Jak prawidłowo karmić szczenięta?

Pojawienie się szczenięcia w domu to zawsze wielkie wydarzenie. W końcu to na opiekunie spoczywa odpowiedzialność za jego wychowanie, prawidłowy rozwój i zdrowie. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie życia mogą skutkować pojawieniem się problemów u dorosłego psa. W rozwoju młodego organizmu szczególną rolę odgrywa odpowiednie żywienie, które uwzględnia specjalne potrzeby związane ze wzrostem.

Ile kalorii dziennie powinien jeść szczeniak?

Cechą charakterystyczną żywienia szczeniąt jest wyższe zapotrzebowanie na kalorie niż u dorosłych psów o tej samej masie ciała. Przykładowo dorosły, niekastrowany pies o masie ciała 10 kg powinien otrzymać z posiłkiem ok. 700 kcal. Natomiast szczenię o takiej samej masie ciała (przy założeniu, że nie osiągnęło jeszcze 50% masy ciała dorosłego psa) powinno otrzymać ok. 1180 kcal. Jak widać jest to niemal dwukrotnie więcej kalorii. Wysokie zapotrzebowanie energetyczne jest związane oczywiście z intensywnym wzrostem i rozwojem młodego organizmu.  

W tym momencie wielu opiekunów zastanawia się: jak dostarczyć tak dużą ilość kalorii do tak małego żołądka? Podając karmę dla dorosłych psów byłoby to trudne, bo szczeniak mógłby odmówić zjedzenia zbyt dużego posiłku. Producenci karm dla psów zadbali o ten szczegół i przygotowali wersje dedykowane szczeniętom, które mają wyższą kaloryczność. W związku z tym można podać psiakowi mniej gramów karmy w ciągu dnia, jednocześnie dostarczając odpowiednią dla niego ilość kalorii. Aby jeszcze lepiej zadbać o komfort pupila i prawidłową pracę jego układu pokarmowego warto dzienną porcję karmy podzielić na kilka mniejszych posiłków. 

Przeczytaj także: Karmienie szczeniaka - najlepsza dieta dla szczeniąt

Co powinna zawierać dobra karma dla szczeniaka?

W kontekście wzrostu nie sposób nie wspomnieć o białku, które jest niezbędne do budowy nowych tkanek w organizmie. Powinno ono charakteryzować się wysoką strawnością oraz zawartością aminokwasów egzogennych (czyli takich, których organizm sam nie potrafi wytworzyć i muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem). Obydwa warunki spełnia białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego też to właśnie to źródło należy uwzględnić w diecie rosnącego szczenięcia. 

Równie istotne w żywieniu młodych psów są tłuszcze, a zwłaszcza Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe z rodziny omega – 3 (EPA i DHA). Wpływają one korzystnie na rozwój układu nerwowego, wspierają układ ruchu, a także wzmacniają odporność. Najlepszym źródłem tych kwasów są oleje pochodzenia zwierzęcego np. z łososia, małych ryb morskich lub z kryla.

Karmy dla szczeniąt Wiejska Zagroda

O wszystkie te aspekty zadbano w suchych karmach Wiejska Zagroda. W karmach tej marki możemy znaleźć dwie wersje dla szczeniąt, które uwzględniają specjalne potrzeby rosnących organizmów. Posiadają one wyższą kaloryczność, by dzienne dawki pokarmu nie obciążały zbytnio układu pokarmowego. W ich składzie znajdziemy kilka różnych źródeł białka zwierzęcego (m. in. jagnięcinę i indyka), a także olej z łososia, który dostarcza cenne kwasy EPA i DHA. Dodatkowo obydwie karmy różnią się między sobą wielkością chrupek, co jest dużą zaletą biorąc pod uwagę różnice w wielkości szczeniąt poszczególnych ras.