Kleszcz to malutki pajęczak, który jest pasożytem i żywi się krwią zwierząt lub ludzi. Często niezauważony ze względu na swoją wielkość. Ma czasem zaledwie kilka milimetrów. Najczęściej występują na łąkach, w lasach, ale również na trawnikach, czy w parkach. Niestety jest wiele miejsc, gdzie może się do nas “doczepić”. Chwyta się naszej, bądź psiej skóry i potrafi żyć dzięki krwi sporo czasu. Wysysa ją i się nią karmi - dzięki temu żyje. Zdawałoby się, że kleszcze w zimie umierają, jednakże żyją zapadając w hibernację. Najczęściej przyczepione do liści lub łodyg.

W okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym nasze psy są szczególnie narażone na ukąszenia. Nie można tego bagatelizować, ponieważ ukąszenie tego pasożyta prowadzi do naprawdę groźnych chorób, a nawet śmierci. Kleszcze potrafią bardzo długo czekać na swoją ofiarę, a kiedy już ukąszą nie tak łatwo się jest ich pozbyć. Na ludzkiej skórze o wiele łatwiej jest dostrzec niepożądanego gościa, u psów jest to trudniejsze ze względu na sierść. Szczególną trudność sprawi nam długa i gęsta sierść naszego pupila. Należy zatem bardzo uważnie i dokładnie wyczesywać psa by w razie czego zlokalizować pasożyta i zacząć działać w celu pozbycia się go. Podczas kąpieli po spacerach również zaleca się by sprawdzać skórę swojego psa. 

Objawy i choroby odkleszczowe 

U ludzi, tak samo jak i u psów występuje ryzyko zakażenia chorobami, które przenoszą kleszcze. W niektórych przypadkach może się to skończyć tragicznie, dlatego najlepiej jest dokładnie sprawdzać skórę psa i obserwować jego zachowanie. 

Babeszjoza

Do 3 tygodni po ukąszeniu kleszcza możemy zauważyć u psa dość groźną chorobę: Babeszjoza. Jest to choroba, która najczęściej występuje po ukąszeniu kleszcza. Nieleczona może prowadzić do śmierci naszego pupila nawet w przeciągu kilki dni. Objawy babeszjozy to wysoka gorączka, senność, brak łaknienia, wymioty oraz rdzawy mocz. Rdzawy mocz to inaczej mocz zabarwiony na czerwono, jednakże jest to objaw, który najrzadziej występuje przy tej chorobie odkleszczowej. Mogą występować również nietypowe objawy tej choroby jak duże krwotoki i zespół rozsianego wykrzepiania wewnętrznego. Leczenie powinno zostać rozpoczęte natychmiast po diagnozie babeszjozy. 

Erlichioza

Erlichioza to choroba, której może nasz pupil zarazić się przez ukąszenie kleszcza. Jest to zakażenie bakterią i trwa do 3 tygodni.  Wachlarz objawów jest dosyć szeroki: apatia, brak apetytu,gorączka, duszność, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, krwawienie z nosa, powiększenie śledziony oraz wybroczyny na skórze oraz błonach śluzowych. Przewlekła faza tej choroby ma o wiele bardziej złożone objawy. Widoczne jest osłabienie organizmu psa, powiększone węzły chłonne, krwotoki z nosa, moczu, zapalenie oczu i uszu, trwałe zmniejszenie ciała.  W przypadku ostrej postaci erlichiozy konieczne jest transfuzja krwi. Leczenie powinno wyglądać w sposób taki, jaki zaleci weterynarz.

Anaplazmoza

Anaplazmoza jest to choroba, której przyczyną jest zakażenie bakterią Gram - ujemną, którą przenoszą kleszcze. Możemy wyróżnić dwie postaci tej choroby: anaplazmoza granulocytarna oraz cykliczna trombocytopenia. Pierwszą postacią tej choroby możemy zaobserwować i zauważyć dość dobrze, gdyż objawami są gorączka, senność, nietypowe poruszanie się przez np. zesztywnienie którejś z kończyn, szybki oddech, biegunka, wymioty, neurologiczne zmiany w organizmie psa. Druga postać anaplazmozy często bywa bezobjawowa, jednakże towarzyszy temu gorączka, senność i wybroczyny. Według badań szczególnie narażone na zachorowanie są rasy takie jak: Golden Retriever i Labrador. Są one uwrażliwione na zakażenie patogenem, który wywołuje anaplazmozę. 

Choroba Bartoneloza

Choroba Bartoneloza nie jest przenoszona tylko przez kleszcze, a również przez komary i pchły. Pasożyt jest nosicielem bakterii bartonelli i przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zaraża go. Zazwyczaj przebiega ona bezobjawowo. Rzadko, ale zdarza się, że niektóre rasy mogą przechodzić przez nią nieco gorzej. Są narażone wtedy na zapalenie mięśnia sercowego, bądź wsierdzia. Leczenie zalecane jest tylko w przypadkach, które wykazują objawy. 

Dirofilarioza

Kolejną chorobą przenoszoną przez pasożyty, między innymi przez kleszcze to Dirofilarioza. Choroba ta częściej jednak dopada kotów niż psów, natomiast takie sytuacje też mają miejsce. Bardzo wolno rozwijają się objawy i często są niezauważone nawet przez lata. Można je zauważyć przez takie zachowania zwierzęcia jak duszności po wysiłku, przewlekły kaszel, czy ogólne osłabienie. W kolejnym etapie mogą pojawić się dodatkowe objawy takie jak brak łaknienia, napięty brzuch, odwodnienie, utrata masy ciała. Leczenie wygląda na takiej zasadzie, że stopniowo eliminuje się przez 4-8 miesięcy eliminacja larw. 

Mycoplasma

Mycoplasma to jedna z wielu z chorób, której mogą się nabawić psy przez ukąszenie kleszcza. W tym przypadku psa błony śluzowe stają się blade a on sam jest osłabiony i apatyczny. W leczeniu stosuje się antybiotyk. 

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, inaczej zwane zapalenie opon mózgowych i mózgu. Jest to choroba wywołana wirusem TBE. Wyróżnia się trzy postaci choroby. Postać przewlekła, ostra i nadostra. Pierwsza z nich trwa nawet kilka miesięcy, ostar zaś kilka tygodni. Postać najgroźniejsza, czyli nadostra trwa do 7 dni aczkolwiek najbardziej zagraża życiu naszego psa. Z badań wynika, że najczęściej chorują na to psy takie jak Rottweiler. Jeśli chodzi o objawy to najczęstszymi są: gorączka, osowiałość i apatia. 

Borelioza

Ostatnią chorobą jaka może spotkać Twojego psa po ukąszeniu kleszcza jest Borelioza. Często się o niej słyszy również w przypadku ludzi.  W większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo. Szczenięta są w grupie wyższego ryzyka zachorowania na ten przypadek. Badania potwierdzają, że nie zawsze antybiotyki eliminują problem i leczą z boreliozy. Należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii i odpowiednio obchodzić się ze zwierzęciem. Objawami Odkleszczowe choroby o której jest mowa są problemy ze stawami oraz dolegliwości kulawizny. 

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli zauważymy u naszego pupila kleszcza musimy pamiętać by działać natychmiastowo. Im szybciej  pozbędziemy się go z organizmu psa, tym lepiej. Nie można zgniatać pasożyta, czy smarować go wcześniej maściami, czy innymi preparatami. Najlepiej jest go usunąć pęsetą, haczykiem, lub pętelką. Na naszej stronie Hubun znajdą Państwo specjalne przyrządy do usuwania kleszczy jak te wymienione i inne. Warto się zaopatrzyć w takie produkty, ponieważ ukąszenia pasożytów to naprawdę częsty problem właścicieli i ich zwierząt. Delikatnie zaciskamy kleszcza w pęsetę i zdecydowanie próbujemy go wyrwać wykręcając go.

Ważne jest by ten ruch był okrężny. Pamiętajmy, żeby nie szczypać psa za skórę, a uchwycić pasożyta - najlepiej za tułów. Jeśli zdarzy się tak, że kleszcz nie zostanie usunięty w całości, albo będziemy mieć problem z usunięciem całego jego ciała należy zwrócić się do weterynarza. Po usunięciu kleszcza również zaleca się by zrobić badania kontrolne. Kiedy uda się nam pozbyć w całości pasożyta z ciała naszego czworonogiego przyjaciela należy to miejsce, w którym się znajdował odkazić specjalnym preparatem, spirytusem, bądź woda utlenioną. 

Jak zapobiec ukąszeniu i chorobom odkleszczowym?

Znamy kilka sposobów, które zapobiegają ukąszeniu i uchronią naszego psa przed wszelkimi chorobami, na które są narażone po ukąszeniu kleszcza. 

Spot-on - Jest to specjalistyczny płyn, który aplikujemy przez pipetę na skórę psa. Wnika on w gruczoły łojowe i tworzy otoczkę, która pokrywa skórę co jest ogromnym utrudnieniem dla pasożytów. W momencie kontaktu pasożyta ze skórą po aplikacji spotu zostanie on wyeliminowany. Dawkę dobiera się proporcjonalnie do masy ciała psa. Preparat można używać zaledwie raz w miesiącu, nie częściej. 

Obroża - są specjalne obroże przeciw kleszczom, które działają profilaktycznie na takie pasożyty jak kleszcze. Obroża uwalnia specjalne substancje, które rozchodzą się po całym ciele psa i to właśnie ona zapobiega ugryzieniom. 

Tabletki - Psu można podawać tabletki, które mają zapobiegać ukąszeniom nawet na 3 miesiące. 

Odstraszacze ultradźwiękowe - są to urządzenia, które uwalniają specjalne dźwięki, których nie są w stanie znieść pasożyty takie jak kleszcze. Blokują one narząd Hallera u kleszczy przez co nie są w stanie polować i nie “dorwą” swojej ofiary. Zasięg działanie tego urządzenia ma aż do 1,5 metra długości. 

Pamiętajmy by z każdym naszym podejrzeniem ugryzienia lub choroby warto udać się do lekarza weterynarii i działać zgodnie z jego poleceniem.