Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Karma bezzbożowa dla kota – TOP 5 produktów

2023-08-30 16:01:00

Jaka jest najzdrowsza karma dla kota? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Bez wątpienia jednak w diecie Twojego pupila nie powinny znajdować się zboża. Dlaczego karma bezzbożowa dla kota jest optymalnym wyborem? Jak rozpoznać dobry produkt wśród setek dostępnych na rynku? Dowiedz się więcej.

Dlaczego karma bezzbożowa jest odpowiednia dla kota?

Na opakowaniach karm dla kotów coraz częściej można znaleźć napis no grain czy grain free, lub po prostu „bez zbóż”. Bezzbożowe karmy dla kota to zwykle produkty ze średniej lub z wyższej półki (w odróżnieniu od taniej karmy z marketów), np. VERSELE - LAGA - Opti life dla dorosłych kotów dla zdrowego układu moczowego. Czy to odpowiedź na coraz lepiej znane nam potrzeby żywieniowe kotów? A może tylko moda, tak jak w przypadku bezglutenowej żywności dla ludzi, której tak naprawdę potrzebuje tylko stosunkowo niewielki odsetek alergików?

Koty to obligatoryjni mięsożercy, co oznacza, że mięso stanowi dla tego gatunku bezwzględną podstawę diety. Od tysięcy lat żyjące dziko koty żywią się drobnymi gryzoniami, ptakami i innymi niewielkimi zwierzętami. Pozyskują niezbędne im substancje odżywcze z białek i tłuszczów zwierzęcych. Nie są w stanie w ten sam sposób wykorzystać pokarmów roślinnych, bo nie jest do tego przystosowany ich układ pokarmowy (choćby ze względu na niedostatek odpowiednich enzymów). Co istotne, koty tylko w niewielkim stopniu trawią węglowodany, bo te w produktach odzwierzęcych występują w śladowych ilościach.

Wobec powyższego odpowiedź na pytanie, czy karma bezzbożowa jest zdrowa dla kota, wydaje się oczywista. Zboża cechują się bardzo wysoką zawartością skrobi (czyli złożonego węglowodanu), która nie zaspokaja zapotrzebowania kotów na substancje odżywcze. Jest dla nich wręcz niestrawna, co może skutkować szeregiem dolegliwości – od bolesnych wzdęć i biegunek, przez alergie, po choroby wątroby czy trzustki. Co więcej, koci organizm radzi sobie z „pustymi kaloriami” tak, jak ludzki – przetwarza je na tkankę tłuszczową, co prowadzi do otyłości.

Czym cechują się dobre bezzbożowe karmy dla kota?

Niestety, nie każda karma bezzbożowa jest dla kota najlepsza. Z pewnością jest zdrowsza niż tanie karmy popularnych marek, w których zboża znajdują się na pierwszym miejscu na liście składników, a mięso stanowi zaledwie kilka procent (z prostej przyczyny – taka karma jest tania w produkcji!). Brak pszenicy czy jęczmienia nie jest jednak równoznaczny z dobrym składem. Dlatego, kupując karmy bezzbożowe dla swojego kota, zawsze uważnie czytaj ich etykiety. Oto cechy dobrego produktu:

  • wysoka zawartość mięsa mięśniowego;
  • szczegółowy opis składników (nawet 90% kurczaka może oznaczać nie tylko mięso, ale też np. skórę, pióra, pazury);
  • nie więcej niż 5% węglowodanów w składzie (ich źródłem są nie tylko zboża, ale też warzywa, owoce czy rośliny strączkowe);
  • obecność takich dodatków jak witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, tauryna;
  • brak barwników, konserwantów, ulepszaczy smaku.

Czy mokra karma bezzbożowa jest dla kota lepsza niż sucha?

Wybór pomiędzy mokrą a suchą karmą dla kota to osobne zagadnienie. Generalnie zdecydowanie lepiej podawać zwierzęciu karmę mokrą – jak najmniej przetworzoną, o wysokiej zawartości wody (koty niechętnie piją – w naturze czerpią wodę z pożywienia).

Musisz też pamiętać, że nawet najlepsza sucha karma bezzbożowa dla kota musi zawierać pewną ilość skrobi, niezbędnej w procesie produkcji chrupiących krokiecików. Niemniej z różnych względów można włączać ją do kociej diety (sprawdź, ile razy dziennie karmić małego kotka i przekonaj się, że sucha karma bezzbożowa dla kociąt ułatwi Ci życie!) – o ile będzie to karma bezzbożowa wysokiej jakości. Do takich zalicza się na przykład PAN MIĘSKO - Karma sucha dla kota cielęcina z kaczką albo WIEJSKA ZAGRODA - Karma indyk z łososiem dla kota. Na szczególną uwagę zasługują produkty marki Power of Nature, w których składzie znajduje się wyłącznie białko pochodzenia zwierzęcego, stosunkowo niewiele tłuszczu (w tym cenne kwasy omega) i zaledwie 3% węglowodanów.

Najlepsza mokra karma bezzbożowa dla kota

Ponieważ dobre karmy bezzbożowe dla kotów powoli dominują rynek, coraz trudniej stworzyć TOP 5 polecanych produktów. Ich wybór rośnie z roku na rok, mają porównywalną jakość i cenę. „Bezzbożowy” ranking mokrej karmy dla kota może objąć np. takie pozycje, jak:

Wyżej wymienione bezzbożowe karmy dla kota to tylko przykładowy zestaw produktów.  Włącz je do diety Twojego kota, a szybko przekonasz się, że przy takiej diecie Twój kot będzie zdrowszy i szczęśliwszy!