Dogi niemieckie mimo, że wyglądają na groźne i bardzo poważne, są niesamowicie uczuciowe i przyjacielskie. Psy rasy dog niemiecki są bardzo inteligentne i tworzą ze swoim właścicielem więź na lata, o którą należy dbać. Psy tej rasy  wzbudzają podziw swoim wyglądem!

Dog niemiecki - wygląd rasy

Przedstawiciele rasy Dog niemiecki należą do psów olbrzymich, czyli największej grupy psów. Są jednymi z największych psów na świecie. Dorosły osobnik osiąga do 90 cm w kłębie. Stojąc na tylnych łapach jest większy od człowieka i to nieraz o wiele. Masa ciała psa tej rasy również imponuje i ważą w granicach 90 kg. Część męska jak w większości przypadkach jest większa i cięższa, suki natomiast mierzą 72 - 84 cm i ważą do 78 kg. 

Dogi niemieckie prezentują się bardzo elegancko. Wyglądają szykownie i dumnie - szczególnie gdy stoją (mają wtedy wysokość ok. 80 - 90 cm). Ich budowa ciała jest muskularna, a jednocześnie zgrabna.

Dogi niemieckie bardzo mocne kończyny, dzięki którym poruszają się lekko i harmonijnie. Głowa jest stosunkowo duża, osadzona na muskularnej szyi z uszami średniej wielkości. Oczy są niewielkie a ich kolor jest zależny od umaszczenia, przeważnie jednak są ciemne. Intrygującą częścią ich wyglądu jest wyraz twarzy jaki posiadają. Gdy na nie patrzymy mamy wrażenie, że są bardzo smutne. Wrażenie to dają przede wszystkim zwisające policzki i średniej wielkości zwisające uszy. Oczy często też są opadnięte, dlatego ich twarzy wygląda na nieco zmęczoną. Wargi Dogów niemieckich  są grube i też opadnięte. Przez to dogi niemieckie się ślinią. Ogon jest wysoko osadzony, przylegający do tułowia sięga aż do stawu skokowego. 

Ciało psa pokrywa przepiękna sierść, która się błyszczy. Jest bardzo gęsta, krótka i przylegająca do skóry. Właśnie dzięki temu, gdy jest dobrze zadbana jest połyskująca. Jeśli chodzi o kolor umaszczenia to jest kilka wariantów dopuszczalnych dla tej rasy. 

  • dog niemiecki czarny - jest albo w pełni czarny, albo z domieszką białych łat. Jednolity czarny kolor maści jest bardziej dopuszczalny jeśli chodzi o zawody i wystawy. 
  • dog niemiecki błękitny - jest to odcień bardziej wpadający w szary. Często spotykany kolor umaszczenia, który bardzo ładnie się połyskuje. W tym przypadku również występują przypadki z białymi odcieniami. 
  • dog niemiecki arlekin - biało-czarny odcień sierści. Barwy są w postaci łat na całym ciele. Często mylony z Dalmatyńczykiem.
  • dog niemiecki pręgowany (tygrys) - połączenie płowych, brązowych i czarnych pasów na całym ciele. Najbardziej pożądana barwa to ciemnozłota. 
  • dog niemiecki płaszczowy - Czarny tułów, biała głowa, klatka piersiowa i kończyny. 
  • dog niemiecki marmurkowy “merle” - nie klasyfikują się do wystaw i zawodów. Posiadają plamki w różnych odcieniach i kolorach. 

We wzorcu klasyfikacji FCI dogi niemieckie nazywane są “Apollem ras psów”. Nazwa ta bierze się z jego harmonijnego wyglądu, doskonale spójnych proporcji oraz wyrazistej głowy. Niemiecki dog ten ma niesamowity szyk i elegancje wpisane w wygląd. Patrząc na psa rasy dog niemiecki mamy wrażenie, że jest bardzo dumny, silny i kurtuazyjny. Dog niemiecki nazywany jest też “szlachetnym posągiem”. 

Dog niemiecki - historia rasy 

Mówi się, że przodkami rasy Dog niemiecki są dogi tybetańskie, które były sprowadzane w dawnych czasach z Tybetu do krajów Europy takich jak Grecja, czy Rzym. Niektórzy uważają, że bezpośrednim przodkiem Doga niemieckiego jest bullenbeisser. Legendy głoszą, że w bojach brały udział psy olbrzymy, których wzorzec znamy dziś jako Dog niemiecki. Hodowla ras takich jak Chart i skrzyżowanie jej doprowadziło do rasy, którą podziwiamy do dziś - Dog niemiecki. 

Pierwszy wzorzec rasy "niemiecki dog" powstał w Niemczech, w roku 1880. Oficjalna nazwa została nadana jednak osiem lat później. W XIX wieku psy te zostały sprowadzone do Polski. Ich hodowla do dzisiaj jest powszechna. 

Dog niemiecki - charakter i umiejętności

Budowa ciała i wygląd Doga niemieckiego wzbudza respekt wśród ludzi  i sprawia pozory groźnego psa. Dogi niemieckie są powściągliwe i ostrożne wobec obcych. Mamy je za olbrzymiego niebezpiecznego i nieufnego czworonoga. Zwykli przechodnie boją się go ze względu nawet na jego masę i wielkość, dlatego nieraz przechodzą na drugą stronę ulicy by uniknąć kontaktu z nim. Duża część osób boi się pogłaskać doga, bawić się z nim, czy się do niego zbliżyć. Ku zdziwieniu wszystkich, pies ten bije ogromną empatią i czułością. Jest bardzo przyjazny i kompletnie niegroźny. Potrafi rozpoznawać emocje i je okazywać, choć wobec obcych bywa nieufny, wycofuje się i analizuje zagrożenie.

Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, uwielbiają to. Jeśli chodzi o członków rodziny to szybko nawiązują dobre kontakty, które są nie do ruszenia w przyszłości. Nie są groźne, nie wykazują żadnych takich zachowań. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której zagrożeni są członkowie rodziny.. wtedy dog niemiecki będzie bronił swoich najbliższych. Relacje z opiekunem uważają za szczególnie ważną. Psy tej rasy potrzebują bardzo dużo uwagi i troski. Dogi niemieckie szybko odwzajemniają uczucia i nie odstępują opiekuna na krok. 

Zwierzęta te są opanowane i zrównoważone. Byle co nie jest w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Są cierpliwe, mimo wszystko bardzo żywiołowe. Mówi się, że pies rasy dog niemiecki będzie idealnie nadawał się do życia w rodzinie. Jest to pies, który kocha towarzystwo, dzieci, uwielbia wspólnie z nimi spędzać czas i się bawić. Źle znosi samotność, towarzystwo daje mu dużo energii i szczęścia. Pamiętajmy, żeby mieć na uwadze gabaryty psa. Nie możemy zostawiać go samego z małymi dziećmi, by nie zrobiły im krzywdy (nawet przypadkowo). Pamiętajmy też, że skoro uosobienie doga jest przyjazne i dobre nie znaczy, że socjalizacja nie jest potrzebna. Od pierwszych chwil szczeniaka należy zadbać o jego wychowanie i socjalizację. Wiele leży w rękach opiekuna. Nie możemy przystać na tym, że z natury pies jest łagodny. Powinniśmy wychować go w ten sposób i dbać o to przez całe jego życie. Wtedy pies na pewno będzie niegroźny i przyjazny. 

Wbrew swoim gabarytom dog niemiecki wcale nie potrzebuje dużo przestrzeni i ogrodu. Uwielbia leniuchować na kanapie. Dog niemiecki świetnie odnajduje się w małym mieszkaniu. Musimy jedynie pamiętać o odpowiednio długich spacerach. Są one niezbędne do normalnego funkcjonowania. Dog niemiecki w domu nie robi wielu szkód, nie jest głośny, zbytnio żywiołowy i spontaniczny. Lubi odpoczywać, rzadko szczeka, ale jeśli już to robi, to jest to bardzo donośny dźwięk. Może być on słyszany przez sąsiadów, ale nie powinien im przeszkadzać często. 

Standard rasy FCI określa Doga niemieckiego jako “czułego i oddanego swoim opiekunom”. Faktycznie dobrze wychowany pies jest odzwierciedleniem wzorca FCI. Nie tylko lubią ludzi, ale również zwierzęta. Potrafią szybko zaprzyjaźnić się z innymi psami i zwierzętami innego gatunku. Z natury bardzo łagodne czasem potrafią zaskoczyć właściciela czymś uroczym. 

Jedną z ich umiejętności jest stróżowanie. Są świetnymi stróżami, bo potrafią być czujne i cierpliwe. Nie są w stu procentach łagodne, bo mają w sobie szczyptę sceptyzmu. Do całkiem obcych osób czują dystans i nie ufają do końca. To przydaje się psom stróżującym. Mają te wszystkie uczucia mocno wyważone. Rzadką bronią się szczekaniem czy warczeniem. Najlepsze jest to, że rzadko mają ku temu okazję. Często intruzi boją się samego wyglądu psa, zanim jeszcze się odezwie. Muskularny olbrzym o takim spojrzeniu budzi respekt i postrach. 

Dog niemiecki - zdrowie 

Dogi niemieckie nie żyją długo, bo ich średnia długość życia to około 8-10 lat. Zdarzają się osobniki dogów niemieckich dożywają 12 lat, ale jest to bardzo rzadka długość życia dla tak dużych ras . Nie jest to rasa tzw. długowieczna.

Zdarza im się mieć styczność z takimi schorzeniami jak:

  • wystąpienie skrętu żołądka i rozszerzenie go
  • dysplazja stawów biodrowych
  • osteochondroza
  • wady serca
  • łysienie
  • torbiele tęczówki

Schorzenia i choroby dotykają te osobniki, których rodzice mieli umaszczenie merle (marmurkowe). Właśnie z tego powodu nie są klasyfikowane do wystaw. Ich szczenięta są białe i często rodzą się chore. W dużym procencie cierpią na ślepotę i głuchotę. 

Dog niemiecki - odżywianie

Psy ras dużych i olbrzymich mają problemy z żołądkami i jest to czasem nieuniknione schorzenie, gdyż mają to wpisane w genach. Koniecznością jest zatem zadbanie o ich dietę i sposób karmienia. Mamy na to ogromny wpływ i możemy pomóc psu poradzić sobie ze schorzeniem, a nawet zniwelować jego problemy zdrowotne. Musimy dzielić psu pokarm na mniejsze porcje. Należy podawać je częściej, ale w mniejszych ilościach  Musimy dopilnować by pies po zjedzeniu posiłku miał chwilę odpoczynku, by nie skakał i nie biegał zaraz po zjedzeniu. Musi ok. 30 minut być w spoczynku by jedzenie dobrze się  przyjęło i mogło się zacząć trawić.

Pamiętajmy, że rasa ta należy do olbrzymich. Jak wiemy, im większy pies, tym ma większe zapotrzebowanie kaloryczne, co oznacza, że musi dostawać więcej jedzenia. Jego masa jest naprawdę spora. Jego ciało jest zbite i muskularne, musimy zatem zadbać o jego formę by nie został roztyty, ani zbytnio wysmuklony przez jedzenie. Jak wiemy, dietę dobieramy indywidualnie każdemu psu. Ogromne znaczenie na jakość i ilość jedzenia mają czynniki, takie jak: wiek, wielkość, masa ciała, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej.  Musimy zatem znać swojego pupila i dopasować mu odpowiednią dietę. Najlepiej jednak skonsultować wszystko z weterynarzem i działać zgodnie z jego zaleceniami.

Psy tak samo jak ludzie cierpią na alergie, nietolerancje pokarmowe, problemy jelitowe, żołądkowe i inne. Indywidualne podejście do psa to klucz do jego lepszego samopoczucia. Warto zrobić wszystkie możliwe badanie, które wykarzą nam, czy pies cierpi na jakąś alergię pokarmową, nietolerancję czy inne związane z tym problemy zdrowotne. Jeśli tak, to musimy pozbyć się poszczególnych składników z jego diety, by dostarczać mu samych zdrowych i bezpiecznych elementów w jedzeniu. Pamiętajmy, że duża masa ciała też przyczynia się do zwolnienia procesu metabolizmu, co należy uwzględnić w doborze karmy i sposobie odżywiania. Pamiętajmy też, że ze względu na to, że Dogi niemieckie żyją relatywnie krótko, szybko stają się seniorami, bo już w wieku 5 lat. A jak wiemy, szczenię, pies dorosły i senior mają inne zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego też wcześniej zostało wspomniane, że wiek ma ogromny wpływ na to jak karmić psa. 

Dlaczego nadwaga może być niebezpieczna dla Doga niemieckiego? Dog niemiecki to pies o dużej masie, zatem, gdyby dopadła go nadwaga, jego stawy były by bardzo obciążone. A za problemami ze stawami mogłyby pójść problemy z: układem krwionośnym, kostnym i inne. Wszystkie narządy mogły by być narażone, co mogłoby wywołać bardzo ciężkie choroby, a nawet śmierć. Prawidłowa waga psa pozwoli psu normalnie żyć i cieszyć się życiem. To czy pies ma nadwagę możemy łatwo sprawdzić. Wystarczy, że będziemy sprawdzać dotykiem, czy żebra są wyczuwalne przez skórę. Jeśli tak, to znaczy, że waga jest w normie. 

Polecamy psa karmić mokrą karmą, suchą karmą oraz wprowadzić choćby znikome ślady diety BARF. Dieta ta, to nic innego jak wprowadzenie w żywienie psa surowego mięsa. W mięsie znajduje się spora ilość białka, która jest niezbędna każdemu psu niezależnie od rasy, a w szczególności psom, które są tak duże jak Dog niemiecki. 

Prócz jedzenia i pełnowartościowych posiłków, które podajemy naszemu psu w postaci karmy dietę można uzupełnić w przysmaki, które są pełne wartościowych składników. Nie możemy zapominać również o suplementacji, która będzie wspierać najsłabsze ogniwo. W przypadku Doga niemieckiego są to stawy oraz układ trawienny/żołądkowy.

Dog niemiecki - pielęgnacja

Pielęgnacja rasy Dog niemiecki nie należy do skomplikowanych.Psy te mają krótką i lśniącą sierść, dlatego trzeba o nią zadbać. Można wyczesywać psa raz w tygodniu np. gumową szczotką lub rękawicą.

Podczas okresu linienia, czyli jesienią i wiosną należy to robić częściej niż raz w tygodniu. Psa myjemy tylko w razie takiej konieczności. Oczywiście należy dopilnować by dog niemiecki po kąpieli został dokładnie wysuszony. Używamy szamponu, który będzie adekwatny do sierści doga. W tym przypadku musi to być szampon do krótkiego włosa. Można również nałożyć odżywkę, która mocniej podbije naturalny połysk sierści. 

Warto sprawdzać oczy i uszy psa (zalecane minimum raz w tygodniu). Często się zabrudzają. Uszy są duże i zwisające. Może  się tam kumulować duża ilość bakterii, która wznieci jakąś infekcję bakteryjną. Aby temu zapobiec warto o nie dbać. Pamiętajmy również o odpowiedniej długości pazurów. Jeśli dog niemiecki sam sobie ich naturalnie nie ściera, to trzeba mu pomóc i podciąg je specjalnymi cążkami/nożyczkami. 

Dog niemiecki - podsumowanie

Wady:

  • kosztowny w utrzymaniu
  • obficie się ślini
  • krótko żyje
  • mało odporny na warunki atmosferyczne
  • często je

Zalety:

  • mocno przywiązany do opiekuna
  • inteligentny i pojętny
  • dobrze się czuje w małym mieszkaniu
  • nie trzeba mieć wielkiego ogrodu
  • dobry stróż i obrońca
  • łatwy w pielęgnacji
  • bezpieczny i łagodny wobec dzieci
  • pies rodzinny
  • tolerancyjny wobec innych psów
  • nie jest agresywny
  • mało szczeka