Psy dla dzieci – rola w rozwoju i wychowaniu

Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia prowadzono badania nad wpływem zwierząt domowych na rozwój dziecka. Ich wyniki były jednoznaczne – kontakt z czworonogami wspiera rozwój dziecka w każdym aspekcie. Nic więc dziwnego, że w wielu rodzinach pojawia się pies. Dla malucha może być on nauczycielem empatii, a starsze dzieci uczą się przy nim odpowiedzialności i rzetelności w wypełnianiu obowiązków, jakimi są codzienne spacery czy zabiegi pielęgnacyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że pies dla dziecka to także – a raczej przede wszystkim – obowiązek dla rodziców. Głównym zadaniem dorosłych opiekunów jest utrzymanie czworonoga oraz dbanie o jego zdrowie.

Najłagodniejsze rasy psów dla dziecka

Aby pies i dziecko mogli stworzyć zgrany duet, warto w pierwszej kolejności nauczyć malucha, jak należy postępować ze zwierzętami, a następnie wybrać odpowiednią rasę. Psy dla dzieci – bez względu na ich rozmiary – powinny być łagodne, cierpliwe i skłonne do nauki.

Małe psy dla dzieci

Rodzice decydują się na zakup lub adopcję małego czworonoga zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponują zbyt dużym metrażem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy mały piesek będzie odpowiedni dla dziecka. Delikatny chihuahua może ucierpieć na skutek mocniejszego przytulenia przez malucha, a jack russell terrier jest zbyt żywiołowy dla najmłodszych. Najlepsze rasy dla dzieci to yorkshire terrier, mops, buldog francuski, boston terrier lub bichon frise. Doskonałymi towarzyszami będą także małe kundelki.

Średnie psy dla dzieci

Wśród psów średniej wielkości jest wiele ras, które będą doskonałymi kompanami dla dzieci. Beagle, buldog angielski, bokser czy basset hound są bardzo towarzyskie, a do tego mają krótką, łatwą w pielęgnacji sierść. Łagodnym i przyjacielskim usposobieniem charakteryzują się także pudle i samojedy, jednak będą one wymagały częstszych wizyt u groomera, czyli fryzjera dla zwierząt. Bardzo popularną rasą średnich psów dla dzieci jest golden retriever, który wykazuje dużą cierpliwość, także wobec bardzo małych dzieci. Warto jednak pamiętać, że jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji.

Przeczytaj również: Jak często kąpać psa?

Duże psy dla dzieci

Można spotkać się z opinią, że duże psy nie są dobrymi kompanami dla dzieci. Okazuje się jednak, że – wbrew obiegowym opiniom – wśród większych czworonogów również są rasy, które mogą wychowywać się z dziećmi. Nadają się do tego labrador i owczarek szkocki collie. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być to zwierzęta ze sprawdzonej hodowli. Predyspozycje, aby stać się towarzyszem dziecka, ma także owczarek niemiecki. Jednak w przypadku tej rasy potrzebne będzie odpowiednie wychowanie i dużo uwagi ze strony opiekuna.

Jakie psy dla dzieci – do domu i do bloku

Rodziny, które mieszkają w domach z ogrodem, mogą pozwolić sobie na zakup lub adopcję dużego psa. Przedstawiciele większych ras będą czuć się dobrze w bloku pod warunkiem, że w pobliżu znajduje się park lub inna zielona przestrzeń. Jednak mieszkańcy bloków częściej decydują się na małe lub średnie rasy z krótką sierścią. Do życia w niewielkim mieszkaniu bez problemu zaadoptuje się natomiast mały piesek.

Psy dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami

Psy potrafią być doskonałymi terapeutami dla dzieci z trudnościami rozwojowymi. Dogoterapia może przynieść zdumiewające efekty w przypadku dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Czworonogi sprawiają, że maluchy stają się bardziej otwarte na świat i łatwiej nawiązują kontakty społeczne. Psy dla dzieci z autyzmem lub innymi zaburzeniami powinny być przede wszystkim łagodne, cierpliwe i przyjacielskie. Doskonale sprawdzą się tutaj takie rasy jak golden retriever, labrador, spaniel, beagle czy border collie.

Najgorsze psy dla dzieci – jakich ras nie wybierać?

Są również takie psy, które nie nadają się dla dzieci. Chodzi przede wszystkim o te szczególnie wymagające, mające skłonność do agresywnych zachowań i zbyt mocno akcentujące swoją niezależność. Najgorsze psy dla dzieci to m.in., owczarek kaukaski, czarny terrier rosyjski, mastif, rottweiler, doberman, tosa-inu. Nie najlepszym wyborem będzie także pies chow chow. Ten poczciwy z wyglądu zwierzak nie przepada za pieszczotami, jest dość niezależny i obecność małych dzieci w domu może być dla niego zbyt męcząca. Rasy typu pitbullterier przy właściwej opiece są natomiast, wbrew obiegowym opiniom, bardzo dobrymi towarzyszami dla dzieci. Przed zakupem lub adopcją psa należy więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką i wymaganiami wybranej rasy, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.