Dwa koty w domu – na co zwrócić uwagę, adoptując drugiego kota?
Czy dwa koty w domu to dobry pomysł?
Zgodnie z popularnym wśród kociarzy przysłowiem „koty są jak chipsy – na jednym się nie kończy”, większość wielbicieli tych czworonogów nie zastanawia się, jak odstraszyć obce koty ani jak postąpić z kocią znajdą – najchętniej przygarnęliby wszystkie, gdyby było to możliwe. Przecież dwa koty w mieszkaniu to podwójne szczęście! Wiadomo jednak, że są to stworzenia terytorialne, które w dodatku nie lubią zmian. Co zrobić, by dwa koty w domu żyły w zgodzie, a nawet w przyjaźni?
Do kotów niesłusznie przylgnęła opinia samotników. Zwierzęta te samotnie polują i chętnie chodzą własnymi ścieżkami, niemniej nie tylko umieją żyć w grupie, ale wręcz potrzebują towarzystwa. Z pewnością zauważyłeś, że twój kot najchętniej przebywa tam, gdzie są domownicy, a pozostawiony na długo sam w domu jest nieszczęśliwy! Dla domowego kota-jedynaka ludzie to jedyne istoty na świecie. Równie mocno jednak potrafi przywiązać się do kociego kompana.
Dwa koty w domu to nie tylko podwójna radość dla opiekuna. W towarzystwie lepiej się rozwijają, mniej chorują, a przede wszystkim nie doskwiera im nuda i poczucie osamotnienia, gdy nie możesz poświęcić im czasu. Wbrew pozorom koszt utrzymania dwóch kotów nie jest dużo wyższy niż w przypadku jednego. Wprawdzie potrzebujesz większej ilości karmy czy żwirku, ale kupując większe opakowania, zapłacisz znacznie mniej w przeliczeniu na kilogram.
Dlaczego kotom trudno zaakceptować nowego domownika?
Wprowadzenie do domu drugiego kota bywa trudne dlatego, że zwierzęta te niechętnie dzielą się swoimi zasobami. Należy przez nie rozumieć nie tylko pełną miskę, ale też terytorium mieszkania, ulubione miejsce wypoczynku i to, co najważniejsze – twoją miłość i uwagę.
Kolejną kwestią jest kocia potrzeba rutyny. Przyczyną niepokoju może być dla kota zapach nowych perfum czy zmiana pory posiłku, a co dopiero pojawienie innego kota!
Na kompetencje społeczne kotów ogromny wpływ mają ich cechy osobnicze. Podobnie jak ludzie, koty mają różne temperamenty i upodobania, skutkiem czego niektóre osobniki chętniej się bawią, a inne wolą spokój.
Poziom tolerancji kota dla innych zwierząt zależy też od przebiegu procesu jego socjalizacji. Jeśli wychował się z rodzeństwem albo przebywał długo wśród kotów w domu zastępczym, będzie bardziej otwarty na relacje niż zwierzak wcześnie osierocony i wychowany jako „jedynak”.
Co zrobić, by dwa koty się polubiły?
Jeśli chcesz zaadoptować drugiego kota, weź pod uwagę wszystkie wyżej opisane uwarunkowania, a zwiększy to twoją szansę na sukces!
- Podwój zasoby – potrzebne ci nowe miski na karmę i wodę (miska podwójna dla kota stanie się zarzewiem konfliktu!), drugi drapak, legowisko, a także kuweta dla kota, którego przyjmujesz pod swój dach.
- Weź sobie kilka dni wolnego – nie ingeruj w relację między kotami, ale twoja interwencja może być konieczna w kryzysowych sytuacjach. Pamiętaj też, że obydwa koty potrzebują tyle samo twojej miłości i uwagi (pieszczot, zabawy), bo jesteś ich ważnym „zasobem”.
- Zastosuj metodę socjalizacji z izolacją – przygotuj na przybycie drugiego kota oddzielne pomieszczenie na okres adaptacyjny, dzięki czemu zwierzęta będą mogły stopniowo przyzwyczajać się do swojej obecności.
Jeśli chcesz uniknąć agresji między twoimi dwoma kotami, uzbrój się w cierpliwość. Początkowo nie dopuszczaj do ich spotkania. Pozwól im najpierw poznać nawzajem swoje zapachy (np. zamieniając zabawki, z których korzystają), później – chwilę popatrzeć na siebie z daleka, przez uchylone drzwi. Skracaj dystans dopiero wówczas, gdy widzisz, że oba koty są zrelaksowane, zaciekawione. Zapewne wiesz, dlaczego koty mruczą i co oznacza machanie ogonem, więc dobrze odczytasz koci język ciała! Poczucie bezpieczeństwa twoich podopiecznych mogą wzmocnić syntetyczne feromony emitowane przez umieszczony w gniazdku elektryczny dyfuzor.
Co sprzyja socjalizacji kotów pod jednym dachem?
Jeśli nie chcesz, by twój podopieczny był „jedynakiem”, możesz odwołać się do zasad, które zwykle sprzyjają zgodnemu pożyciu dwóch kotów w jednym domu.
Jeśli nie masz jeszcze kota, zaadoptuj rodzeństwo. Dwa koty z jednego miotu są z sobą zżyte od urodzenia. Jeśli masz dorosłego kota, zaadoptuj kocię – kocięta łatwo adoptują się do nowych warunków, a dorosłe osobniki zwykle szybciej akceptują małych towarzyszy, a nawet (niezależnie od płci) roztaczają nad nimi opiekę.
Wybierz swojemu pupilowi towarzysza o podobnym temperamencie. Wbrew obiegowym opiniom to o wiele ważniejsze od tego, jakiej płci są dwa koty w jednym domu. Oczywiście dwa aktywne płciowo kocury będą walczyć o terytorium, ale przy adopcji kotów wykastrowanych płeć jest kwestią drugorzędną w porównaniu z usposobieniem.
Pamiętaj, że wszelkie zmiany w kocim świecie wymagają czasu i spokoju. Nie adoptuj drugiego kota w czasie, gdy kot-rezydent jest chory albo zestresowany przeprowadzką. Daj swoim kotom nie tydzień, a kilka tygodni na oswojenie się z nową sytuacją. Nie zniechęcaj się początkowym brakiem sukcesów! Przyjdzie dzień, w którym twoi podopieczni zasną przytuleni do siebie.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto