Pies Chow Chow

Opublikowany : 2021-04-28 | Kategorie Post

chow chow - dorosły pies

Pies Chow Chow jest bardzo wyrazistą rasą i ma swoje cechy, które są rzadko spotykane u psów. Wbrew temu, że wygląda jak wielki pluszowy miś nie jest tak czuły jak go oceniamy. Psy te w ogóle nie wyrażają czułości. Są posłuszne swoim właścicielom, ale potrafią być bardzo podejrzliwe. Świetnie się sprawdzają jako psy stróżujące. Posiadają naprawdę silne temperamenty i są bardzo uparte. Gdy postawią na swoim to ciężko jest ich namówić do czegoś innego. Raczej nie są skore do zabaw i szczególnie dużej aktywności fizycznej. Oczywiście należy pamiętać, że każdy pies jest indywidualnością i mimo, że generalizuje to nie znaczy, że nie zdarzają się takie przypadki, które uwielbiają zabawę i ruch - bo takie też są. Jako, że mają bardzo mocny charakter i są uparte jak już wcześniej wspomniałam są trudne do wytresowania. 

Wygląd

Chow Chow to psy o dużej masie. W pieskim środowisku nazywa się ich olbrzymami, ponieważ należą do grupy czworonogów, które sięgają sporych rozmiarów. Dodatkowo ich sierść optycznie powiększa ich rozmiar. Jeśli chodzi o długość tułowia do suki mają do 51cm, a psy nawet do 56cm. Jeśli chodzi o wagę to i suki, i psy wahają się w granicy 20-30kg.

Rasa ta zawsze ma jednolitą sierść. Jeśli są widoczne plamy lub łatki to znaczy, że nie jest to “oryginalna wersja” tej właśnie rasy. Oficjalny wzorzec przejawia tylko jeden kolor sierści i przeważnie ma ona odcień rudości, czerni, kremu, bieli oraz niebieskości. 

Sierść Chow Chow’ów dzieli się na dwa rodzaje jeśli chodzi o długość. Są krótkowłose i długowłose. I te, i te posiadają bujną, obfitą i bardzo gęstą sierść, która jest specyficzna wśród czworonogów. Często psy te są porównywane do lwów zważając na wygląd ich grzywy i sierści wokół szyi. Krótkowłose psy mają obfitą i bardzo gładką sierść. Bujniejsza jest w okolicach szyi, natomiast długowłose posiadają sierść, która wyraźnie odstaje od ciała przez to mamy wrażenie że jest jej więcej a pies wydaje się bardziej “pluszowy”. 

Rasa ta posiada w głównej mierze ciemną oprawę oczu. Zdarzają się też Chow Chow’y, które mają błękitną lub cynamonową, ale ona jest zawsze zgodna z kolorem szaty. 

Wyróżniającą cechą na tle innych psów są ich języki w kolorze niebieskim. Jak już wcześniej wspominałam psy są często porównywane do lwa właśnie ze względu na ich nietypową sierść. Mają bardzo krępą posturę wbrew pozorom. Masy dodaje im sierść, która tylko wizualnie powiększa ich objętość. Mają krótkie tułowia. Ich wyraz pyszczka raczej jest uznawany za niepasujący do postury, ponieważ pies wygląda z ciała bardzo uroczo a wyraz wygląda groźnie.

Charakter

Chow Chow to pies bardzo spokojny. Są bardzo dumne i mogą się wydawać nawet wyniosłe. Są niezależne a zarazem bardzo uparte. Są doskonałym towarzyszem dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Często sprawiają wrażenie chłodnych i zdystansowanych. Nie zawsze takie są. Wrażenie to mamy przez to, że naprawdę rzadko okazują czułość. Są towarzyskie, lubią być wśród ludzi, ale nie przeszkadza im gdy zajmują się tylko sobą. Nie jest to typ, który lubi zabawę. Często nawet ją ignorują. Musimy pamiętać przy doborze psa o tym, że nie jest to pies dla dzieci. Nie uczestniczą w żadnych zabawach, jeśli chodzi o rozrywkę to chodzą własnymi ścieżkami. Nie przeszkadza im zabawa dzieci, tolerują ją, ale nie dołączą do niej, bo zwyczajnie nie chcą, nie cieszy ich to. 

Swoje rzadkie podrygi czułości kieruje tylko do swoich bliskich, nigdy do obcych. Raczej nie przepadają za obcymi ludzi. Są nieufne i zdystansowane. Nie lubią gdy ktoś narusza ich terytorium i często pokazują to mocnym i donośnym szczekaniem. Nie są jednak to psy agresywne. Nie przepadają za pieszczotami, głaskaniem. Są samowystarczalne pod tym względem. 

Kiedyś ta rasa była wykorzystywana do polowań i stróżowania. Teraz raczej głównie do wystawy lub ma się go dla towarzystwa. Są inteligentne, ale rzadko tę inteligencję się wykorzystuje produktywnie. Ma zdolności do słuchania i współpracy, ale zaś jego samozaparcie może być przeszkodą. Nie jest to typ drapieżnika, ale potrafi odstraszać inne zwierzęta. Ma przeszłość myśliwską ale nie jest skory do tropienia. Należy pamiętać, że ta rasa ma ogromny potencjał i naprawdę warto jest go nie zmarnować. 

chow chow - dorosłe psy

Zachowanie 

Chow Chow chętnie zostają same, nie mają z tym żadnego problemu. Nie musimy się martwić o to, że będą się czuły samotne, będą się nudzić i tęsknić. Psy te potrafią się zająć same sobą. 

Jeśli chodzi o szkolenie tych psów jest to kłopotliwe, ponieważ nie zawsze się słuchają i często są bardzo obojętne wobec właściciela i jego komend/próśb. Czasem nawet robią na przekór pragnieniom właściciela by pokazać swoją niezależność. Właśnie dlatego szkolenie tej rasy to ciężki kawałek chleba.

Szczekają rzadko. Jeśli mają ku temu powody, bo np czują zagrożenie lub ktoś narusza ich terytorium to szczekają mocno. Mają bardzo donośny głos. 

Naprawdę lubią chodzić swoimi ścieżkami i w przenośni i dosłownie. Zdarza się, że uciekają, bo mają ochotę na samotny spacer. Jako, że są to psy wierne to nie oddalają się na długo i bardzo daleko. 

Raczej nie mają skłonności do destrukcji przedmiotów. Oczywiście są wyjątki, szczególnie jeśli psy są szczeniakami lub juniorami. Z reguły jednak są spokojne i nie ma konieczności by martwić się o to, że zniszczą wszystko co stanie na ich drodze.

Uwielbiają jeść. Ile jedzenia dostają - tyle zjadają, nigdy nie odmawiają. Jednak nie są chętne np. do zabawy czy szkolenia podczas gdy próbujemy ich “przekupić” jedzeniem. 

Mimo tego, że mają naprawdę chłodny temperament i trzymają ogromny dystans nawet do członków rodziny to są bardzo oddane i lojalne. Mają mocno rozwinięty instynkt obrończy i są naprawdę wierne. Bardzo skrupulatnie odstraszają “intruza”, który chce wkroczyć na terytorium domu i nie pozwalają na krzywdę członków rodziny. 

Tryb życia

Chow chow to pies, który odnajdzie się i w mieszkaniu i w domu. Ze względu na brak skłonności do zabaw, psot, szczekania, gdy zostanie sam świetnie sprawdzi się w mieszkaniu. W domu będzie mu równie dobrze. Tak naprawde należy zadbać o to, by jego potrzeby były spełnione a on będzie spełniony i szczęśliwy. Jedną z tych potrzeb są spacery, które muszą być odbywane codziennie ze względu na masę ciała psa. Musi spełniać minimum aktywności fizycznej by być zdrowym. Jak wiemy choroby stawów i nowotwory szczególnie dotykają właśnie psów o sporej masie ciała. Chow Chow nie jest fanem ruchu i niekoniecznie lubi żywiołowe zabawy i spacery, dlatego trzeba tę aktywność odpowiednio dozować. 

Podróżowanie nie powinno być jakoś szczególnie trudne. Musimy przyzwyczaić psa do smyczy i kagańca. Psu wielkości dodaje przede wszystkim futro. Sam w sobie nie jest największym psem, powiedziałabym, że nawet średnim. 

Relacje z innymi

Mimo, iż mówi się, że ta rasa jest podobna z charakteru do kota to niestety nie ma możliwości, żeby te dwa osobniki się zaprzyjaźniły. Chow Chow nie przepada za kotami, ale jest w stanie go tolerować, w przypadku gdy dorasta z nim od małego w jednym domu. Radzimy by nie posiadać pod jednym dachem tego właśnie psa wraz kotami. 

Nie możemy również liczyć na życzliwość Chow Chow’a względem innych psów. Jest to dość ciężki charakter, który lubi być sam i nie przepada za towarzystwem, nawet za swoim gatunkiem lub rasą. Jak już wcześniej wspominałam pies ten jest bardzo niezależny i nie czuje potrzeby by dzielić z kimkolwiek swój dom, czas itd.

chow chow - szczeniak

Cena

Jeśli chodzi o cenę Chow Chow’a to zależy od wielu czynników. Cena waha się w zależności od płci, wyglądu, pochodzenia itd. Pies z hodowli zarejestrowany w FCI to ok. 3500zł.. Średni koszt utrzymania psa dbając odpowiednio o jego pielęgnację i odżywianie to ok. 150zł.

Pielęgnacja

Należy pamiętać, że Chow Chow ma bardzo charakterystyczną sierść, o którą trzeba szczególnie zadbać. Szczególnie jeśli się to tyczy długowłosych osobników tej rasy. Sierść trzeba często szczotkować, nawet codziennie. W okresie linienia wiosną oraz jesienią trzeba zadbać o tę sierść szczególnie. Psy tracą sierść bardzo proporcjonalnie, aczkolwiek trzeba tę szatę mocno i dokładnie wyczesywać, żeby nie powstały kołtuny i żeby pozbyć się starej sierści. 

Psy te mają skłonności do częstego łzawienia, dlatego trzeba też dbać o oczy specjalnymi specyfikami. 

Żywienie

Jeśli chodzi o żywienie Chow Chow’a to musimy dopilnować tego bardzo dobrze. Pies musi jeść karmę czy też przygotowane przez nas pokarmy pełnowartościowe. Najlepiej jest rozłożyć mniejsze porcje na cały dzień i dozować je w miarę często, aby pies się nie przejadł ale był nasycony nimi. Psy te dość często cierpią na różnego rodzaju problemy pokarmowe i właśnie z tego też powodu trzeba zadbać o to co jedzą. 

Długość życia

Chow Chow żyją do 10 lat. Są w miarę odporne ze względu na swoją grubą skórę i sierść, więc w jest to idealna ochrona przed zimnem i wilgocią. Przez tę sierść jednak źle znoszą upały i szybko łapią zadyszki. Ze względu na to, że nie są pasjonatami ruchu i raczej są leniwą rasą to bardzo często cierpią na otyłość, co skraca ich życie. Częste choroby jaką dopadają tę rasę to:

  • entropium - podwinięcie powieki
  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • zwichnięcie rzepki
  • problemy z więzadłami
  • pęcherzyca