Mruczek do spokojnego życia potrzebuje zaspokojenia swoich instynktów łowieckich oraz kontaktu socjalnego z człowiekiem. Z kolei do spełnienia potrzeb fizjologicznych kot potrzebuje misek z jedzeniem i wodą, drapaka, a także kuwety. Jaki żwirek dla kota wybrać, aby był właściwie dopasowany i odpowiadał zwierzakowi? Sprawdź, na co powinien zwrócić uwagę opiekun, aby uniknąć sytuacji, w której mruczek unika kuwety.

Żwirek dla kota – dlaczego jest ważny?

Koty zakopują odchody, głównie z powodów ewolucyjnych i społecznych. W naturze jest to uwarunkowane chęcią ukrycia swojej obecności przed drapieżnikami. Co więcej, jest to też sposób na uniknięcie konfrontacji z dominującymi osobnikami. W domu taką zależność można zauważyć w grupie kilku zwierzaków – zwykle ten dominujący pozostawia odchody na wierzchu żwirku, zaznaczając tym samym terytorium.

 

Właśnie dlatego zapewnienie kotu kuwety wypełnionej żwirkiem jest podstawowym obowiązkiem każdego opiekuna. Nie warto przy tym oszczędzać i zastępować żwirku na przykład piaskiem. Może się okazać, że kot niespecjalnie odróżnia go np. od ziemi w kwiatkach doniczkowych. Jaki żwirek dla kota wybrać, aby mruczek był zadowolony?

Żwirek dla kota – jaki wybrać? Rodzaje

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy żwirek dla kota. Wszystko dlatego, że zwierzaki również mają własne preferencje co do struktury, grubości czy nawet zapachu produktu. Przed dokonaniem zakupu zorientuj się, jakie są dostępne rodzaje żwirków i który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego kota. Jak wybrać ten właściwy? Na przykład według materiału, z którego został wykonany:

  • żwirek bentonitowy – naturalny żwirek ze skały osadowej, najpopularniejszy wśród kociarzy i ich podopiecznych, występujący w kilku grubościach i gramaturach,
  • żwirek drewniany – zazwyczaj w formie pelletu, ekologiczny i naturalny,
  • żwirek silikatowy – często nazywany przez producentów silikonowym; jest to również produkt pochodzący z natury, a konkretnie przygotowywany z krzemionki,
  • żwirek kukurydziany – biodegradowalny, roślinny żwirek z kukurydzy.

Zbrylający czy nie?

Jeśli wydaje Ci się, że wiesz, jaki żwirek najlepszy dla kota wybrać, zwróć uwagę na kolejną cechę tego produktu – zbrylanie. Żwirki dzielą się na:

  • zbrylające – po kontakcie z moczem tworzą twardą kulę, którą łatwiej można usunąć,
  • niezbrylające – zazwyczaj po kontakcie z wilgocią rozpadają się na drobne kawałki lub pęcznieją.

Jest to istotna różnica nie tyle dla kota, ile jego opiekuna. Żwirki zbrylające są z zasady bardziej wydajne. Całą zawartość kuwety można wymienić raz na 2-3 tygodnie, a jedynie odchody usuwać na bieżąco. W żwirkach niezbrylających zawartość kuwety wymienia się co kilka dni.

Zapachowy czy zwykły?

Jaki żwirek dla kota wybrać – pachnący naturalnie, czy może z dodatkami zapachowymi? Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że są koty, które nie załatwią się w żwirku zapachowym.

 

Intensywny zapach może je nie tylko odstraszać, ale też podrażniać ich drogi oddechowe. Jeśli zauważysz, że kot kicha po wyjściu z kuwety, może to być wina dodanego zapachu albo… pylenia żwirku. To ostatnie zdarza się w produktach gorszej jakości.

 

Warto więc na początek przetestować małe opakowanie pachnącego żwirku, na przykład lawendowego albo o aromacie leśnym, aby stwierdzić, czy odpowiada on mruczkowi.

Żwirek dla kota – jak wybrać go w zgodzie z preferencjami… mruczka?

Dobrą praktyką jest dowiedzieć się, jakiego żwirku kot używał dotychczas w hodowli czy schronisku. To zmniejszy prawdopodobieństwo, że zwierzak będzie w nowym miejscu załatwiał się poza kuwetą. Zredukuje też odczuwany przez niego stres, bo zwierzak zobaczy, że w jego toalecie jest znany mu żwirek dla kota. Jaki wybrać produkt na początek?

 

Większość kotów chętnie załatwia się do żwirków bentonitowych, zwłaszcza drobnych, bo przypominają one naturalne podłoże. Możesz kupić je w wersji naturalnej albo zapachowej; obie oferuje producent Litty Kitty. Na początek przyda się mniejsze opakowanie.

Żwirek dla kota – jak wybrać go mimo wad, a dla zalet?

Bez względu na to, jaki żwirek dla kota wybierzesz – każdy będzie miał swoje wady… i zalety! Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na żwirek dla kota. Jak wybrać odpowiedni produkt? Oto kilka istotnych informacji:

  • żwirek kukurydziany i bentonitowy może roznosić się po mieszkaniu, a po kontakcie z wodą, barwić kocie łapki, przez co mruczek będzie zostawiał ślady poza kuwetą,
  • żwirek silikatowy występuje jedynie w wersji niezbrylającej – puchnie po kontakcie z cieczą, co jest zasługą właściwości higroskopijnych,
  • żwirek kukurydziany występuje zazwyczaj w naturalnej wersji zapachowej, jednak czasami można się spotkać z dodanymi aromatami zapachowymi, takimi jak zioła czy morska bryza.

Jaki żwirek dla małego kotka wybrać?

Kocięta mają nieco inne potrzeby i zachowania niż dorosłe koty. Mogą na przykład próbować zjadać podłoże z kuwety! Jaki żwirek dla małego kotka wybrać, aby mieć pewność, że mu nie zaszkodzi?

 

W takim przypadku dobrze sprawdzają się żwirki drewniane, najlepiej niezbrylające. Również produkt kukurydziany nawet w razie zjedzenia niewielkiej ilości będzie bezpieczny dla mruczka. Odradza się natomiast wersję silikatową i bentonitową, bo mogą powodować złogi w jelitach.

 

To, jaki żwirek dla kota wybierzesz, zależy w dużej mierze od samego zwierzaka. Pamiętaj jednak, że zgodnie z polskim prawem żadnego żwirku nie można wyrzucać do kanalizacji ani kompostować. Należy usuwać go w woreczkach do koszy na odpady zmieszane.

Komentarz behawiorysty: Częste zmiany rodzaju żwirku mogą prowadzić do stresu u kotów, co może skutkować załatwianiem się poza kuwetą. Warto unikać nagłych zmian, a jeśli konieczna jest zmiana żwirku, wprowadzaj go stopniowo, mieszając z dotychczasowym podłożem. Pamiętaj również, że koty preferują żwirki przypominające ich naturalne środowisko, dlatego dobrze dobrany żwirek może wspierać naturalne zachowania kota, takie jak zakopywanie odchodów.