Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Lekkostrawna karma dla psa – odpowiednia żywność dla delikatnych żołądków

2023-10-04 09:23:00

Karma dla psa z problemami trawiennymi musi być jednocześnie wysokostrawna i lekkostrawna. Oznacza to, że nie może zawierać potencjalnych alergenów (pszenicy, nabiału, soi), zbyt dużo tłuszczu, błonnika ani ciężko strawnych węglowodanów, np. pełnego ziarna. Chude mięso, warzywa, owoce oraz wysoka zawartość kwasów omega-3 i -6 to cechy dobrej karmy dla delikatnego psiego żołądka.


Wrażliwy psi żołądek, czyli jaki?

Pies o delikatnym układzie trawiennym często miewa biegunki, zaparcia, uporczywe gazy i wymioty. Słychać również przelewanie w jego brzuchu, a także zdarza się, że zwierzę zupełnie traci apetyt. Takie przypadłości, o ile nie są wynikiem choroby – trzeba to najpierw sprawdzić – stanowią wystarczający powód do tego, aby zmienić jadłospis pupila na lekkostrawny.

Niestety często zdarza się, że zwierzę ma problemy gastryczne, ponieważ jest niewłaściwie karmione, np.:

  • często zmieniana jest mu karma;
  • za szybko wprowadzana jest nowa – bez etapu stopniowego wprowadzania nowego pożywienia;
  • dostaje zbyt duże porcje, wskutek czego się przejada;
  • między posiłkami podjada ludzkie jedzenie.

Również psy żarłoczne (to często zwierzęta straumatyzowane, które mają doświadczenie głodu) mogą cierpieć z powodu nawracających problemów trawiennych, wynikających głównie ze zbyt szybkiego jedzenia oraz ze zjadania przedmiotów niejadalnych.

U psów, tak samo jak u ludzi, żołądek reaguje na emocje, w związku z czym sytuacje stresowe będą miały odzwierciedlenie w tym, jak nasz pupil czuje się po posiłkach. Psiak, który jest bardzo nerwowy, może często cierpieć z powodu biegunek.

Są również szczególne sytuacje, w których warto zamienić psią karmę na taką, która nie będzie obciążać układu trawiennego. To m.in. czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i operacjach, szczególnie tych, po których konieczne jest czasowe unieruchomienie ciała zwierzęcia.

Przeczytaj także: Jak pomóc psu w upały? Przydatne akcesoria

Cechy karmy dla psa z wrażliwym żołądkiem

Jeśli pies ma delikatny żołądek, ważne jest wybranie takiej karmy, która będzie łatwa do strawienia i nie wywoła złego samopoczucia ani nietolerancji pokarmowej. Przy wyborze karmy dla psa z wrażliwym żołądkiem trzeba zwrócić uwagę na:

  • bezzbożowe karmy dla psów – są często lepiej tolerowane przez psy z wrażliwym żołądkiem, ponieważ nie zawierają długo trawiących się zbóż, szczególnie pełnych ziaren. Zamiast nich można wybrać karmy na bazie mięsa, np. pełnoporcjową miękką karmę, ryżu, ziemniaków, marchewki czy batatów (słodkich ziemniaków);
  • jedno źródło białka zwierzęcego, takie jak: kurczak, indyk, łosoś, królik lub jagnięcina;
  • brak sztucznych dodatków – należy unikać karm zawierających sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty. Prostota składu może pomóc w zniwelowaniu problemów pokarmowych;
  • karmę hipoalergiczną – niektóre karmy są specjalnie opracowane dla psów z wrażliwym żołądkiem i ze skłonnościami do alergii pokarmowych. Mogą zawierać hydrolizowane białka lub inne składniki, które są mniej alergogenne;
  • karmę na bazie przepisów weterynaryjnych – w przypadku poważnych problemów zdrowotnych związanych z żołądkiem warto skonsultować się z weterynarzem. Czasami może być konieczne stosowanie karmy specjalistycznej, weterynaryjnej, indywidualnie dostosowanej do konkretnych potrzeb psa;
  • karmę o niskiej zawartości tłuszczu, ponieważ jego duża ilość może być trudna do strawienia dla psów z delikatnym układem trawiennym.

Nową karmę dla psa z wrażliwym żołądkiem trzeba wprowadzać stopniowo – mieszać ją z obecną karmą, sukcesywnie zwiększając jej ilość. To pomaga uniknąć problemów gastrycznych, związanym z nagłą zmianą diety.

Każdy pies jest inny, więc może być konieczne przetestowanie kilku różnych karm, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Jeśli problemy żołądkowe pupila utrzymują się lub nasilają, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Jakie mięso jest lekkostrawne dla psa?

Lekkostrawne mięso dla psa to takie o niskiej zawartości tłuszczu i o odpowiednim poziomie białka. Psom z wrażliwym żołądkiem lub z problemami trawiennymi, takimi jak biegunka lub wymioty, warto podawać mięso, które jest łatwe do strawienia:

  • kurczak – to dobre źródło białka o niskiej zawartości tłuszczu;
  • mięso z indyka – jest podobne do kurczaka pod względem lekkostrawności i bogate w białko, jednocześnie jest uważane za dużo od niego zdrowsze i bezpieczniejsze pod względem potencjalnych alergenów;
  • jagnięcina – jest mięsem o wysokiej strawności, ale może być tłustsza niż kurczak czy indyk, dlatego warto zachować umiar w jej podawaniu;
  • łosoś – to mięso bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, przy jednoczesnej stosunkowo niskiej zawartości tłuszczu w porównaniu z innymi rybami;
  • konserwy z tuńczyka w wodzie – są dobrym i lekkim źródłem białka o małej zawartości tłuszczu;
  • mięso z królika – jest lekkostrawne oraz niskotłuszczowe;
  • mięso z kaczki – jest stosunkowo chude i ma intensywny smak, który może być atrakcyjny dla niektórych psów.
  • To, co jest lekkostrawne dla jednego psa, może nie być takie dla innego, dlatego warto próbować, aby znaleźć najlepsze dla pupila rozwiązanie.

    Dowiedz się: Jak dawkować karmę dla psa?