Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Rośliny akwariowe dla początkujących – praktyczne porady

2023-10-04 10:25:00

Rośliny akwariowe produkują tlen podczas procesu fotosyntezy, ponadto stanowią one schronienie dla ryb. Wiele gatunków pochłania też związki fosforu i azotu, tym samym poprawia jakość wody. Oczywiście rośliny pełnią też funkcję dekoracyjną, dlatego powinny znaleźć się w każdym zbiorniku. Zakładanie akwarium może stanowić nie lada wyzwanie, ale jednocześnie jest fascynujące. Aby sobie je ułatwić, skorzystaj z naszych wskazówek.


Czym kierować się przy wyborze roślin do akwarium?

Zakładanie akwarium wymaga cierpliwości, wiedzy i planowania. Warto jednak włożyć trochę wysiłku, aby osiągnąć spektakularny efekt. Zanim wybierzesz rośliny do akwarium, sprawdź, jakie mają potrzeby temperaturowe, pokarmowe i przestrzenne. Zwróć też uwagę, jaką będą miały ostateczną rozległość i wielkość. Dzięki temu zachowasz odpowiednie odstępy przy sadzeniu roślin, co jest szczególnie ważne w przypadku gatunków ekspansywnych.

Zanim posadzisz rośliny, sprawdź ich kondycję. Zdrowe egzemplarze mają soczyście zielone liście, a także mocne łodygi i korzenie. Nie mogą gnić ani być połamane. Jeśli podobają Ci się gatunki tropikalne, zwróć uwagę na ich wymagania co do temperatury i oświetlenia. Pamiętaj, żeby przyciąć obumarłe korzenie. W ten sposób sprawisz, że rośliny szybko się przyjmą. Nie przesadzaj jednak z liczbą roślin, zwłaszcza jeśli mają różne wymagania. Na każdy egzemplarz wygospodaruj około 40 cm² powierzchni podłoża.

Jeśli nie masz ręki do rośliny, możesz wybrać sztuczne. Pięknie wyglądają, a przy tym nie wymagają pielęgnacji. Sprawdź na przykład: Roślina blister do akwarium 10 cm 1b06.

Jakie rośliny akwariowe sprawdzą się dla początkujących?

Na pierwszy plan wybierz rośliny niskie, takie jak wgłębka pływająca (Riccia fluitans). Nie ma liści i łodyg, tworzy za to gęstą plechę. Można z niej zrobić podwodny trawnik lub niebanalne dekoracje. Roślina szybko przystosowuje się do nowych warunków, najlepiej rośnie w temperaturze 15–25°C. Jeśli umieścimy wgłębkę na podłożu, powinniśmy jej zapewnić dużo światła. Rozwija się zarówno w wodzie miękkiej, jak i w twardej. Roślina oczyszcza wodę z fosforanów i azotanów, ponadto stanowi świetną kryjówkę dla narybku. Z kolei karpieńcowate chętnie składają w niej ikrę. Należy kontrolować jej wzrost, ponieważ nadmiar może utrudnić wymianę gazową.

Anubias nie ma zbyt wygórowanych wymagań, dlatego polecany jest początkującym akwarystom. Wystarczy go doświetlić, żeby zdrowo rósł. Idealnie sprawdzi się jako kryjówka, miejsce wypoczynku lub składania jaj. Roślina ma zielone, mocne liście różnorodnego kształtu (wydłużone, jajowate czy niemal trójkątne). Szybko się ukorzenia, w razie potrzeby można ją łatwo rozsadzić. W zależności od gatunku anubias osiąga wielkość 3–45 cm.

Moczarka ma małe wymagania, może rosnąć zarówno w podłożu, jak i funkcjonować w formie pływającej. W akwariach moczarka argentyńska wytwarza pędy o długości 80–100 cm, a w warunkach naturalnych nawet do 3 m. W porównaniu z odmianą kanadyjską jest bardziej okazała. Niezależnie od tego, jaki gatunek wybierzesz, pamiętaj, żeby umieścić ją w tylnej części zbiornika. Roślina preferuje wodę o temperaturze 10–25°C i pH 5,5–8.

Rośliny akwariowe – wytrzymałe i łatwe w uprawie

Kryptokoryna jest kolejną rośliną łatwą w uprawie i niemającą wygórowanych wymagań. Dobrze rozwija się w temperaturze 18–30°C, w kwaśnej wodzie, bogatej w wapń. Oświetlenie nie wpływa zbytnio na rozmnażanie rośliny. Nie potrzebuje dużej ilości makro- i mikroelementów, dlatego należy zachować ostrożność podczas wsypywania preparatów.

Początkujący akwaryści powinni rozważyć zakup mchu jawajskiego, tworzącego plechę o grubości 3–10 cm. Można ją przymocować do korzeni i kamieni za pomocą żyłki lub siatki. Nie wymaga żyznej ziemi ani regularnego nawożenia CO2. Rośnie zarówno w wodzie kwaśnej, jak i zasadowej. Preferuje temperatury 15–30°C. Z jednej strony stanowi doskonałą kryjówkę dla narybku, z drugiej ryby mogą ją łatwo zniszczyć. Ponadto przy silnym oświetleniu szybko porastają ją glony.

Zobacz: Roślina blister do akwarium 20 cm 2b54 – sposób na urozmaicenie wyglądu akwarium.

Dużą popularnością cieszą się też następujące rośliny akwariowe:

  • limnofila,
  • rzęsa drobna,
  • echinodorus,
  • żabienica,
  • rogatek,
  • gałęzatka kulista,
  • pelia,
  • mikrozorium,
  • nurzaniec,
  • lotos tygrysi.

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Wielu akwarystów stosuje żwir lub piasek jako podłoże, nie oznacza to jednak, że nie możesz wybrać ziemi ogrodowej. W ten sposób zadbasz o prawidłowy rozwój roślin wodnych, a przy okazji sporo zaoszczędzisz. Najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia, dostępna w marketach i sklepach ogrodniczych. Podczas układania warstw koniecznie usuń liście, korzenie i rozkładające się fragmenty drewna.

Sprawdź też: Roślina do akwarium 10 cm

Zastanawiasz się, czy najpierw nalać wodę do akwarium, czy posadzić rośliny? Kolejność jest dowolna, ale w pierwszej kolejności umieść roślinki, dzięki czemu ocenisz efekt sadzenia. Pamiętaj, żeby zalać je wodą o temperaturze pokojowej. Najniższe rośliny posadź z przodu, średnie umieść pośrodku, a najwyższe – z tyłu zbiornika. Przy samej szybie pozostaw trochę wolnego miejsca, aby uchronić się przed glonami.