Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Dlaczego pies je trawę? Czy może?

2022-07-22 07:02:00

Dlaczego pies je trawę? Czy może?

Jedzenie trawy przez psa – przyczyny biologiczne i psychiczne

Pies je trawę z kilku powodów. Przede wszystkim jest to pewnego rodzaju atawizm. Jego dzicy krewni tacy jak wilki i lisy podgryzają źdźbła w celu pozbycia się niestrawności lub oczyszczenia żołądka z resztek posiłku: sierści, kości. Pies wychowywany w domu i karmiony w sposób zbilansowany raczej rzadko narażony jest na takie sytuacje.

Problemy żołądkowe

Gdy zwierzę czuje mdłości lub ma inne problemy, je trawę, której twarde gałązki drapią gardło i ściany przewodu pokarmowego, powodując wymioty. Jeżeli psiak robi to od czasu do czasu i nie wymiotuje za każdym razem, raczej nie jest to powód do zmartwień. W przypadku gdy taka sytuacja ma miejsce codziennie, co jest połączone z apatią, biegunką i innymi niepokojącymi objawami, oczywiście jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza.

Jeżeli pies nagle je dużo trawy i robi to łapczywie, możliwe, że wcześniej połknął coś, co drażni jego żołądek. W takiej sytuacji także trzeba niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Brak błonnika w diecie

Inną przyczyną powodującą chętne podgryzanie zielonych łodyżek może być brak błonnika w diecie, a także żarłoczność pupila. Jeżeli ukochany kudłaty przyjaciel na co dzień wykazuje nieposkromiony apetyt, możliwe, że sam fakt żucia sprawia mu przyjemność, a jedzenie trawy zaspokaja tę potrzebę. Brak błonnika może nastąpić w wyniku stosowania diety BARF, gdy posiłki są ubogie w ten składnik.

Przyczyny behawioralne

Pies zjada trawę także z przyczyn behawioralnych. Może to być objaw stresu, np. podczas spaceru w hałaśliwym miejscu lub gdy wokół jest dużo innych zwierząt, może kompulsywnie skubać trawę. Może to także wynikać ze spaczonego apetytu, szczególnie jeśli wraz z trawą połyka kamienie, patyki i inne niejadalne przedmioty. W przypadku zauważenia takich zachowań najlepiej zasięgnij porady specjalisty – psiego behawiorysty.

Gdy zarówno szczeniak, jak i dorosły pies je trawę raz na jakiś czas, nie jest to powód do zmartwień. Ważne jednak jest, aby robił to w bezpiecznym miejscu.

Jakie zagrożenia mogą wynikać z jedzenia trawy przez psy?

Pies jedzący trawę to dosyć powszechny widok, niestety robi to najczęściej podczas spaceru, a więc z reguły w miejscach, gdzie rośliny mogą być zanieczyszczone pestycydami oraz odchodami innych zwierząt, w których mogą znajdować się pasożyty. Kolejnym zagrożeniem są też rośliny trujące. Najlepszym, ale niestety niepozbawionym ryzyka rozwiązaniem jest sytuacja, w której psiak je trawę z podwórka lub ogrodu, co do którego mamy pewność, że nie są tam używane środki ochrony roślin, nie ma toksycznych gatunków, a wizyty innych zwierząt są ograniczone do minimum.

Najlepiej obserwować zwierzaka w czasie spacerów, regularnie go odrobaczać i jeżeli ma tendencje do jedzenia (nie tylko trawy), gdy jest spuszczany ze smyczy, może warto zastanowić się nad treningiem, który pomoże wyeliminować ten problem.

Pies zjada trawę i wymiotuje – czy to groźne?

Jeżeli pies bardzo często je trawę i wymiotuje, to skonsultuj się z weterynarzem. Gdy zdarza się to sporadycznie, raczej nie masz się czym przejmować. Oczyszczenie żołądka od czasu do czasu jest fizjologicznie potrzebne Twojemu pupilowi, szczególnie gdy ma długą sierść i często ją sobie wylizuje. Włosy nie są trawione przez jego żołądek, a niestety go drażnią, więc lepiej, aby zostały z niego jak najszybciej usunięte.

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Lepiej, aby psy, które mają alergie, o wrażliwym układzie trawiennym lub po przebytej chorobie nie jadły trawy, na której mogą znajdować się chemikalia lub drobnoustroje. Aby uniknąć konsumowania przez nie zielonych łodyżek, warto używać kagańca, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Lepiej postawić na oduczenie czworonoga zwyczaju sięgania po zieloną przekąskę, np. oferując mu w zamian inny smakołyk i mieć zawsze w kieszeni psi przysmak albo rzucając mu ulubioną zabawkę.

Ważna jest zbilansowana dieta wzbogacona o produkty zawierające błonnik i siemię lniane. Psom po antybiotykoterapii warto podawać suplementy odbudowujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego, ponieważ jej wyjałowienie może prowadzić do zjadania trawy i innych niekoniecznie bezpiecznych rzeczy.