Jeśli Twój pies jest alergikiem, poszukaj dla niego specjalnej karmy, aby nie narażać go na dokuczliwy świąd, ból brzucha, wymioty i biegunkę. W przeciwnym razie odbierzesz mu całą przyjemność jedzenia. Zastanawiasz się, jak wybrać karmę hipoalergiczną, która zaspokoi potrzeby żywieniowe czworonoga, a przy tym będzie mu smakowała? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Alergia pokarmowa u psa – objawy

Najczęściej psy mają alergię na konkretny rodzaj mięsa lub zboża, ale zdarza się, że czworonogi źle reagują na konserwanty, zagęszczacze, sztuczne barwniki czy aromaty. Zwykle węglowodany i tłuszcze nie wywołują reakcji alergicznej, ale mogą powodować nietolerancję pokarmową. Może również pojawić się swędzenie, łojotok, ropne zapalenie skóry i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, co wywołuje alergię pokarmową u Twojego pupila? Możesz zastosować dietę eliminacyjną na okres minimum 8–10 tygodni. Polega ona na wykreśleniu z jadłospisu wszystkich potencjalnych alergenów. Jeśli objawy alergii ustąpiły, możesz stopniowo wprowadzać kolejne składniki, obserwując przy tym, czy dolegliwości nie wróciły.

Przeczytaj więcej: Alergia pokarmowa u psa - jak karmić psiego alergika?

Jak wybrać najlepszą karmę hipoalergiczną dla psa?

Karma powinna być dostosowana do wieku, wielkości i poziomu aktywności czworonoga. Zwróć też uwagę, żeby miała przejrzysty skład. Jeśli Twój pupil cierpi na alergię pokarmową, możesz wybrać karmę monobiałkową. Dostępna jest zarówno w wersji mokrej, jak i suchej.

Szukając mokrej karmy dla psa, koniecznie zapoznaj się z jej składem. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie zawiera ona substancji, które mogłyby uczulić Twojego pupila. Zwróć też uwagę, żeby zawierała błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dużą popularnością cieszą się ponadto półwilgotne karmy, np. zawierające mięso z kaczki i ziemniaki. Dobrze sprawdzą się w przypadku czworonogów ze słabszym uzębieniem, ponieważ mogą je łatwo pogryźć. Produkty są łatwe w przechowywaniu i podawaniu, a nasz pupil doceni ich walory smakowe oraz zapachowe.

Sprawdź też: Jak wygląda dawkowanie karmy dla psa?

Czym kierować się przy zakupie hipoalergicznej karmy dla szczeniaka?

Szukając karmy hipoalergicznej dla szczeniaka, zwróć uwagę na jej skład, jakość i opinię o producencie. Im prostszy skład, tym lepiej. Zwykle karma zawiera jedno źródło białka, takie jak jagnięcina, łosoś, kaczka lub indyk. Pamiętaj, żeby skonsultować swój wybór z weterynarzem. Specjalista stwierdzi, czy produkt zaspokoi potrzeby żywieniowe czworonoga.

Karma hipoalergiczna dla szczeniaka pozbawiona jest substancji, które mogłyby wywołać ból brzucha, biegunkę i zmiany skórne. To oznacza, że nie znajdziemy w niej zbóż, wołowiny, jajek i kurczaka, czyli najpopularniejszych alergenów. Zawarte w nich składniki roślinne wspierają trawienie i pozwalają zachować równowagę mikroflory jelitowej. W składzie karmy hipoalergicznej znajdziemy hydrolizowane białko, czyli rozbite na mniejsze cząstki (peptydy). Nie powoduje ono uwalniania histaminy, tym samym nie naraża czworonoga na nieprzyjemne dolegliwości. Hydrolizacja białka zapewnia też wysoką przyswajalność.

Hipoalergiczna karma dla szczeniaka zawiera dużą ilość białka zwierzęcego, jednocześnie wyróżnia się minimalną zawartością węglowodanów. Produkt powinien być wzbogacony o kwasy tłuszczowe i prebiotyki. Wspomniane składniki łagodzą stan zapalny, regulują perystaltykę jelit i chronią przed biegunkami. Karma hipoalergiczna mokra dla szczeniąt zawiera sporo błonnika, który zapobiega biegunkom i zaparciom.

Przeczytaj także: ZESPÓŁ PICA – łaknienie spaczone u psów i kotów

Przykłady dobrych karm hipoalergicznych

Jeśli szukasz hypoalergicznej karmy dla szczeniąt i suk, zwróć uwagę na produkty Brit Care. Karmy zazwyczaj bazują na jednym starannie wyselekcjonowanym źródle białka, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości. Można je również podawać czworonogom z wrażliwym żołądkiem lub nietolerancją pokarmową.

Mokra karma dla psa dostarcza niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Produkt nie zawiera konserwantów, wypełniaczy ani sztucznych barwników. Znajdziemy w nim natomiast świeże, soczyste mięso, podroby i bulion.

Mokra karma dla psa została wzbogacona o olej lniany, brązowy ryż, marchew i bazylię. Dzięki temu pozwala zadbać o sierść, wzrok i układ trawienny. W serii Dolina Noteci Premium znajdziesz też karmę z pstrągiem lub królikiem. Dostarczają one odpowiednią ilość aminokwasów, selenu i manganu. Pstrąg uzupełnia psią dietę o kwasy DHA i EPA, które wspierają pracę układu immunologicznego i nerwowego oraz pozwalają zadbać o skórę czworonoga. Producent proponuje też inne wersje smakowe:

  • jagnięcina,
  • kaczka z dynią,
  • dorsz z brokułami,
  • gęś z ziemniakami,
  • dziczyzna.

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie oferty, z pewnością znajdziesz karmę, która zaspokoi nawet najbardziej wymagającego czworonoga.

Jeśli jesteś opiekunem psa alergika, zwróć też uwagę na skład przysmaków i suplementów. Możesz od razu wybrać karmę i smaczki monobiałkowe. A jeśli Twój pupil wykazuje nietolerancję glutenu, postaw na produkty bezzbożowe. Zazwyczaj znajdziemy w nich groch lub soczewicę.