. Posłanie, w którym zwierzę będzie się zapadało, raczej nie przypadnie mu do gustu. Najlepiej wybrać coś zbliżonego do materaca, którego sami używamy. Zwierzak nie bez powodu uwielbia kłaść się na naszym łóżku lub kanapie.

Ważnym kryterium przy wyborze psiego posłania jest rodzaj tkaniny, z której wykonana jest jego zewnętrzna warstwa. Musi to być tworzywo, które latem nie będzie powodowało odparzeń i nie będzie się nadmiernie nagrzewać, a zimą nie będzie dodatkowo chłodziło. Dobrym rozwiązaniem są legowiska sezonowe – dwustronne. Jedna strona jest na cieplejsze miesiące, a druga na czas jesienno–zimowy. 

Ranking polecanych legowisk dla dużych psów

W ofercie dostępny jest szeroki wybór legowisk, które można dopasować nie tylko do rozmiaru i potrzeb pupila, ale także do rodzaju wnętrza i kolorystyki pozostałych mebli.

Kanapa impregnat to rodzaj legowiska z podniesionym brzegiem, który tworzy coś w stylu zagłówka otaczającego z trzech stron. Dla dużych psów, które lubią podpierać głowę lub opierać się o coś, takie łóżko będzie bardzo wygodne. Dodatkowym atutem tej kanapy jest zdejmowany pokrowiec wykonany z tkaniny szybkoschnącej. To szczególnie ważne w przypadku psów bardzo obficie śliniących się i dużo przebywających na zewnątrz.

Legowisko poducha to zdecydowanie najbardziej uniwersalny wybór. Ten mebel zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Legowisko MIMIKO ma wypełnienie z mięciutkich silikonowych kulek, które zapewniają sprężystość, miękkość i delikatność. Spód pokryty jest antypoślizgową tkaniną, co sprawdzi się w przypadku bardzo energicznego psa, który lubi z impetem wbiegać na posłanie. Ta puchata poducha jest dostępna w 5 kolorach. Waży zaledwie 2 kg, dlatego bez problemu można ją zabrać na dłuższe wakacje. Materiał, z którego jest wykonana, nie powoduje alergii i nie elektryzuje się. Łatwo utrzymać go w czystości, ponieważ nadaje się w całości do prania w pralce.

Legowisko owalne będzie idealne dla psów, które lubią się wylegiwać i rozciągać. Ma podniesione boki i wygodną poduchę, którą można w razie potrzeby wyjąć (i uprać w pralce). Wykonane jest z bardzo trwałej tkaniny meblowej. Legowisko jest odporne na odkształcenia i odgniecenia. Dostępne w kilku wersjach kolorystycznych i rozmiarach.

Sofa szaro-czerwona, której boki są podwyższone i stosunkowo grube, jest nieco bardziej stabilna niż posłanie owalne. Łatwo na nią wejść i wygodnie się położyć. Pies, który lubi opierać głowę, będzie tu miał aż cztery mięciutkie krawędzie do wyboru. W centrum sofy jest duża poducha, którą można wyjąć i uprać w pralce.