Dlaczego szczeniak gryzie i podgryza?

Człowiek i pies mają wiele wspólnych cech. Świetnie się to odzwierciedla w młodym wieku tych dwóch gatunków. Podgryzanie szczeniaka można porównać do małego dziecka, który poznaje świat przez wkładanie różnych przedmiotów do buzi. Szczeniaki w ten sam sposób co ludzie zaczynają przygodę ze światem. Również przez zmysł smaku i dotyku poznają świat, który ich otacza. Czy to szczenię, czy małe dziecko, nie mają jeszcze na tyle rozwiniętego mózgu i zmysłów, by mogły wszystko zrozumieć. W przypadku psów to gryzienie i podgryzanie daje im odpowiedzi na wiele pytań, które się kotłują w ich głowie. Dzięki temu nabierają też doświadczenia, które zostaje im na długo w pamięci. Pies jest obcym gatunkiem, który znajduje się w ludzkim świecie. Dlatego właśnie ich zachowanie można porównać do zachowania ludzi. Pies próbuje przez podgryzanie przedmiotów  poznawać kształt, smak, twardość, ale też może coś sygnalizuje człowiekowi przez to.

Jako młode stworzenie nie potrafią jeszcze się porozumiewać, czy sygnalizować swoich potrzeb, zmartwień, strachu, zadowolenia itd. Zatem przez gryzienie mogą też wyrażać swoje uczucia i potrzeby, które ciężko człowiekowi czytać. To nie do końca jest zrozumiałe dla człowieka. Dlatego warto wiedzieć, że pies gryzie różne przedmioty nie dlatego by nam zrobić na złość, ale chce nam coś zasygnalizować. Zadaniem właściciela jest nauczyć się czytać tych sygnałów i wykorzenić z psa potrzebę gryzienia i podgryzania. W szczeniakach rodzi się też ich instynkt i mają naturalną potrzebę gryzienia. Dlatego właśnie istotne jest w jaki sposób oduczyć psa gryzienia mebli, rąk i innych rzeczy. Ten problem pojawia się już od pierwszych dni życia szczekania. 

A może Twój pupil ma poczucie strachu i dlatego ma problem gryzienia? A może ma pytanie do swojego właściciela. A może jest to dla niego dobry sposób by poinformować, że ma ochotę na wspólną zabawę? Czasem gryzienie rąk jest całkowicie innym sygnałem niż gryzienie mebli na przykład. Warto zatem dowiedzieć się jakie są różnice w gryzieniu i jak możemy oduczyć psa gryzienia rzeczy. 

Kolejnym powodem dlaczego występuje gryzienie i podgryzanie rzeczy u Twojego czworonoga jest wymiana zębów u szczeniaka. W pierwszych tygodniach życia szczeniakowi rosną zęby mleczne. Nie jest to dla pisaka komfortowe, gdyż sprawia to ból zębów i swędzenie dziąseł. Każdy pies przechodzi ten etap na swój, inny sposób, Właśnie dlatego psy gryzienie rąk, czy gryzienie mebli traktują jako pożądane zachowanie. Po prostu potrzebują aby uśmierzyć ból i zaspokoić swędzenie dziąseł. Czują wtedy silna potrzebę żucia czegokolwiek tak naprawdę. Nie możemy zatem całkowicie zabronić szczeniakowi gryźć. Jest to nienaturalne i możemy mu tym zrobić wielka krzywdę. Sęk w tym, żeby nasz domowy zwierzak nie gryzł rzeczy, na których nam zależy i chcemy by były w stanie nienaruszonym.

W okresie wyrastania zębów naszym szczeniakom narasta problem gryzienia i pogryzania. Właśnie wtedy opiekun zwierzęcia zadaje najwięcej pytań typu: Jak oduczyć psa gryzienia rąk? Jak oduczyć psa gryzienia mebli? Jak oduczyć psa gryzienia ludzi? Dzięki wiedzy na temat gryzienia i potrzeb szczeniaka może to obrócić w dobrą stronę i zapobiec niszczeniu mebli tak, żeby pies nie stracił frajdy. Może pomóc przelać entuzjazm z gryzienia na przedmioty, które są do tego stworzone i będą większą przyjemnością dla szczeniaka. Takie przedmioty to: zabawki - gryzaki w postaci zabawek, gryzaki dla psa, przysmaki, które można również włożyć do gumowych zabawek, ringi i zabawki z wypustkami, kolcami oraz różnego rodzaju szarpaki. 

Podgryzanie rąk

Pies podgryza ręce, bo zwyczajnie mu się to nie podoba. Często dotyk może kojarzyć się czymś nieprzyjemnym. Zaburza to jego strefę komfortu, dlatego ku niezadowoleniu będzie gryzł ręce. Nawet jeśli nasze zamiary będą dobre i będziemy go chcieli pogłaskać to pies może reagować w ten sposób, aby się “bronić”. Warto nie drażnić psiaka na siłę i dać mu swobodę. 

Podgryzanie nóg

Podgryzanie nóg może brać się z chęci zabawy. Nogi są najbliżej ziemi, czyli najbliżej niego i są w ciągłym ruchu i dają dużo radości szczeniakowi. Jest to dla niego forma atrakcji - ruszające się nogi.. które pies musi dogonić, czy zaczepić. Mogą być również czymś, czego się boją i mogą je gryźć ze strachu. Szczeniaki nie są jeszcze świadome wszystkiego, dlatego nie odróżniają dobrych zachowań od złych. Często przemawia przez nie strach, a gryzienie pomaga im się go pozbyć. Jest to naturalne zachowanie z ich strony. 

Podgryzanie mebli i innych przedmiotów

Psy mają potrzebę gryzienia ze względu na swoje nowe, świeżo wyrastające zęby. Dziąsła swędzą, a gryzienie uśmierza ich ból. Ile psów, tyle upodobań. Niektóre psy wolą twardsze przedmioty i materiały, a niektóre te o wiele bardziej miękkie. Gryzienie mebli i pogryzanie innych przedmiotów jest naturalną potrzebą gryzienia, którą ma każdy szczeniak. Gryzienie sprawia im ulgę. Wyżynające się zęby, które dopiero co wyrastają sprawiają im ból. A dzięki podgrzaniu staje się mniejszy.  

Jeśli chodzi o zabieranie i gryzienie pantofli, to ma to inne podłoże. Kapcie mają zapach właściciela, czy członka domu, który jest dla nich bardzo intensywny. Chcą mieć tego pantofla przy sobie, dzięki temu czują się bezpiecznie, bo towarzyszy im cały czas zapach właściciela. 

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Jeśli podgryzanie rąk zdarza się podczas zabawy i igiełki ze strony naszego szczeniaka są namiętnie wbijane, musimy nagle zaprzestać zabawy. Może to być przerwa nawet kilkunastu sekundowa, ale musimy dać do zrozumienia pupilowi, że nie będzie zabawy, jeśli takie zachowania będą się powtarzać. 

Najważniejsze to dać psu możliwość gryzienia.. tylko rzeczy, które są do tego stworzone. Pies musi gryźć, musi piłować sobie zęby, musi mieć możliwość by ukoić ból ich rośnięcia. Psy dzięki gryzieniu poznają świat, w taki sam sposób pokazują swoje emocje jak radość czy strach. Oczywiście, aby nie mieć zdemolowanego mieszkania i przedmiotów musimy zainwestować w odpowiednie rzeczy. Na pierwszym miejscu wyróżnimy naturalne gryzaki. Są idealna opcją na zaspokojenie potrzeb gryzienia Twojego pupila. Prócz tego pies czuje piękny i kuszący zapach gryzaka, dzięki temu jest w stanie “podjeść”. Można to traktować jako i przekąskę, i gryzak. Naturalne gryzaki są w pełni bezpieczne dla psiaka, są też dla nich rarytasem. Ich zapach ich zachęca do gryzienia. Niektóre z nich sprawiają sporo problemu, bo są nieco twardsze, co jest idealnym rozwiązaniem dla naszego gryzącego psa. Dzięki temu pies spędzi długi czas na gryzieniu np. żwacza wołowego. Zmęczy się przy tym, co dodatkowo spowoduje, że będzie szybciej zmęczony i będzie dobrze spał. 

Kolejną świetną alternatywą są gryzaki - zabawki. Nie mogą być aż tak twarde ze względu na uzębienie szczeniaków. Ich zęby są cienkie i dość kruche. Warto dobierać te zabawki, które nie uszkodzą zębów, a dadzą dużo frajdy. Wiele z takich gryzaków ma specjalne wnęki, w które można włożyć smaczki. Nadaje to zabawce zapachu, który pobudza zmysły psiaka. Dzięki temu chętniej się bawi ów gryzakiem i ma ochotę zjeść pachnące przysmaki. To też może mu sprawiać trudności i zabrać sporą ilość czasu co jest dla nas na korzyść, bo tak jak w przypadku naturalnych gryzaków: pies się naje, zmęczy fizycznie i psychicznie i pobawi! W naszym sklepie znajdą Państwo takie zabawki, które są dostosowane do szczeniaków i ich słabszego zgryzu.

Podczas zabawy warto używać szarpaków różnego rodzaju, to pozwoli naszemu szczeniakowi  “wyżyć się” na zabawce i pozwoli im użyć swoich swędzących dziąseł i zębów. Podczas zabawy pies mocno będzie ciągnął zębami za zabawkę, a jeśli ona będzie sznurowana to tym zębom nic się nie stanie złego. Wąskie i ostre zęby psa wejdą pomiędzy włókna co pozwoli również je oczyścić, a te włókna z zabawki mogą dosięgnąć dziąseł, co uśmierzy ich ból. 

Nasz sklep Hubun posiada w swojej ofercie specjalną zabawkę w kształcie smoczka, która jest stworzona dla szczeniaków, które mają problem z gryzieniem przedmiotów. Smoczek działa fenomenalnie na swędzące dziąsła oraz wrastające ząbki. dodatkowo je czyści, więc ma też swoje plusy pielęgnacyjne. Smoczek jest wykonany ze specjalnej gumy, która jest w pełni bezpiecznym tworzywem dla naszego małego pupila!

Co zrobić jak pies mimo naszych działań dalej gryzie przedmioty?

Zalecamy aby w takiej sytuacji udać się do behawiorysty psów. Jeśli pies podgryza ręce czy nogi aż do krwi, robi to regularnie i nie chce przestać mimo naszych reakcji to najlepiej zapytać jaki jest powód i jak możemy sobie z tym poradzić. Nie jest to oznaka tego, że nie radzimy sobie ze szczeniakiem, gdyż jest to częsty problem. Najważniejsze, żeby zrozumieć jakie są zamiary i potrzeby Twojego psiaka. Często głównym problemem jest odczytanie tego, aniżeli złe działanie. 

Prócz problemu z gryzieniem szczeniak ma swoje inne równie ważne potrzeby. Pamiętajmy że podgryzanie możemy być problemem na tle psychicznym, czyli może to oznaczać, że nasz pies się czegoś boi, jest mu niekomfortowo lub potrzebuje czegoś, a inaczej nie umie tego nam przekazać. Często podgryzanie i gryzienie to sygnały dla właścicieli. Aby sprostać wyzwaniom i dać naszemu małemu czworonogiemu przyjacielowi jak najlepsze warunki do życia to najlepiej nabyć produkty, które nam to ułatwią. Poniżej znajdą Państwo produkty dedykowane szczeniętom, które świetnie się sprawdzają w życiu codziennym i dają dużo komfortu i radości naszym psom!