Podczas wybierania psa niezwykle ważna jest jego rasa, bo na podstawie wzorca możliwe staje się określenie głównych cech czworonoga, co ułatwia podjęcie właściwej decyzji zakupowej. Nie należy kierować się wyłącznie modą czy wyglądem, zdecydowanie ważniejszy jest charakter psa, który powinien współgrać z opiekunem. Dla jednych idealny będzie owczarek niemiecki, dla innych samojed czy pudel. Psów rasy husky syberyjski nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, niemalże każdy dobrze je zna. Są to popularne psy zaprzęgowe, które od wielu lat wykorzystuje się do ciągnięcia sań.

Skąd się wziął syberyjski husky?

Husky syberyjski od wieków jest wykorzystywany do psich zaprzęgów. Psy tej rasy wyróżnia duża potrzeba ruchu, a ciągnięcie sań pozwala na spożytkowanie energii. Ponadto zwierzęta te uwielbiają tego typu formę aktywności, sprawia im mnóstwo radości. W Polsce również cieszą się sporą popularnością, więc zobaczenie ich na spacerze z opiekunem nie jest rzadkością. Jeśli ktoś lubi spędzać czas na łonie natury, nie stroni od ruchu i szuka świetnego towarzysza, to można mu śmiało polecić siberian husky. Początki psów tej rasy są bardzo odległe. Pochodzą z mroźnych rejonów Syberii, na co wskazuje sama ich nazwa.

Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że zwierzęta stały się niezwykle silne i wytrzymałe, były w stanie przez wiele godzin ciągnąć sanie z całym ekwipunkiem. Dopiero w XX wieku znalazły się na Alasce i od tej pory są zaliczane do najpopularniejszych psów zaprzęgowych. Są to czworonogi o średniej wielkości, ale pomimo tego dokonują niesamowitych czynów. W przypadku tej rasy psów zachowało się wiele pierwotnych cech ze względu na nieznaczną ingerencję w jej rozwój. Z tego właśnie z powodu husky syberyjski bardzo przypomina swoich wilczych przodków, co oczywiście dodaje mu uroku. Wiele lat temu psy tej rasy pomagały podczas polowań, wystarczyło im niewiele pożywienia do zachowania siły i przebiegnięcia setek kilometrów.

Co wyróżnia psa rasy husky?

Husky pomimo swojej średniej wielkości odznaczają się silną budową ciała, są bardzo proporcjonalne, ich ogon przypomina lisią kitę, która unosi się w momencie podekscytowania. Sierść średniej długości wystarczy do tego, aby psy tej rasy były odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Włos okrywowy może być różny, syberian husky są najczęściej biało-czarne, ale nie jest to regułą. Nie brakuje też osobników husky o umaszczeniu wilczastym, rudych, złotych czy nawet czekoladowych.

Niektórzy kojarzą psy tej rasy z oczami koloru niebieskiego, ale nie jest to powszechne. Mogą mieć one przeróżną barwę, nawet czarną, ciemnobrązową, miodową, błękitną. Zdarzają się również osobniki husky z różnobarwnymi tęczówkami. W przypadku tej rasy psów można mówić o sportowej sylwetce, trójkątnych uszach, płynnym chodzie pełnym gracji, szybkim poruszaniu się. Samce osiągają w kłębie do 60 cm, natomiast samice 56 cm. Psy ważą zwykle od 20 do 28 kg, natomiast suki od 15 do 23 kg.

Jaki mają charakter i temperament husky?

Każdego z pewnością interesuje to, jakimi zwierzętami są syberian husky, czy mogą być hodowane z innymi psami. Charakterystyczne dla tych czworonogów jest to, że są pełne energii i muszą mieć zaspokojoną potrzebę ruchu, w przeciwnym razie zaczną być problematyczne. Wpłynie to niekorzystnie na ich zachowanie i zdrowie. Dla husky dosłownie każda pora jest idealna do tego, aby świetnie się bawić. Jeśli ktoś jest leniwy i prowadzi siedzący tryb życia, ma niewielki metraż w bloku, to niestety powinien rozejrzeć się za psem innej rasy dla dobra zarówno swojego, jak i czworonoga.

Husky będzie szczęśliwy, mogąc spędzać większość czasu na zewnątrz, biegając po dużym ogrodzie. Jeśli husky się nudzi i nie ma okazji do spożytkowania swojej energii, to staje się sfrustrowany. Kolejną kwestią jest silny instynkt łowiecki, dlatego polowanie to jedno z ulubionych zajęć psa rasy husky. Trzeba uważać, szczególnie podczas spacerów, bo jeśli pies nie będzie w pełni posłuszny, to na widok potencjalnej zdobyczy pogna za nią, nie zważając na wołanie właściciela. Lepiej nie ryzykować z chodzeniem bez smyczy. Wymaga to odpowiedniej tresury, aby pies husky zaczął reagować na każde zawołanie i był w stanie pohamować swoje instynkty, wracając grzecznie do opiekuna.

Husky syberyjski nie sprawdzi się jako pies stróżujący, co wynika z jego przyjacielskiego usposobienia. W niemalże każdym widzi dobrego kompana do zabawy, uwielbia współpracować z ludźmi. Zaletą dla wielu właścicieli będzie to, że husky szczekają bardzo rzadko, praktycznie tylko w momencie dużego podekscytowania. Nie zmienia to jednak faktu, że mają skłonności do wycia i skomlenia, jeśli nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi. W tej kwestii można je przyrównać do małych dzieci, które stają się głośne w momencie znudzenia. Pies niestety sam się sobą nie zajmie, trzeba zapewnić mu rozrywkę, odpowiednią stymulację. Warto wiedzieć, że husky syberyjskie mają silny charakter, są niezależne, mogą nawet próbować zdominować swojego właściciela. Nie jest to pies dla każdego, jego wychowaniem powinna zająć się osoba cierpliwa, konsekwentna i stanowcza. Wystarczy, że czworonóg wyczuje cudzą słabość, a niestety będą tego negatywne konsekwencje, bo wykorzysta ją. Psy tej rasy są niezwykle towarzyskie i jednocześnie bardzo czujne, łagodne. Nie znoszą samotności, najlepiej odnajdują się w stadzie. Będą wobec tego świetną opcją dla rodzin z dziećmi.

W przypadku husky syberyjski jest jeden problem, uwielbiają uciekać i się wałęsać, szczególnie jeśli nie będą mieć zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu. Jest to pies niezwykle ciekawski, więc nawet ogrodzenie może nie być w stanie go powstrzymać przed wydostaniem się na zewnątrz. Nie tylko świetnie biega, ale też potrafi się wspinać, co nie do końca spodoba się opiekunom. Jeśli ktoś myśli, że husky nie będzie w stanie sforsować dwumetrowego płotu, to mocno się zdziwi. Znudzony pupil zapragnie zwiedzić okolicę, gdy poczuje silną potrzebę wędrowania i tropienia. Będzie wobec tego świetnym towarzyszem podczas biegania czy jazdy rowerem. Psy tej rasy wyróżnia duża inteligencja, ale niestety nie są łatwe do wytrenowania. Wynika to z ich dużej niezależności, więc nauczenie ich posłuszeństwa wymaga szkolenia, które należy zacząć już w przypadku szczeniaka. Psa husky trzeba dobrze motywować do działania, a z pewnością da się okiełznać jego naturę i nauczyć wielu przydatnych umiejętności.

Psy rasy husky – zdrowie, choroby i długość życia

Syberyjski husky cieszy się dobrym zdrowiem, jest to niezwykle silna i wytrzymała rasa. Ma mocne mięśnie i szkielet. Jeśli weźmie się psa ze sprawdzonej hodowli, to praktycznie będzie wolny od obciążeń genetycznych, niepodatny na choroby. Husky potrzebują mnóstwo ruchu, ale nie można ich nadmiernie przeciążać, ma to szczególne znaczenie w fazie wzrostu. Nie wolno wykorzystywać młodego psa do ciągnięcia sań zaprzęgowych bez odpowiedniego przygotowania, wytrenowania i osiągnięcia właściwych rozmiarów. Długość życia psa husky wynosi od dziesięciu do czternastu lat. Można powiedzieć, że jest to rasa psów długowiecznych, często dożywająca do piętnastu lat. Niektóre osobniki mogą być bardziej podatne na rozwój dysplazji stawu biodrowego i dermatozy cynkozależnej.

Odpowiednio zbilansowana dieta i dobrana aktywność fizyczna pozwolą utrzymać psa w świetnej kondycji do późnych dni starości. Husky syberyjskie są podatne na jaskrę, która nieleczona może niestety doprowadzić do ślepoty. Trzeba kontrolować kondycję skóry i sierści, bo może dojść do dysplazji mieszków włosowych. Prowadzi to do wypadania włosów, ich przesuszenia i matowienia. U niektórych osobników husky zdarzają się problemy z krtanią. Jeśli zaobserwuje się u psa kaszel, duszności i zwiększoną męczliwość, to należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Może wskazywać to na wadę wrodzoną, która bagatelizowana upośledza funkcję krtani, łącznie z fałdami głosowymi.

Pielęgnacja husky

W przypadku syberian husky nie trzeba przejmować się skomplikowaną pielęgnacją, łatwo utrzymać je w czystości. Są to psy samodzielne, które dbają o higienę. Znika potrzeba codziennego wyczesywania sierści, wystarczy robić to sporadycznie. Sierść husky jest średniej długości i w dużej mierze czyści się samoczynnie, więc pies nawet bez kąpieli pozostaje wolny od zabrudzeń. Należy się więc wystrzegać częstego kąpania psa, bo ma to negatywny wpływ na jego skórę i odporność, niszczy naturalną warstwę lipidową. Będzie miało to negatywne konsekwencje podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Nawet dwie kąpiele mogą być zbyteczne w ciągu roku, wystarczy zrobić to jednorazowo. Problemem bywa jednak silne linienie, które przypada na wiosnę i jesień. Po zimie psy husky gubią niemalże całą swoją pokrywę, zmieniając szatę. Wiąże się to z ogromną ilością sierści dosłownie wszędzie. Co więcej, ma ona bardzo intensywny zapach, co wielu osobom będzie wręcz przeszkadzać.

Żywienie syberyjczyków

Syberian husky nie jedzą dużo pomimo tego, że są bardzo energiczne i wszędzie ich pełno. Trzeba Jednak mieć na uwadze to, że psy tej rasy cechują się wybrednością, więc wręcz wymagają od właścicieli serwowania im wysokiej jakości pokarmu. Należy zadbać o to, aby dieta był dobrze zbilansowana, nie brakowało w niej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Husky potrzebują specjalistycznego żywienia, co wymaga poszerzenia wiedzy w tym zakresie. Szczenięta husky rosną bardzo szybko, a braki substancji pokarmowych mogą przyczynić się do pogorszenia ich zdrowia i zaburzeń rozwojowych. Zdarza się też tak, że psy tej rasy w ramach strajku robią sobie głodówki, więc warto mieć w zanadrzu produkty pobudzające apetyt. Jeśli podaje się psu dobrze zbilansowaną karmę, to można zrezygnować z dodatkowych witamin. Możliwe jest również karmienie psów husky jedzeniem domowym, co zwykle wymaga jednak wprowadzenia odpowiedniej suplementacji, aby uniknąć niedoborów żywieniowych. Niezwykle ważny jest cynk, który znajduje się w dużych ilościach w wołowinie, podrobach, drobiu, jagnięcinie czy cielęcinie. W jadłospisie husky mogą znaleźć się gotowane jajka, ser, jogurt, owoce, marchew, pietruszka, por, seler, ryż, makaron, otręby, oleje roślinne, siemię lniane, miód, rosół, kości.