Rasa Bokser często kojarzy się z agresywnymi i niebezpiecznymi psami. Prawdopodobnie to ich wygląd sprawia takie wrażenie. Wbrew pozorom są bardzo wesołe, skłonne do zabaw i towarzystwa. Właściciele tej rasy potwierdzą jak dużo ciepła potrafią dać im ich pupile. 

Historia rasy bokser i wzorzec rasy

Za przodków uważa się rasę bullenbeisery, które w średniowieczu cieszyły się ogromną popularnością jako psy obronne, służce także do polowań. Psy te były wykorzystywane w swoich czasach świetności do polowań na dużą zwierzynę jak niedźwiedzie, czy dziki. W Anglii brały udział w walkach psów, które oglądała publiczność. Często wykorzystywane były jako psy obronne. Wyróżniała ich szerokość szczęki, która sprawdzała się w polowaniach i w walkach. Postura i budowa ciała, która była charakterystyczna dla rasy bullenbeisserów przypomina dzisiejszą rasę boksera. Jako, że wygląd był bardzo zbliżony, to charakter całkowicie nie.

Boksery to psy przyjacielskie i godne zaufania, czego nie można powiedzieć o ich przodkach. W momencie kiedy wynaleziono broń palną, psy rasy bullenbeisser nie były już tak bardzo potrzebne do polowań. To miało ogromny wpływ na ewolucję ich uosobienia. W XIX wieku skrzyżowano tę rasę z buldogami angielskimi. W 1985 roku w Monachium powstał pierwszy klub rasy bokser. Hodowla tych psów miała za zadanie wykreować psa, który świetnie będzie się sprawdzał w rodzinie (miał być psem rodzinnym). Zadbano również o to, żeby jego wygląd był elegancki i żeby sprawiał wrażenie bardzo dostojnego psa. W 1905 roku powstała hodowla bokserów, która do dzisiaj nie zmieniła się.

Ich pierwszym hodowcą był Wacław Tarasewicz. Pies bokser w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej został sklasyfikowany do II grupy: pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie oraz do selekcji 2: psy molosowate. Został im przyznany numer wzorca 144.

Pies rasy bokser - wygląd

Bokser to rasa wyjątkowa jeśli chodzi o wygląd. Jest bardzo wyrazista i specyficzna. Niełatwo jest ją pomylić z inną rasą. Charakterystyczna jest głowa, która jest kanciasta i wąska. Kufa jest jednak szeroka i bardzo mocna. U tej rasy występuje tzw. przodozgryz, jest to ułożenie szczęki w taki sposób, że dolne siekacze są przed górnymi. Zęby są ostrymi siekaczami, co zostało im z przeszłości ( z polowań i walk). Te dolne siekacze wystają czasem na zewnątrz co widać gołym okiem Jeśli chodzi o umaszczenie to najbardziej boksery wyróżnia ich ciemny kolor pyszczku, który niezależnie od barwy szaty reszty ciała jest zawsze inny. Przeważnie jest to czarny lub ciemny kolor. Przez FCI dozwolone jest umaszczenie żółte lub pręgowane. Maść żółta może występować w odcieniach od jasnożółtego po ciemno-rudo-brązowe lub czerwono-żółte. Przy żółtej maści boksera zwykle występuje także czarna maska. Pręgi w przypadku maści pręgowanej powinny wyraźnie wyróżniać się od barwy podstawowej. Białe znaczenia powinny zajmować maksymalnie jedną trzecią powierzchni całego ciała.

Sierść psów tej rasy jest gładka i przylegająca do ciała. Dzięki temu widoczna jest muskularna sylwetka bokserów. Pomimo tego, że boksery to psy dość krępe to i tak stwarzają wrażenie smukłych i zgrabnych. Mają szeroko rozstawione łapy. Sylwetka jaką prezentują jest bardzo harmonijna, mocna, ale lekko i elegancko się prezentuje w ruchu. Tułów i nogi są widocznie umięśnione. Dodaje im to gracji i zwinności. Ogólnie sylwetka tej rasy jest kwadratowa. Oznacza to fakt, iż długość ich ciała jest zbliżona do jego wysokości. 

Ogon i uszy mają taki kształt i są w takim położeniu jak naturalnie podpowie im ciało boksera. W wielu krajach obcinano uszy i ogon bokserom jeszcze za czasów szczenięcych. Dodawało im to groźnego i jeszcze bardziej wyrazistego charakteru w wyglądzie. Jest to jednak zabronione w wielu państwach, w tym w Polsce. Naturalnie uszy i ogon zwisają ku dołowi (uszy do polików). Jest jeszcze jeden aspekt w wyglądzie bokserów, który nadaje im tajemniczego “looku” oraz dzięki temu sprawiają wrażenie bardzo energicznych psów.. chodzi o ciemne oczy. Są one ciemne z ciemną obramówką, co powiększa optycznie ich powierzchnię i nadaje cech, które były wcześniej wymienione. 

Boksery z reguły są psami o średniej wielkości. Samce boksera mierzą 57-63 cm i ważą do 30 kg. Suki zaś mogą mieć do 59 cm, a ich masa ciała może mieć do 25 kg. 

Psy rasy bokser i ich charakter

Psy tej rasy są z natury posłuszne, oddane i bardzo chętnie się uczą. Boksery są uznawane za psy rodzinne. Wbrew swojemu groźnemu wyglądowi są bardzo towarzyskie i uczuciowe. Ta rasa psa świetnie się sprawdza się jako domowy pupil. Boksery uwielbiają aktywność fizyczną, zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu i w środku, wykonują polecenia dokładnie i są bardzo ambitne. Każde polecone im zadanie wykonują na 100% w brawurowy sposób. Są prócz tego odważne i uwielbiają nabywać nowe doświadczenia i wiedzę. Są to psy bardzo przyjazne i niekonfliktowe. Właściciele bokserów w większości nie mają zastrzeżeń co do ich posiadania. Boksery są naprawdę bardzo inteligentne i świetnie słuchają poleceń.

Rasa Bokser wyróżnia specjalne podejście do dzieci. Uwielbiają je. Zabawa z nimi to sama radość dla psów. Nieważne czy bokser jest szczeniakiem, czy jest dorosły, czy też w podeszłym wieku. Na każdym etapie ich życia zabawa z dziećmi daje im dużo frajdy i jest przyjemna. Mają ogromną ilość cierpliwości. Nawet najbardziej dokuczliwe dzieci mogą swobodnie zostać w towarzystwie boksera. Pies nie jest wobec nich agresywny i nie przejawia niechcianych zachowań. Cieszy ich ruch, nowe zadania, zabawa, aportowanie i samo towarzystw maluchów. Tyczy się to nie tylko dzieci, a ludzi w każdym wieku, choć do dzieci przywiązują specjalną wagę.

Bokser jako pies rodzinny jest oddany swojej rodzinie i nawiązuje więź na długie lata, a nawet na całe ich życie. Przywiązują się również do rzeczy, nie tylko do ludzi. Boksery są bardzo zdystansowane do nowych osób. Wykazują ogromną czujność, a to tylko ze względu na swoją rodzinę, Czuje potrzebę chronienia jej i zrobią wszystko by ją trzymać przy zdrowiu i najlepszej formie. Z czasem rasa ta przyzwyczaja się do nowych osób. W razie konieczności bronienia członka rodziny potrafią zrobić krzywdę i wykazywać agresywne zachowania. Przywiązanie i miłość jaką darzą domowników jest na bardzo wysokim poziomie.

Nie zapominajmy wspomnieć, że jest to świetny stróż, pewny siebie i swoich umiejętności. Boksery są uważne, cierpliwe i potrafią się doskonale skupić. Jako, że ich przeszłość łączy się z polowaniami stąd też wzięła się smykałka do stróżowania. Pamiętajmy, że boksery nigdy nie są agresywne bez powodu. Jeśli coś wzburzy ich spokój jest to znak, że zagrożenie jest faktyczne. Psy tej rasy mają w sobie wiele odwagi i cierpliwości. Wszystkie wyróżniające je cechy charakteru tworzą obraz psa niemal idealnego. Mają bardzo dużo zalet, które sprawdzają się w życiu codziennym. Powinny być one doceniane przez właścicieli, właśnie wtedy boksery dają z siebie jeszcze więcej, a więź pies-właściciel zacieśnia się i przeradza się w prawdziwą przyjaźń.

Co jedzą psy rasy bokser?

Na to co powinny jeść psy składa się wiele czynników. Należy zwrócić uwagę na psi wiek, stan zdrowia, aktywność fizyczną jaką mają, wagę i nietolerancje pokarmowe.. jak i również na ich gust. Nie powinno się zapominać, że psy również mają kubki smakowe i chciałyby jeść do co im smakuje.

Psy tej rasy bardzo dużo się ruszają, ich aktywność fizyczna jest na wysokim poziomie, to świadczy o tym, że potrzebują dużej ilości składników odżywczych, a w szczególności niezbędnego im białka. Boksery dzięki niemu mają wystarczającą ilość energii, którą mogę zużyć podczas, spacerów, zabaw, czy snu. Źródłem białka jest przede wszystkim mięso. Możemy je dostarczać psu za pomocą karmy mokrej, suchej, czy surowego mięsa. Nie powinno się karmić psów zbyt dużą ilością karmy mokrej.. gdyż bardzo szybko się przyzwyczajają i są później bardzo wybredne i żądają tylko jej. Jak wiemy, karmienie psa samymi puszkami z mokrą karmą jest mało ekonomiczne i nie do końca zdrowe.

Pies powinien mieć zróżnicowaną dietę. Karma sucha jest świetną podstawą dla bokserów. Dostarcza psu wszelkich witamin i składników odżywczych. Karmy suche są dostosowane do wieku, wagi, a nawet rasy psów. Ich wybór jest ogromny, a najlepsze suche i mokre karmy znajdziecie w ofercie sklepu Hubun.pl. Co z surowym mięsem? Nie powinno się podawać psom zbyt dużej ilości surowego mięsa. Powinno się potraktować to jako uzupełnienie diety. Podawanie w takiej postaci mięsa jest inaczej nazywana dietą BARF. Dieta ta jest doskonała pod względem jakości składników odżywczych jakie dostarczamy pupilowi. Nie są w żaden sposób obrabiane, są świeże i dobre jakościowo. Jako, że bokser to dość duży pies, o sporej muskulaturze i dużym zużyciu energii to dieta ta, będzie idealna na wprowadzenie jej w życie.

Jeśli chodzi o rasę bokser to powinniśmy zwrócić uwagę na żywienie już od samego początku. Psy tej rasy już jako szczeniak powinny mieć dostarczane wysokiej jakości karmy wraz ze wszystkimi minerałami i witaminami. Szczeniak nie powinien być otyły, powinien zaś zdrowo rosnąć w siłę i na masie. Jak już pies jest dorosły to powinien jeść mniej a więcej. Zalecamy dzielić porcje posiłków na dwie, żeby mógł się nasycić ale nie przejadać. Pies po spożyciu posiłku powinien odczekać w spoczynku około godzinę, żeby nie nabawić się skrętu żołądka. 

Polecamy również suplementacje dla psów. Wszelkie preparaty suplementacyjne, witaminy i minerały powinny pojawić się w diecie psa, aby nie miał niedoborów. Wiele takich produktów dla miłośników psów tej rasy znajdą Państwo na naszej stronie!

Zdrowie a psy rasy bokser

Zważając na krótką sierść psów tej rasy można stwierdzić, że nie są zbytnio odporne na warunki atmosferyczne. Nie posiadają zbyt grubego podszerstka i gęstej warstwy okrywowej jak inne psy. Szybko się przeziębiają. Na upały również źle reagują, jednak powodem nie jest tym razem rodzaj sierści, a krótka kufa. Przez specyfikę pyska psy te mają problemy z wysokimi temperaturami. Szybko się nagrzewają i są narażone na udary. Powinniśmy zadbać o to, by boksery nie przebywały na otwartym słońcu w upalne dni, tym bardziej nie odbywały treningów. Jest to bardzo niebezpieczne. Zapewnienie im chłodnego i zacienione miejsca w takie dni jest podstawą. 

Średnia długość życia bokserów wynosi 8-12 lat. Najczęstszymi problemami z jakimi się borykają jest:

  • dysplazja stawów (szczególnie biodrowych)
  • spondyloza
  • zwyrodnienia kostne w trzonach kręgowych i kręgosłupie
  • skręty żołądka, jelit
  • choroby nowotworowe
  • paraliż ciała (dużo rzadziej)
  • choroby serca (SAS, PS, DCM, ARVC)
  • SAS - zwężenie ujścia aorty
  • PS - zwężenie zastawki  tętnicy płucnej
  • DCM - kardiomiopatia rozstrzeniowa
  • ARVC - arytmogenna kardiomiopatia prawej komory
  • alergie kontaktowe, wziewne i pokarmowe

Hodowcy przeprowadzają bardzo regularnie badania stawów oraz serc i krwiobiegów bokserom. Często któreś z problemów wyżej wymienionych de klasyfikują je by mogły uzyskać uprawnienia hodowlane, które nadaje związek kynologiczny. 

Jak zadbać o pielęgnację psów rasy bokser?

Boksery są bardzo łatwe w pielęgnacji. Nie należą do bardzo wymagających psów. Najintensywniej linieją na wiosnę i jesień. Prócz tych okresów prawie w ogóle nie gubią sierści. Podczas linienia należy psa dokładnie wyczesywać by pozbyć się umarłych włosów, brudu i kurzu. Jak wiemy, włosy te są krótkie i dość twarde. Nie powinny raczej sprawiać żadnych kłopotów, gdyż się nie kołtunią, ani nie wypada ich bardzo duża ilość. Najlepiej używać do tych czynności gumowych zgrzebeł albo specjalnych rękawic.

Trzeba zadbać o higienę głowy. W fałdach na policzkach gromadzi się brud i kurz, który należy regularnie usuwać. Takim miejscem są również oczy i miejsce pod oczami. Dlatego zalecamy by często (nawet codziennie) przecierać bokserowi pysk, szczególnie okolice oczu.

Zaleca się również regularnie sprawdzać uszy i skracać pazury. Co do kąpieli to należy dokonywać je tylko w razie konieczności. Zwracać uwagę na to by pies został dobrze osuszony.

Prócz tego można stosować kosmetyki hypoalergiczne lub jodoforowe. Są one bezpieczne dla skóry naszego boksera. 

Bokser - rasa psa w pigułce

Poniżej przedstawiamy wady i zalety psa rasy bokser. Jest to subiektywna opinia. Pamiętajmy, że z reguły wszystkie psy jednej asy są podobne z charakteru, ale każdy osobnik jest też indywidualistą i nie musi wykazywać wszystkich cech. 

Wady:

  • samce mogą być lekko agresywne wobec pobratymców tej samej płci
  • bardzo energiczny, potrzebuje dużo ruchu
  • wrażliwy na upały
  • szybko się schładza, straszne mu są wielkie mrozy
  • rozlewa wodę podczas picia

Zalety:

  • oddany rodzinie
  • pełny energii
  • wesoły i przyjazny
  • godny zaufania
  • szybko się uczy
  • ambitny
  • świetny stróż i obrońca
  • akceptuje inne zwierzęta domowe
  • chętny do uprawiania psich sportów
  • łatwy w pielęgnacji
  • uwielbia dzieci i zabawę z nimi
  • czujny i cierpliwy
  • mało hałaśliwy