Pinczer miniaturowy

Opublikowany : 2022-01-05 | Kategorie Post

Niewielkie pieski, które na pierwszy rzut oka prezentują się wyjątkowo uroczo - tak można by opisać pinczery miniaturowe jednym zdaniem. Jednak te psiaki wyjątkowo skutecznie udowadniają, że pozory mogą mylić: o ile faktycznie pinczery nie wyróżniają się wzrostem, są zdecydowanie ogromne duchem.

pinczer miniaturowy

Spis treści:

  1. Historia rasy pinczer miniaturowy
  2. Wygląd pinczerów miniaturowych
  3. Pinczer miniaturowy - charakter
  4. Żywienie pinczerów miniaturowych - o czym należy pamiętać?
  5. Najczęstsze choroby pinczerów miniaturowych
  6. Pinczer miniaturowy - wychowanie
  7. Ile kosztują szczenięta rasy pinczer miniaturowy?

Historia rasy pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy jest jedną z trzech ras pinczerów - tą najmniejszą. Pierwsze wzmianki o tych niewielkich rozmiarowo pieskach pojawiają się pod koniec XIX wieku, a za ich przodków uważa się starannie wyselekcjonowanych przedstawicieli pinczerów średnich. Co ciekawe, choć wielu osobom pinczer miniaturka kojarzy się tylko i wyłącznie z kanapowym pieskiem, początkowo zwierzęta te były wykorzystywane użytkowo - doskonale sprawdzały się w roli tępicieli szczurów. Później odnalazły się także na królewskich dworach jako zwierzęta towarzyszące damom.

Początkowo zwierzęta te nie były jednak szczególnie popularne, choć w 1929 roku utworzony został amerykański klub pinczera miniaturowego. Jednak dopiero 7 lat później, w 1936 roku, rasa została oficjalnie uznana i opisana jako odrębna. Zdarza się, że pinczer miniaturowy bywa również nazywany ratlerkiem, jednak nie jest to prawidłowa nomenklatura. Tym mianem określa się z reguły osobniki, które wykazują cechy karłowatości i charakteryzują się wyłupiastymi oczyma, a także niezbyt harmonijną budową ciała.

Wygląd pinczerów miniaturowych

Psy rasy pinczer karłowaty są niewielkie i wyglądem przypominają nieco mieszankę dobermana i pinczera średniego. Poszczególne osobniki tej rasy powinny prezentować się podobnie, bez cech karłowatości. We wzorcu rasy przyjęto, że maksymalny wzrost dorosłego osobnika rasy pinczer miniaturowy nie powinien przekroczyć 30 cm, a minimum to 25 cm. Zwierzęta te ważą od 4 do 6 kg w zależności od budowy ciała, jednak masa nie powinna przekraczać wag granicznych. W innym przypadku możemy mieć do czynienia ze zwierzęciem, które nie jest czyste rasowo lub jest nieprawidłowo żywione i w związku z tym - otyłe.

wygląd pinczera miniaturowego

Drobna sylwetka nie powinna jednak zmylić: pomimo swoich niewielkich rozmiarów, zwierzaki tej rasy charakteryzują się umięśnioną i zwartą budową. Cała sylwetka zwierzęcia powinna być nieco kwadratowa, a kłąb - wyraźnie zarysowany. Ciemne oczy i odstające uszy znajdują się na nieco wydłużonej głowie. 

Sierść pinczerów miniaturowych jest krótka, zbita i lśniąca. Zwierzaki te mogą występować w czarnej lub brązowej kolorystyce, z rudymi znaczeniami na kończynach, kufie oraz klatce piersiowej. Wszelkie wariacje od opisanego wzorca oznaczają, że zwierzę nie spełnia wymogów FCI. 

Pinczer miniaturowy - charakter

Jeśli chodzi o charakter pinczerów miniaturowych, jest on z pewnością unikalny. Zwierzaki te są odpowiednim wyborem dla miłośników psów z pewnym doświadczeniem w prowadzeniu silnych zwierząt. Choć zarówno szczenięta, jak i dorosłe osobniki nie powalają gabarytami - pinczery miniaturki to zwierzęta, które są przyjacielskie i sympatyczne, ale również wyjątkowo odważne, a w niektórych sytuacjach nawet nieco zadziorne.

Choć pinczery uwielbiają swoją rodzinę, w stosunku do obcych wykazują nieufność. Nie oznacza to, że są wrogo nastawione, jednak na widok nieznanej sobie osoby mogą podnieść alarm. To jedna z wad tych zwierzaków, która sprawia, że mogą nie być dobrym wyborem do mieszkania w bloku: pozostawione same, na przykład na czas pobytu właściciela w pracy, są dość hałaśliwe, co może okazać się przyczyną konfliktów z sąsiadami.

Jak już wspominaliśmy, pinczery to zwierzęta, które są wyjątkowo rodzinne. Co za tym idzie, wymagają właściwie ciągłego kontaktu z domownikami. To oznacza, że ta rasa psów może nie być najlepszym wyborem dla osób zapracowanych i tym samym wiele przebywających poza domem. Warto także pamiętać, że zwierzak najczęściej wybiera sobie jedną lub dwie osoby, do których się mocno przywiązuje. Choć w stosunku do pozostałych członków rodziny jest przyjazny, to właśnie wyżej wspomniane osoby traktuje ze szczególną uwagą.

Jeśli chodzi o kontakt z innymi zwierzętami, pinczery miniaturowe dość dobrze dogadują się z innymi psami, a nawet kotami. Warto jednak pamiętać, że pinczery często "zapominają" o tym, że są niewielkie i w swej zadziorności mogą zaczepiać nawet zdecydowanie większe od nich osobniki innych ras. To zwierzę o żywym temperamencie uważa, że ma szansę w każdym boju i zdarza się, że... pokonuje zdecydowanie większego przeciwnika sprytem i zwinnością!

Żywienie pinczerów miniaturowych - o czym należy pamiętać?

Większość pinczerów miniaturowych nie należy do wybrednych, a co za tym idzie - mogą one wykazywać skłonności do tycia. To z kolei może niestety prowadzić do wielu schorzeń, dlatego też wskazane jest stosowanie prawidłowej, odpowiednio dopasowanej do potrzeb żywieniowych pinczera diety. Jedną z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać jest to, by nie przekarmiać zwierzęcia i nie oferować mu zbyt dużej ilości przekąsek.

pinczer na spacerze

Ponadto, osobniki małych ras charakteryzują się szybkim metabolizmem. Co za tym idzie, powinny spożywać niewielkie posiłki, w krótkich odstępach czasu. W innym przypadku może okazać się, że organizm zwierzęcia nie radzi sobie z prawidłowym przetwarzaniem dostarczonych mu pokarmów. Dobrze jest rozdzielać posiłki pinczera na dwie lub nawet trzy tury dziennie. Duże znaczenie ma jakość pokarmu: warto wybrać taki rodzaj psiego pożywienia, który dostarczy pinczerowi jak najwięcej składników odżywczych.

Jeśli chodzi o kaloryczność, warto dopasować ją do stopnia aktywności zwierzęcia. Te osobniki, które ruszają się szczególnie dużo, będą potrzebowały więcej pożywienia niż zwierzaki, które spędzają swoje dnie wypoczywając na kanapie. Nie bez znaczenia jest również rozmiar karmy: lepiej jest wybierać te, które są przeznaczone dla psów małych ras. Dzięki temu rozmiar granulek czy puszek będzie dopasowany do potrzeb zwierzęcia i pobieranie pokarmu nie będzie stanowiło dla niego większej trudności.

Najczęstsze choroby pinczerów miniaturowych

Pinczery miniaturowe z natury są uważane za dość wytrzymałe i nie cierpiące z powodu wielu chorób. Nie oznacza to oczywiście, że zwierzaki te są zupełnie pozbawione pewnych obciążeń genetycznych, w związku z którymi niektóre schorzenia pojawiają się u nich zdecydowanie częściej. Jeśli chodzi o długość życia pinczera miniaturowego, zdecydowana większość osobników dożywa 12-15 lat, co czyni z nich rasę o dość długiej średniej długości życia.

Z uwagi na to, że pinczer miniaturowy należy do ras uwielbiających ruch, psiak ten lubi spacery i uwielbia się podczas nich wygłupiać. Właśnie ruchliwość pinczerów może sprawić, że zwierzę dozna przykrego urazu w postaci zwichnięcia rzepki, dlatego należy zadbać o to, by wysokości, z jakich skacze nasz pupil, nie były zbyt duże. Warto także pamiętać, że pomimo swego zamiłowania do spacerów, pinczer miniaturowy nie należy do ras bardzo wytrzymałych jeśli chodzi o niezbyt wysokie, zimowe temperatury. Co za tym idzie, niskie temperatury mogą okazać się sporą przeszkodą jeśli chodzi o spacery zimą. Nie oznacza to oczywiście, że aktywność fizyczna pinczerów miniaturowych w najchłodniejszej części roku jest niewskazana. Wystarczy pamiętać o tym, że zwierzak powinien posiadać wygodne i dobrze dopasowane do jego gabarytów ubranko, które uchroni go przed chłodem i ewentualnymi opadami atmosferycznymi podczas zimowych spacerów.

Dość częstą przypadłością pinczerów miniaturowych jest także kamień nazębny, dlatego też warto pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów naszego małego przyjaciela. Ponadto, jeśli nie wybierzemy osobnika ze sprawdzonej hodowli, pojawiać się mogą różnego rodzaju schorzenia genetyczne, takie jak zwichnięcie rogówki czy cukrzyca. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest wybrać zwierzę, które pochodzi ze sprawdzonej hodowli, gdzie nie oszczędza się na żywieniu czy zdrowiu zwierząt.

Pinczer miniaturowy - wychowanie

Pinczer miniaturowy to zwierzak o wyjątkowo silnym charakterze, dlatego dobrze, by trafił na doświadczonego opiekuna. Wiele osób wychodzi niestety z błędnego założenia, że nad niewielkim psiakiem można łatwo zapanować. Warto jednak pamiętać, że ugryzienie niewielkich ząbków, choć oczywiście nie jest tak niebezpieczne jak w przypadku dużego psa, również może być bolesne. Pinczer miniaturowy to zwierzak o żywym temperamencie i powinien trafić na opiekuna, który wie, jak powinno przebiegać jego wychowanie tak, by zarówno pinczer miniaturowy, jak i jego ludzka rodzina byli zadowoleni.

szczeniak pinczera

Wielu specjalistów radzi, aby nie patrzeć na pinczera przez pryzmat jego rozmiarów i traktować go jak dużego psa. Podnoszenie i zabieranie wielokilogramowego psa w razie pojawienia się konfliktu nie jest możliwe i nie należy stosować tego typu rozwiązania także wobec psów rasy pinczer miniaturowy. W ten sposób można wywołać u zwierzęcia jedynie frustrację i jeszcze większą zadziorność wobec większych psów. Lepiej jest postawić na konsekwentne szkolenie, które pomoże nieco okiełznać tego pełnego temperamentu zwierzaka i nauczyć go m.in. nieatakowania dużych psów czy ograniczyć stres związany z pozostawaniem w domu bez towarzystwa ludzi.

Jeśli chodzi o pielęgnację, pinczer miniaturowy nie jest szczególnie wymagającą rasą. Wystarczy regularne przeczesywanie miękką szczotką, która pomoże w usunięciu sierści, a także kurzu i pyłu. W ten sposób można zapewnić zwierzakowi świetną prezencję.

Ile kosztują szczenięta rasy pinczer miniaturowy?

Warto pamiętać, że tylko pinczer miniaturowy kupiony od sprawdzonego hodowcy będzie charakteryzował się opisanymi wyżej cechami. W przypadku osobników zakupionych w tzw. pseudohodowlach może okazać się, że zwierzak nie tylko nie wygląda zgodnie z wzorcem rasy, ale również zdecydowanie bardziej choruje.

Za zwierzaka pochodzącego ze sprawdzonej, akredytowanej hodowli trzeba zapłacić około 2 do nawet 3 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że jedynie pinczer miniaturowy pochodzący właśnie z takiego sprawdzonego miejsca będzie charakteryzować się dobrym zdrowiem i spędzi ze swoim opiekunem długie lata, będąc jego wiernym kompanem.

Polecane produkty:

ALPHA SPIRIT - Przysmak Dla Psa Blister Paluszków Z Kaczką 160g

OVER ZOO - Płyn Do Czyszczenia Uszu 50ml

OVER ZOO - Grzebień Plastikowy 45 Igieł Do Krótkiej Sierści

DOLFOS - Canis Beta-Karoten Mini Zdrowa Skóra I Sierść 90 Tabletek

DOLINA NOTECI - RAFI Karma Mokra Z Kaczką Dla Psa 800g