Zespół PICA – łaknienie spaczone u psów i kotów
Czym jest zespół PICA?
Wspomniane zaburzenie odżywiania, nazywane również łaknieniem spaczonym, polega na spożywaniu przez zwierzę rzeczy uznawanych za niejadalne. Jeśli Twój pupil je kamienie, kawałki metalu, patyki, skarpetki, liście czy plastikowe przedmioty, powinieneś wybrać się z nim do weterynarza. Zespół PICA jest bardzo niebezpieczny, może uszkodzić zęby, żołądek, jelita i przełyk.
Zespół PICA – objawy
Psy i koty cierpiące na zespół PICA mogą kompulsywnie jeść jeden produkt niejadalny lub spożywać wszystko, co wpadnie im w łapy.
Należy zaznaczyć, że objawy uzależnione są przede wszystkim od tego, co zwierzak zjadł. Zazwyczaj zespół PICA powoduje:
- zaparcia,
- biegunki,
- wzdęcia,
- nadmierny ślinotok,
- wymioty,
- trudności z oddychaniem,
- chroniczny kaszel.
Jeśli zauważysz krew w kale, natychmiast zgłoś się z pupilem do weterynarza, ponieważ wspomniany objaw wskazuje na uszkodzenie układu pokarmowego, co może zakończyć się nawet śmiercią zwierzaka. Zwierzę może też cierpieć na silny ból brzucha, dusić się, a także stracić przytomność.
Jakie są przyczyny łaknienia spaczonego?
Syndrom PICA może mieć podłoże psychologiczne. Niejednokrotnie zaburzenie jest spowodowane permanentnym stresem, frustracją, lękiem separacyjnym czy przewlekłą nudą. Łaknienie spaczone może być również związane z depresją, brakiem socjalizacji, nieodpowiednią stymulacją umysłową czy predyspozycjami genetycznymi.
Należy zaznaczyć, że przyczyną zespołu PICA bywają problemy zdrowotne, takie jak:
- choroby neurologiczne,
- pasożyty wewnętrzne,<
- niedożywienie,
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- wścieklizna,
- cukrzyca,
- nowotwory przewodu pokarmowego,
- zapalenie jelit,
- choroby migdałków.
O łaknieniu spaczonym mówimy wtedy, gdy objawy powtarzają się niemal codziennie, przynajmniej przez 2 tygodnie.
Dlaczego pies je trawę?
Jeśli Twój ulubieniec sporadycznie zjada odrobinę trawy, nie ma powodu do niepokoju. Czworonóg instynktownie wie, że w ten sposób prowokuje wymioty, a tym samym łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli pies spożywa zieleninę powoli i wybiórczo, być może chce też uzupełnić niedobory witamin i minerałów. W takiej sytuacji warto wdrożyć suplementację.
Przeczytaj także: Dlaczego pies je trawę? Czy może?
Dlaczego warto kupić preparat witaminowy dla psa? Suplement zawiera witaminy A i E, które mają właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu chronią czworonoga przed rozwojem przewlekłej niewydolności nerek i zapaleniem stawów. Suplement został wzbogacony o flawonoidy, które wzmacniają odporność psa i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Ponadto znajdziemy w nim glukozaminę i chondroitynę, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Jeśli jednak pies je dużo trawy na niemal każdym spacerze, należy wybrać się z nim do weterynarza. Nie można bowiem wykluczyć choroby wątroby lub trzustki. Gdy lekarz nie stwierdzi problemów zdrowotnych, konieczna będzie wizyta u behawiorysty. Zwróć uwagę na częstotliwość i intensywność niepokojącego zachowania. Zaobserwuj, czy jest ono związane z jakimiś sytuacjami. Być może Twój pupil jest znudzony, sfrustrowany, zestresowany lub chce zwrócić na siebie uwagę.
Syndrom PICA – jak go leczyć?
Aby leczenie przyniosło zamierzony efekt, należy znaleźć przyczynę zaburzenia. W tym celu warto udać się z pupilem do behawiorysty i weterynarza. Jeśli specjalista stwierdzi problem natury psychicznej, zapewnij czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i postaraj się urozmaicić codzienną rutynę. Możesz regularnie zabierać psa na spacery socjalizacyjne, podczas których będzie się uczył komunikować z innymi czworonogami. Spotkanie zwykle trwa ponad godzinę, dzięki czemu zapewnisz pupilowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.
Weterynarz wykona badanie fizykalne, aby ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Przeprowadzi również z Tobą wywiad, podczas którego zapyta o nawyki żywieniowe pupila, tryb życia i otoczenie. W razie potrzeby lekarz zaleci badanie krwi i moczu. Jeśli istnieje ryzyko, że zwierzak zjadł coś, co utkwiło w przewodzie pokarmowym, specjalista zasugeruje badanie USG lub RTG, a nawet wykonanie operacji.
Weterynarz może zalecić zmianę diety, stosowanie tabletek na odrobaczanie bądź leków łagodzących refluks. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zespołu PICA, zadbaj o to, żeby przedmioty znalazły się poza zasięgiem psa. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i samopoczucie starszego czworonoga, podawaj mu preparat dla seniora. Suplementacja odgrywa ważną rolę szczególnie u psów, które mają problem ze stawami. W ten sposób możesz im zapewnić witaminy i minerały wspierające chrząstkę stawową i spowalniające proces starzenia.
Niektóre czworonogi zjadają własne odchody – w ten sposób mogą próbować zaspokoić niedobory witaminowe. W takiej sytuacji zadbaj o psią dietę, dzięki czemu poprawisz trawienie i odbudujesz mikroflorę jelitową. Do koprofagii czasami przyczyniają się problemy psychiczne, warto wtedy skorzystać z usług behawiorysty.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto