Miska spowalniająca jedzenie dla kota – jaką wybrać?
Dlaczego twój kot je łapczywie?
Odpowiednia dieta, codzienna dawka ruchu, profilaktyczne szczepienia i badania kontrolne, regularna pielęgnacja, np. czesanie i obcinanie pazurów – oto sposoby, dzięki którym kot może w dobrej kondycji przeżyć nawet dwadzieścia lat. Troszcząc się o fizyczne samopoczucie czworonożnego przyjaciela, niekiedy zapomina się jednak, że koty mają dość skomplikowaną emocjonalność i wiele spośród ich dolegliwości ma podłoże behawioralne. Jednym z częstych problemów, które mogą mieć bardzo poważne skutki, jest syndrom głodu.
Domowe koty często jedzą zdecydowanie więcej niż powinny. Wbrew powszechnemu poglądowi, nie potrafią samodzielnie wyregulować swojej diety. W naturze polują nawet kilkanaście razy dziennie na niewielkie ofiary i do takiego sposobu żywienia są przystosowane. Domowe warunki rzadko imitują naturalne – wiele kotów ma stale do dyspozycji jedzenie, nie zawsze dobrze zbilansowane pod kątem ich potrzeb żywieniowych. Jeśli do tego są mało aktywne i podjadają z nudów, jest to prosta droga do otyłości.
Czym innym jednak jest łapczywe rzucanie się na jedzenie, które dotyczyć może zarówno pulchnych kanapowców, jak i kotów aktywnych, które mają prawidłową masę ciała. U podłoża takiego zachowania zwykle tkwi trauma, jakiej zwierzak doznał we wcześniejszym okresie życia – kiedy jego kociej mamie zabrakło pokarmu, głodował na ulicy, musiał walczyć o pożywienie z innymi kotami albo był źle potraktowany przez poprzednich opiekunów. Takie zdarzenia uczą kota, że trzeba jeść szybko i jak najwięcej – bo nie wiadomo, kiedy znów będzie okazja.
Sprawdź również: Czyszczenie uszu u kota - czy jest konieczne? Jak czyścić kocie uszy?
Czy potrzebny ci spowalniacz jedzenia dla kota?
Niezależnie od tego, dlaczego twój kot je zbyt wiele i zbyt łapczywie, zdecydowanie nie służy to jego dobrostanowi. Otyłość jest główną przyczyną szeregu chorób. Zbyt szybkie jedzenie (wręcz połykanie bez pogryzienia) skutkuje zaś rozmaitymi dolegliwości gastrycznymi (takimi jak wymioty, wzdęcia), ale bywa też śmiertelnie niebezpieczne – może np. prowadzić do zadławienia albo zjedzenia niejadalnego przedmiotu. Pamiętaj także, że u podstaw kompulsywnego jedzenia może leżeć silny psychiczny dyskomfort zwierzaka, który także przekłada się negatywnie na jego zdrowie. Zadbaj więc koniecznie o to, by jadł spokojniej!
Z pomocą mogą przyjść ci specjalne akcesoria do karmienia kota, dzięki którym możesz upodobnić sposób odżywiania się pupila do takiego, jakie mają jego wolno żyjący krewni. Niestety nie służy temu choćby najładniejsza miseczka dla kota, którą rano wypełnisz po brzegi kocimi „chrupkami”. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie karmić swojego czworonożnego przyjaciela co 3–4 godziny. Wybierz więc automatyczny podajnik, który będzie dozował niewielkie porcje karmy. W miarę możliwości postaraj się przy tym zastępować suchą karmę dobrej jakości mokrą.
Czym jest miska dla kota spowalniająca jedzenie?
Kiedy możesz osobiście podać swojemu pupilowi posiłek, korzystaj z praktycznego akcesorium, jakim jest miska spowalniająca jedzenie. Dla kota to wyzwanie na miarę polowania na uciekającą mysz! Istnieją różne tego typu miski – od najprostszych, w których karmę trzeba wydobyć z wąskiego labiryntu, po interaktywne zabawki, w przypadku których trzeba chwilę „pogłówkować”, by dostać się do zawartości. Czym kierować się przy wyborze spowalniającej miski dla kota, by dobrze spełniła swoją rolę?
Musisz poeksperymentować. Model, który jednego zwierzaka zachęci do „polowania”, dla innego osobnika może stać się przyczyną frustracji, a przecież właśnie od tego uczucia chcesz uwolnić swojego kota w chwili posiłku. Zwróć uwagę na to, czy miska spowalniająca dla kota:
- wykonana jest z dobrej jakości materiałów, czyli bezpiecznych i trwałych;
- ma odpowiednie gabaryty – nie stawia przed kotem zbyt trudnego ani zbyt łatwego zadania;
- jest łatwa do utrzymania w czystości (koty niechętnie jedzą z brudnych naczyń, nie wspominając już o tym, że wiąże się to z ryzykiem infekcji!).
Pamiętaj, że najlepsza miska dla kota to taka, którą zaakceptuje twój podopieczny!
Co jeszcze zrobić, żeby kot jadł wolniej i mniej?
Miski spowalniające jedzenie to niezwykle pomocny wynalazek, ale nie jedyna odpowiedź na pytanie, jak odchudzić kota i co zrobić, by jadł mniej łapczywie. Zapewnij też swojemu pupilowi maksymalny komfort psychiczny! W tym celu:
- podawaj mu posiłki o stałych porach,
- zadbaj o to, by jadł w cichym, spokojnym miejscu,
- nie dopuszczaj do sytuacji, w której twój podopieczny musi konkurować o jedzenie, np. z drugim kotem czy z psem.
Zwróć także uwagę na inne czynniki, które mogą sprawiać, że twój kot wydaje się wiecznie głodny. Być może w jego diecie brakuje jakichś składników? A może cierpi na chorobę pasożytniczą? Wybierz się z podopiecznym do weterynarza, by wykluczyć takie przyczyny. Jeśli ani zdrowsza dieta, ani miska dla kota spowalniająca jedzenie nie rozwiążą problemu, skontaktuj się z kocim behawiorystą.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto