Owczarek szkocki długowłosy
Owczarek szkocki długowłosy to niezwykle popularna rasa psów, zwana powszechnie jako lessie, bądź rough collie. Pochodzi ze Szkocji a pierwsze zapiski o tych psach pochodzą już ze średniowiecza. Możemy się zatem domyślać, że to bardzo stara rasa.
Owczarek szkocki długowłosy to bardzo przyjazny pies, który może stać się naszym najlepszym przyjacielem. Jest nad wyraz czuły i wrażliwy. Mówi się, że to jedna z najlepszych ras psów dla dzieci. Owczarki szkockie cechują się wysportowaną sylwetką i długą, piękną sierścią, która wymaga regularnego rozczesywania. Niegdyś były to psy pasterskie i rozganiające stada owiec. Już brytyjskie rody królewskie, począwszy od królowej Wiktorii, znalazły sobie upodobanie w tej cudownej rasie psów.
Powieść Erica Knight'a "Lessie, wróć!" sprawiła, że rasa owczarków stała się znana niemal na całym świecie. Historia Erica Knight'a pokazuje najwspanialsze cechy tych psów - empatię, oddanie oraz inteligencję. Border collie to jedne z najlepszych psów rodzinnych, dzięki stabilnej osobowości. Są bardzo spokojne i przyjazne. To czyni je niemal całkiem nieszkodliwymi.
Owczarek szkocki długowłosy - idealny pies rodzinny?
Owczarki szkockie długowłose są bardzo spokojne i przyjazne. Potrzebują dużo empatii od opiekunów. Ponadto, bardzo lubią dzieci, dlatego długowłose owczarki uważa się za jedne z najlepszych psów rodzinnych.
Owczarki collie dopasowują się niemal do każdego środowiska i trybu życia. Warto wspomnieć, iż collie bardzo szybko się przywiązują. Spełniają niemal wszystkie kryteria idealnego psa dla rodziny. Należy pamiętać, że psy te są podatne na nastrój opiekunów, który może im się udzielać. Podczas wybuchów złości czy jakiejkolwiek kłótni, owczarki szkockie długowłose mogą reagować niepokojem oraz dużym stresem.
Owczarki niemieckie długowłose wykazują się ponadprzeciętną inteligencją. Dzięki temu posiadają zdolność do niezwykle szybkiego przyswajania nowych sztuczek czy zadań.
Sylwetka owczarków szkockich długowłosych
Owczarek szkocki długowłosy jest mocno umięśniony i wysportowany. Wysokość w kłębie wynosi około 55-60cm. Sam tułów owczarka collie jest nieco dłuższy od wysokości w kłębie. Sylwetka psa jest bardzo zgrabna i estetyczna. Owczarek długowłosy może ważyć od 18-25kg. Amerykańskie owczarki mogą osiągać wagę nawet 34kg, ze względu na rozbudowaną muskulaturę.
Owczarki collie są naprawdę reprezentatywne. Wyglądają wyjątkowo pięknie i często stają się największą ozdobą tarasu. Psy tej rasy mają szeroką klatkę piersiową i bardzo mocny grzbiet. Ich mózgoczaszka jest płaska a kufa dobrze zaokrąglona i smukła. Można zauważyć, że oczy psa są umiejscowione nieco ukośnie. Oczy są łagodne, zazwyczaj ciemnoorzechowe. Szata owczarka szkockiego jest niezwykle imponująca. Długa i piękna sierść jest zazwyczaj bardzo gęsta. Włos jest szorstki w dotyku. U owczarków szkockich długowłosych uznane są trzy odmiany umaszczenia - śniada z białym, trójbarwna (czarna z podpalaniem na głowie i nogach) oraz marmurkowa. Owczarki poruszają się z wielką elokwencją. Ich ruchy są płynne i lekkie, dlatego doskonale prezentują się choćby na spacerze, gdzie często są podziwiane przez przypadkowe osoby. To bez wątpienia jedne z najpiękniejszych czworonogów.
Owczarek szkocki długowłosy - piękny wygląd i złote serce
Owczarki szkockie długowłose są naprawdę świetnymi przyjaciółmi. To spokojne psy o złotym sercu i niezwykle łagodnym usposobieniu. Te psy potrzebują stałej obecności opiekuna. Są wrażliwe i bardzo szybko się przywiązują.
Należy jednak pamiętać, że owczarki wykazują się ponadprzeciętną empatią głównie do opiekunów. W stosunku do obcych, często bywają nieufne i ostrożne, zachowując przy tym dystans. Owczarki często rozpiera potężna dawka energii, którą potrzebują rozładować. Z tego powodu wymagają sporej dawki ruchu. Może się okazać, że to świetne psy dla sportowców czy osób mocno aktywnych fizycznie. Collie nadają się wręcz idealnie do psich sportów, takich jak agility, flyball czy dog dancing. Owczarki szkockie długowłose są naprawdę inteligentne, lojalne, wierne oraz zrównoważone. Można odnieść wrażenie, iż te wszystkie cechy czynią je bardzo dojrzałymi psami, które wiedzą jak zachować się w danej sytuacji.
Psy tej rasy cenią sobie zabawę z dziećmi. Nie mają też większego problemu z akceptacją innych zwierząt domowych. Są wręcz bezproblemowymi członkami rodziny, które potrafią zaadaptować się w każdym środowisku. Warto pamiętać, że osy tej rasy nie nadają się do domu, który przez większą część dnia jest pusty. Obecność opiekunów to jedna z najważniejszych potrzeb owczarków collie. Ciągłe pieszczoty i zainteresowanie ze strony opiekuna muszą być na porządku dziennym. Ze względu na wysoką wrażliwość owczarków szkockich, ich opiekunowie powinni być spokojni i opanowani. Każda złość czy gniew będą mocno rzutować na emocjonalność psa, wywołując przy tym natychmiastową reakcję. Owczarek szkocki będzie zajadle walczył o bezpieczeństwo swoich opiekunów.
Warto pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie psa może odbywać się dopiero w wówczas, gdy zostaną zapewnione mu wszelkie potrzeby behawioralne - fizyczne, społeczne, umysłowe i węchowe.
Owczarek szkocki długowłosy - z jakimi kosztami musimy się zmierzyć?
Zakup owczarka szkockiego długowłosego wiąże się z pewnymi kosztami, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Z jakim wydatkiem należy się liczyć w przypadku chęci zakupu szczenięcia owczarka szkockiego collie?
Legalne hodowlę w Polsce mogą oczekiwać od 3000-5000 złotych za szczenię. Wydane pieniądze należy jednak potraktować jako inwestycję, która szybko zostanie zrekompensowana empatią i czułością tych pięknych psów. Wysoka cena za rasę długowłosy owczarek szkocki collie wynika między innymi z wysiłku oraz czasu, jaki hodowca włożył w proces socjalizacji szczeniąt z każdego miotu. Na cenę może mieć także wpływ różnorodność umaszczenia, płeć, wielkość czy predyspozycje psa. Najbardziej pożądane są collie blue merle o różnokolorowych oczach. Dzisiejsi hodowcy koncentrują swoje starania na tym, aby psy rodzimy się zdrowe i o stałej osobowości. W wyniku działalności nieodpowiedzialnych pseudohodowców ukierunkowanych wyłącznie na szybki zysk ze sprzedaży piesków, na świat przyszło wiele osobników, które wykazywały nerwowe i nieśmiałe zachowanie.
Zakup psa z profesjonalnej hodowli gwarantuje nam czystość rasy oraz pewne pochodzenie. Jednak jeśli te aspekty nie stanowią dla nas aż tak ważnego znaczenia, warto rozważyć adopcję owczarka szkockiego długowłosego ze schroniska.
Zdrowie owczarka szkockiego
Owczarki szkockie collie to zazwyczaj mocne i silne psy, które cieszą się dużą odpornością. Występuje jednak szereg chorób, które mogą dotknąć psy tej rasy. Przeciętna długość życia tej rasy psów to aż 14-16 lat.
Jednymi z najczęściej występujących schorzeń u owczarków szkockich długowłosych są:
- anomalia oka collie - to schorzenie genetyczne oczu, polegające na niedorozwoju naczyniówki (taka anomalia może prowadzić do pogorszenia, bądź całkowitej utraty wzroku),
- bielactwo,
- zapalenia skórno-mięśniowe,
- dwurzędowość rzęs,
- wyspiak trzustki,
- dysplazja stawów biodrowych,
- wrzodziejące idiopatyczne zapalenie skóry,
- mikroftalmia i anoftalmia,
- nadwrażliwość na niektóre leki, antybiotyki, bądź narkozę (spożycie niektórych leków może wywołać różne niepokojące objawy, takie jak wymioty czy zaburzenia ruchowe).
Ponadto, przyjmuje się, że nawet 76% owczarków szkockich długowłosych może być nosicielami przynajmniej jednego allelu z defektem genu. Warto także pamiętać, że parowanie dwóch osobników rasy owczarek szkocki długowłosy o umaszczeniu niebieskim marmurkowym może powodować ślepotę lub głuchotę u ich potomstwa. Z tego powodu, takie krzyżowanie jest zabronione w niektórych krajach.
Owczarek szkocki długowłosy - co je i czym go karmić?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że owczarki szkockie długowłose mają dość delikatny układ pokarmowy. Z tego powodu karma powinna być wysokogatunkowa i pochodzić wyłącznie od sprawdzonych producentów.
Jedzenie powinno być na tyle zróżnicowane, aby zaspokoić wszelkie potrzeby odżywcze psa. Należy pamiętać, że pokarm powinien być dostosowany do wieku, aktywności fizycznej, a także kondycji zdrowotnej. Karmę trzeba zmieniać wraz z wiekiem psa, aby dostarczyć mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jak każdy pies, collie potrzebuje dużej ilości mięsa oraz warzyw.
Owczarki szkockie collie powinny otrzymywać dwa posiłki dziennie i mieć stały dostęp do świeżej oraz czystej wody.
Pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego
Piękna, długowłosa szata owczarków szkockich wymaga regularnej pielęgnacji. Bujne futro powinno być wyczesywane przynajmniej raz na tydzień. Warto zwracać uwagę, aby sierść się nie kołtuniła, zwłaszcza przy nogach i uszach. Ponadto, opiekun powinien od czasu do czasu sprawdzać stan oczu psa. Kąpiele powinny odbywać się jedynie raz na pół roku. Długowłosy owczarek szkocki to piękna rasa o którą trzeba odpowiednio zadbać.
Typowe umaszczenia dla owczarków collie:
- Sable-white - śniada z białym, to odcienie od jasnozłotego po mahoniowy. Występują rozległe białe znaczenia: kołnierz, skarpetki , koniec ogona oraz strzałka na głowie.
- Blue-merle - niebieska murkurkowa, tło srebrzystoniebieskie, czarne plamy i łatki oraz wiele białych znaczeń.
- Tricolor - czyli trójbarwna, czarna z podpalaniem na głowie i nogach.
Pies rasy Owczarek szkocki długowłosy to niewątpliwie cudowna rasa, która zachwyca się cały świat. To z pewnością jeden z najlepszych kandydatów jako członek rodziny. Łagodne i niezwykle przyjazne usposobienie psów jest jedną z głównych zalet collies.
Ponadto, piękny i reprezentatywny wygląd wprawia w duży zachwyt. Psy o dużej wrażliwości nadadzą się idealnie jako opiekunowie. Owczarki szkocki długowłosy uchodzi za niezbyt skomplikowaną rasę, dlatego nadaje się nawet dla początkujących miłośników czworonogów. Owczarek szkocki collie wymaga wiele uwagi ze strony swojego opiekuna. Wychowanie szczenięcia jest bardzo ważne. Przełoży się bowiem na zachowanie dorosłego osobnika. Dzięki jego potulnemu charakterowi, zabieranie go ze sobą niemal wszędzie nie stanowi żadnego problemu. Owczarek szkocki długowłosy to rasa, która jest zdecydowanie warta uwagi.
Ciekawostki na temat psów rasy owczarek szkocki
- Z ciekawostek warto wspomnieć, że w. 1840 roku powstał pierwszy klub zrzeszający miłośników owczarków collie – „Collie Club”.
- Amerykańskie owczarki szkocie długowłose hodowane są według swojego standardu przez hodowle zrzeszone w AKC (American Kennel Club). Amerykański wzorzec rasy odbiega od brytyjskiego w kilku kwestiach, jednak zasadniczo obie linie nie różnią się bardzo.
- Pierwszy collie marmurkowy urodził się w 1873 roku. Pierwsze owczarki szkockie w Polsce pojawiły się w 1924 roku.
- Królowa Wiktoria zakochała się w tych zwierzętach i trzymała je na dworze królewskim.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto