Tabela żywienia kota – porady i wskazówki
Schemat żywienia kotów domowych – zarówno tych wychodzących, jak i kanapowych – powinien być usystematyzowany. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać karmienie kota, aby uniknąć nadwagi i wynikających z niej chorób? Poznaj tabelę żywienia kota i odpowiednio dbaj o swojego pupila.
Ile posiłków dziennie dla kota?
Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić małego kotka, który właśnie pojawił się w Twoim domu? Kocięta, które nie skończyły jeszcze 20 tygodni, a ich waga wynosi 0,5–1 kg, powinny jeść średnio 4 razy dziennie. Większość opiekunów stosuje zasadę karmienia łączonego – kocięta mają swobodny dostęp do miski z suchą karmą, która dłużej zachowuje świeżość i o określonych porach dnia (najczęściej rano, w południe i wieczorem) otrzymują niewielką porcję mokrej karmy, którą mogą zjeść od razu.
Z góry ustalony podział posiłków niekoniecznie się sprawdzi, ponieważ koty mają tendencję do częstego podjadania. Dorosłe osobniki – podobnie jak ich przodkowie żyjący w naturalnych warunkach – mają naturalną skłonność do częstego jedzenia niewielkich porcji. Specjaliści uważają, że karmę suchą i mokrą należy podawać minimum 4 razy dziennie, a optymalna liczba posiłków na dobę wynosi 5–6.
Pamiętaj, że – bez względu na liczbę posiłków uwzględnioną w tabeli żywienia kota – pożywienie powinno być dostosowane do wieku oraz potrzeb zwierzęcia. Kocięta potrzebują bardziej odżywczej karmy, natomiast pożywienie dla wysterylizowanych kotów musi mieć specjalny skład.
Niektóre zwierzęta zmagają się z różnymi chorobami lub alergią pokarmową. Sprawdź, jaką karmę dla wrażliwych dorosłych kotów lub karmę dla dorosłych kotów dla zdrowego układu moczowego wybrać!
Ile mokrej i suchej karmy powinien jeść kot?
Większość opiekunów łączy karmę suchą i mokrą, tak więc tabela żywienia kotów uwzględnia oba rodzaje pożywienia. Dobowa porcja dla małego kotka, który waży poniżej 1 kg, to 30–70 g karmy suchej oraz 30–100 g karmy mokrej. Z kolei dorosłe koty po 40 tygodniu życia, które osiągnęły wagę ok. 5 kg, powinny dostawać 50–90 g suchej karmy i ok. 300 g mokrej karmy. Porcje suchej karmy są zawsze mniejsze, ponieważ ten rodzaj pożywienia jest bardziej wartościowy i kaloryczny. Jeśli podajesz pupilowi wysokiej jakości karmę, wystarczy niewielka ilość, aby zaspokoić jego potrzeby.
Ciężarne lub karmiące kotki powinny otrzymywać nieco większe porcje ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Natomiast w przypadku wysterylizowanych zwierząt lub tych ze skłonnością do tycia racje żywnościowe powinny być nieco mniejsze.
Sprawdź ranking mokrych karm dla kota i wybierz najlepszą opcję dla swojego pupila!
Jak obliczyć, ile powinien jeść kot? Od czego to zależy?
Ilość serwowanej karmy dla kota oraz zapotrzebowanie kaloryczne tych zwierząt zależy od takich czynników jak:
- wiek,
- waga,
- tryb życia,
- specjalne potrzeby.
Pod tym względem udomowione koty nie różnią się zbytnio od ludzi. W praktyce oznacza to, że kot wychodzący, który waży 5–6 kg, będzie potrzebował więcej pożywienia niż kanapowy leniuszek o wadze do 3 kg. Szacuje się, że bardzo aktywny kot spala ok. 80 kcal na kilogram masy ciała, średnio aktywny – 70 kcal, a typowy kanapowiec – ok. 60 kcal. Wartości te nie mają jednak istotnego znaczenia w codziennej praktyce, ponieważ kaloryczność pożywienia rzadko pojawia się na opakowaniach karm dla zwierząt. Ustalając plan żywienia zwierzęcia, kieruj się zaleceniami producenta, które znajdziesz na puszkach lub saszetkach z mokrą karmą i torebkach z suchym pożywieniem.
Regularne przekraczanie zalecanej ilości pożywienia – podobnie jak w przypadku ludzi – może skończyć się nadwagą, otyłością i prowadzić do rozwoju różnych chorób. Otyłe koty mogą mieć problemy z sercem, stawami, a długość ich życia skraca się. Zastanawiasz się, jak odchudzić kota? Zmniejsz jego racje żywieniowe i pilnuj, aby zachować ujemny bilans energetyczny – aby zwierzę spalało więcej kalorii, niż spożywa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać tabela żywienia kota na diecie, skonsultuj się z weterynarzem.
Ile gram surowego mięsa i przysmaków dla kota?
Koty uwielbiają przysmaki i surowe mięso. Niewielkie przekąski w postaci ciasteczek możesz podawać między posiłkami w zalecanych przez producenta porcjach. Natomiast porcja surowego mięsa powinna wynosić ok. 5% masy ciała Twojego pupila i najlepiej serwować ją ok. 3 razy w tygodniu zamiast jednego ze standardowych posiłków. Pamiętaj, że surowe mięso lub przysmaki nie zastąpią zbilansowanej diety i mogą być tylko jej uzupełnieniem. Karmienie kota, które bazuje wyłącznie na jednym rodzaju mięsa, może sprawić, że zwierzę nabawi się niedoborów.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto