Olej z łososia dla kota – czy warto go podawać
Skoro olej z łososia dostarcza niezbędnych dla zwierzęcia substancji, czy wyprawka dla kota musi koniecznie obejmować ten produkt? Co daje olej łososiowy dla kota? Jak wybrać najlepszy olej łososiowy spośród rozległej oferty rynkowej? Jak podawać olej z łososia kotu? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Wpływ kwasów tłuszczowych na zdrowie kotów
Olej z łososia to dla kota zasobne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są niezbędne dla zdrowia Twojego pupila, ale jego organizm nie jest zdolny do ich syntetyzowania z innych substancji odżywczych. Musi otrzymywać je wraz z pożywieniem. Zadbaj o to, by w diecie Twojego kota nie zabrakło kwasów omega.
Nienasycone kwasy tłuszczowe to istotny składnik diety wszystkich ssaków. W organizmie kota pełnią równie ważną funkcję, jak w ludzkim:
- bez ich obecności niemożliwy jest prawidłowy wzrost;
- wspierają pracę układu nerwowego (w tym mózgu);
- wzmacniają układ immunologiczny, a tym samym odporność;
- są niezbędne do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;
- oddziałują korzystnie na stan narządu wzroku;
- pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi;
- pełnią istotną rolę w regulacji hormonalnej;
- przeciwdziałają stanom zapalnym;
- służą profilaktyce chorób nowotworowych;
- spowalniają procesy starzenia się;
- regulują metabolizm (są niezbędne, jeśli chcesz odchudzić kota!);
- odpowiadają za prawidłowy stan tkanki łącznej, w tym skóry i sierści.
Niedobory kwasów omega w kociej diecie mogą stać się m.in. przyczyną częstych infekcji, alergii, zaburzeń pracy serca, chorób zwyrodnieniowych, nadwagi, matowienia lub nadmiernego wypadania sierści. Wpływają też negatywnie na samopoczucie kota i mogą leżeć u podłoża problemów behawioralnych. To tylko niektóre z problemów zdrowotnych, którym może zapobiec olej łososiowy dla kota.
Dlaczego olej łososiowy jest dla kota dobrym źródłem kwasów omega?
Olej z łososia dla kota zawiera wyjątkowo dużo kwasów omega–3. Dzięki temu może zrównoważyć ilość kwasów omega–6, których w kocim jadłospisie jest często za dużo w stosunku do omega–3. Dostarcza też zwierzęciu pewnej ilości minerałów i rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Jest odpowiednim dla kotów źródłem energii. Szczególnie istotny jest fakt, że nienasycone kwasy tłuszczowe występują dość powszechnie w świecie roślinnym, ale w tej postaci są dla mięsożernych kotów praktycznie nieprzyswajalne. Jeśli chodzi o źródła zwierzęce, najlepszym są właśnie tłuste ryby morskie.
Jaki olej z łososia dla kota wybrać?
Olej z łososia może stać się cennym uzupełnieniem kociej diety, o ile nabędziesz produkt dobrej jakości – naturalny (bez jakichkolwiek dodatków), o wysokiej zawartości kwasów omega–3. Najlepiej wybrać olej w butelce z ciemnego szkła. W przeciwnym razie musisz go chronić przed działaniem światła.
Kupując dla kota olej łososiowy, sprawdź termin przydatności do spożycia. Niech nie niepokoi Cię stosunkowo krótki – prawdopodobnie będzie to olej nierafinowany, cenniejszy niż produkty poddane złożonej obróbce (w celu wydłużenia okresu ważności), a przez to pozbawione części substancji odżywczych. Niemniej nigdy nie podawaj kotu przeterminowanego oleju z łososia, a po otwarciu przechowuj go w chłodnym miejscu i zużyj w ciągu 3 miesięcy.
Jak podawać kotu olej z łososia?
Olej łososiowy dla kota dostępny jest w różnych postaciach, m.in. w płynnej i w kapsułkach. Przede wszystkim można znaleźć go w składzie dobrej jakości, pełnoporcjowych karm – wówczas jego suplementacja zwykle nie jest konieczna. Co nie oznacza, że zbędna! Olej z łososia dla kota jest rarytasem – sam jego aromat zachęca do jedzenia, a tłuszcz stanowi doskonały nośnik smaku. Warto dodawać choćby niewielką ilość oleju łososiowego do karmy, zwłaszcza takiej, za którą pupil nie przepada. Takie zastosowanie produktu (dolewanie go w płynnej postaci do posiłków) to właśnie najlepszy sposób na podawanie go kotom. Zwierzęta te zwykle nieufnie podchodzą do kapsułek i tabletek.
Dawkowanie oleju z łososia dla kota
Dawkowanie oleju łososiowego to indywidualna kwestia – uzależniona od masy ciała, wieku, stanu zdrowia zwierzęcia, składu jego diety. Najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie określić optymalną ilość kwasów omega w diecie Twojego pupila.
Suplementacji tłuszczami kwasowymi omega-3 zawartymi w oleju z łososia potrzebują najbardziej koty na diecie BARF. Nienasyconych kwasów tłuszczowych może także brakować czworonogom, w których jadłospisie dominuje tania karma z wysoką zawartością węglowodanów. Oczywiście w takim przypadku lepiej zapewnić kotu zdrowszą dietę (w odpowiednim wyborze może dopomóc Ci ranking mokrych karm dla kota), ale jeśli to z jakiejś przyczyny niemożliwe, warto uzupełnić aktualną olejem łososiowym.
Kotom żywionym dobrej jakości, pełnoporcjową karmą zazwyczaj podaje się około pół łyżeczki oleju z łososia dziennie. Dawkowanie musisz dostosować do masy ciała pupila. Szczegółowe wskazówki znajdziesz na opakowaniu produktu.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto