Ogar polski to niezwykle ciekawa rasa, która coraz częściej pojawia się w polskich domach. To przedstawiciel jednej z pięciu rdzennie polskich ras. Psy te wywodzą się z niezwykle starej rasy psów gończych. Za ich protoplastów uważa się psy świętego Huberta, które połączono z gończymi wschodnioeuropejskimi.

Ogar polski idealnie odnajduje się w polskich warunkach atmosferycznych. Jest odporny na zimno a jego można budowa ciała sprawia, że jest bardzo wytrzymały fizycznie. Wiele osób zachwyca się tą rasą psów. Ogary są spokojne i opanowane, dzięki czemu mogą stać się najlepszym przyjacielem rodziny. Nie są groźne i agresywne. Ich osobowość jest raczej opanowana i harmonijna, jednak posiadają w sobie żywiołową iskrę. W przeciwnym razie nie mogłyby być psami do polowań, gdzie potrzebna jest zwinność, spryt i duża dynamika.

Ogar polski - historia rasy

Pierwsze wzmianki o ogarach polskich pojawiają się już w XI wieku w kronikach Gala Anonima. Brały udział w polowaniach, przeganiając zwierzynę donośnym szczekaniem, które wówczas nazywano "graniem".

Dzięki świetnej kondycji fizycznej i korzystnych uwarunkowaniach genetycznych, psy ogar polski mogły przemierzać wiele kilometrów w szybkim tempie. Z tego powodu doskonale spisywały się w roli psów gończych czy jako psy pracujące. Wielu badaczy uważa, iż sama nazwa "ogar" pochodzi od Ogorzałek umaszczenia. Pies ten pochodzi z najstarszych grup psów myśliwskich.

Ogary polskie występowały głównie na terenach naszego kraju. Były nie tylko psami myśliwskimi, ale także wystawowymi. Ich prezencja i dumny wygląd wywoływały zdumienie na wielu wystawach. Rasa ogar polski nie ma już tak dużej popularności jak kilka wieków temu, jednak jest wciąż jest bardzo rozpoznawalny i dość powszechny.

W 1964 r. opracowano pierwszy wzorzec rasy ogar polski, który został uaktualniony w 1980 r. Rasa ogar polski jest mało rozpowszechniona poza granicami swojej ojczyzny. Najwięcej psów tej rasy spotkać można w Niemczech, a pojedyncze osobniki znajdują się w kilku europejskich krajach i w Stanach Zjednoczonych.

Te czworonogi żyjące już w epoce renesansu wykorzystywane były głównie do tropienia i zaganiania zwierzyny. Doskonale spisywały się podczas polowań na zające, lisy, sarny, dzikie kaczki oraz dziki. W tamtych czasach, właścicielami ogarów polskich byli głównie królowie, arystokraci i szlachcice. Psy tej rasy były bowiem bardzo drogie, więc nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup takiego czworonoga. Późniejsze krzyżowanie ogara z innymi rasami psów stało się dużym zagrożeniem dla tej pięknej rasy. 

Ogar polski - jak wygląda?

Ogary mają masywną posturę i rozbudowaną muskulaturę, dlatego sprawiają wrażenie naprawdę dużych psów. Ogary jednak zalicza się do psów o średniej wielkości, bowiem samce osiągają w kłębie 56–65 cm, a suki 55–60 cm.

Muskularne kończyny o grubym kośćcu oraz ciężka i prostokątna budowa ciała to jedne z charakterystycznych cech wyglądu u ogarów polskich. Ogon jest zazwyczaj opuszczony i lekko wygięty. Polski pies myśliwski ma zazwyczaj skośne, ciemnobrązowe oczy. Uszy są oklapnięte i lekko zaokrąglone. Umaszczenie (określane mianem czaprakowego) to zazwyczaj czarny korpus z podpaleniami na nogach, podbrzuszu czy głowie. Podpalenia mogą przybrać różne odcienie żółci.

Ogar polski - charakter psa

Ogar polski to niewątpliwie bardzo spokojny i opanowany pies, który bardzo rzadko okazuje agresję. Zazwyczaj wykazuje się dużą odwagą, jednak nie ma w zwyczaju z kimkolwiek się konfrontować.

Jest panem swojego terytorium, którego dzielnie pilnuje. W razie jakiegokolwiek zagrożenia, ostrzega wszystkich domowników o potencjalnym niebezpieczeństwie. W stosunku do obcych zazwyczaj wykazuje duży entuzjazm, aniżeli wrogość czy nieufność. Wrażliwość, oddanie oraz harmonijna osobowość sprawiają, że ogar polski może stać się idealnym psem rodzinnym. Można go zostawiać z dziećmi bez jakichkolwiek obaw, że wydarzy się coś złego. Psy tej rasy wykazują dużą inteligencję i przywiązanie do opiekunów.

Ogary potrzebują stałej obecności opiekuna. Wymagają wiele zainteresowania, miłości i zabaw. Szybko adaptują się do nowego środowiska i akceptują inne zwierzęta mieszkające w domu. Można rzec, iż jest to rasa zupełnie bezkonfliktowa. Ogary są łatwe w wychowaniu i prowadzeniu. Lubią aktywność, jednak nie gardzą także długim wypoczynkiem na kanapie. Łatwo dostosowuje się do rytmu dnia rodziny, jednak musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności.

Psy gończe są stworzone do ciężkiej pracy, o czym trzeba pamiętać, decydując się na takiego, czworonożnego kompana. Ogary polskie myśliwskie potrzebują konkretnych zajęć ruchowych i pewnej swobody.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja ogara polskiego?

Pielęgnacja tej rasy psów jest niezbyt skomplikowana. Należy mieć na uwadze, iż te psy obficie linieją przez cały rok. Pies wymaga cotygodniowej obserwacji, aby uniknąć potencjalnych chorób.

Należy regularnie sprawdzać stan uszu i oczu. Wszelkie łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry uszu, nadmiar woskowiny czy brzydki zapach powinny nas zaniepokoić i stać się sygnałem alarmowym. Warto także sprawdzać cały grzbiet czworonoga, aby upewnić się czy nie przyczepiły się do niego żadne pasożyty czy jakieś ciała obce, które mogłyby wywołać podrażnienie. Ogar polski to pies rodzimy, który jest doskonale przystosowany do warunków wstępujących w naszym kraju. Z tego powodu nie potrzebuje żadnych ubranek czy innej formy wsparcia podczas mroźnych dni. Upalny okres wakacyjny także nie stanowi dla niego większego problemu. Ogary mają niesłychanie duży apetyt, dlatego występuje u nich tendencja do tycia. Warto więc zadbać o to, aby nasz pupil nie podjadał między posiłkami. Nie ma także mowy o zbieraniu resztek z ludzkiego stołu. Pies powinien mieć wyznaczone posiłki o stałych porach.

Ogar polski to bezproblemowy pies, także jeśli chodzi o pielęgnację. Jego sierść wymaga czesania jedynie raz w tygodniu, co nie powinno stanowić większego problemu nawet dla najbardziej zapracowanych. Ogary polskie zrzucają sierść dwa razy do roku. Warto, aby pies odbywał kąpiele raz na kilka miesięcy. Jego sierść nie wymaga suszenia suszarką. Wystarczy wytrzeć ją ręcznikiem.

Jak długo żyją ogary polskie?

Średni wiek tych pięknych psów to 12-14 lat. Psy tej rasy są wytrzymałe i zazwyczaj są odporne na choroby. Świetnie adaptują się do danych warunków atmosferycznych. Główne problemy zdrowotne, które zdarzają się ogarom polskim dotyczą narządu ruchu oraz wzroku. Te wspaniałe psy myśliwskie są także podatne na dysplazję stawów biodrowych. To zazwyczaj wywołane jest przez czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Często występuje także dziedziczenie wad narządu wzroku. Może to być entropia powiek bądź zwyrodnienie siatkówki.

Jak zajmować się ogarem polskim?

Te zwinne psy myśliwskie wymagają od właściciela wiele uwagi i zainteresowania. To w końcu psy gończe, więc potrzebują także sporej dawki ruchu, którą powinien zapewnić opiekun.

Codzienne, angażujące fizycznie zajęcia nie powinny być pomijane. Pies potrzebuje przestrzeni i czasu, by móc wyżyć się fizycznie. O żadnym trzymaniu psa w mieszkaniu nie ma nawet mowy. To żywiołowe czworonogi, które potrzebują uzewnętrznić wszystkie swe emocje poprzez aktywność fizyczną. Ogar polski może okazać się doskonałym sportowcem. Wszelkie sporty dla psów będą przez niego uwielbiane. Warto także zadbać o regularne wyprawy do lasu czy wspólny jogging. Łowiecki instynkt drzemiący w tej cudownej rasie musi być uzewnętrzniony.

Żywienie 

Ogar polski, jak każdy pies wymaga odpowiedniego żywienia, które powinno dostarczać mu sporą dawkę składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania. Przed zakupem takiego psa warto zorientować się w jego specyfice.

Szczeniętom ogara polskiego zazwyczaj podaje się specjalną karmę, która umożliwi im prawidłowy rozwój i pokryje wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Podaż karmy powinna być odpowiednio dostosowana do wieku, wagi, a także płci czworonoga. Dobre żywienie może bowiem zapobiec późniejszym przykrym dolegliwościom, takim jak problemy ze stawami. Ogar polski osiąga dojrzałość między 12-18 miesiącem życia. Wówczas powinno się zmienić karmę na taką, która przeznaczona jest dla dorosłych osobników. Ogar polski nie powinien dostawać nadmiaru jedzenia, gdyż ma dużą tendencję do przybierania na wadze. To może odbić się negatywnie na jego zdrowiu, przede wszystkim na stawach.

Należy pamiętać, iż ogar polski, który szkolony jest na psa myśliwskiego będzie wymagał znacznie większej ilości kalorii i składników odżywczych, aniżeli zwykły pies domowy. Dziesiątki kilometrów wybieranych w lesie musi być zrekompensowane odpowiednią dawką pożywienia. Psy gończe powinny spożywać 2 posiłki dziennie, które powinny składać się w 70% z mięsa. Pozostałe 30% powinno być wypełnione warzywami. Mięso zawiera potrzebne białko, które stanowi najważniejszy budulec dla tkanki kostnej oraz mięśni.

Ile zapłacimy za ogara polskiego?

Ogar polski to dawny pupil najważniejszych władz w państwie. Był częstym uczestnikiem polowań samych arystokratów, szlachciców a nawet królów. Z tego powodu rasa ta jest uważana za niezwykle szlachetną, co wpływa także na cenę.

W przypadku ogara polskiego jego cena w porównaniu do innych ras nie jest zbyt wygórowana, jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup psa tej rasy. Przeciętna cena, z którą musi zmierzyć się przyszły właściciel ogara polskiego to 1500-2000 złotych. Jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania to nie powinien przekraczać 120-150 złotych. Dobrze wiemy, że przyjaźni nie da się kupić, jednak za tą cenę możemy mieć naprawdę wspaniałego towarzyszą, który z każdym dniem będzie rekompensował nam każdą wydaną złotówkę. Jest czuły, wrażliwy i niezwykle przyjazny. To świetny wybór szczególnie dla rodziców. Ich dziecię nie muszą czuć się ani trochę zagrożone w towarzystwie pięknych ogarów polskich. Ogar ma bardzo łagodne i harmonijne usposobienie. Rasa tych psów jest bez najmniejszego wątpienia warta swej ceny.

Jeśli komuś nie zależy na rodowodzie, istnieje możliwość adoptowania takiego pieska ze schroniska. Takie psy okazują niezwykłą wdzięczność, choć na początku mogą sprawiać niemałe problemy behawioralne.

Mimo myśliwskiego instynktu i potrzeby dużej aktywność fizycznej, ogar polski uwielbia długie wylegiwanie na kanapie. Podczas polowań wykazuje się ogromną dynamiką i sprawnością, jednak lubi także domowe zacisze i odpoczynek. Zabawy i spacery z tą rasą powinny być umiarkowane i nieprzesadne. Należy pamiętać, że podczas spacerów pies może ulec pokusie oddania się w pościg za drobną zwierzyną. Z tego powodu nie należy spuszczać go ze smyczy.

Ogar polski jest nad wyraz inteligentny i szybko uczy się nowych rzeczy. Ma dużą skłonność do samodzielności. Rasa ogara polskiego nadaje się wręcz rewelacyjnie do szeroko pojętej tresury. Nauka poprzez zabawę lub naśladowanie innych psów może przysporzyć sporo frajdy zarówno psiakowi jak i opiekunowi. Należy uważać na okazywanie skrajnych emocji w towarzystwie tych zwierząt. Ze względu na swoją wrażliwość, mogą niekorzystnie odbierać kłótni czy jakiejkolwiek agresji ze strony człowieka. Nie ma także mowy o żadnej dominacji.

Pies musi czuć w opiekunie najlepszego przyjaciela. Wówczas istnieje duża szansa na stworzenie cudownej relacji na długie lata. Ogar polski jest rasą, która idealnie nadaje się jako pies dla rodziny. Warto rozważyć adopcję bądź zakup ogara polskiego.