Kastracja psa - co warto wiedzieć?
Należy mieć świadomość, że kastracja psów jest obecnie bardzo bezpiecznym zabiegiem. Godny uwagi jest fakt, że nie tylko ogranicza ryzyko bezdomności, ale również eliminuje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób. W zdecydowanej większości przypadków rekomendowana jest w przypadku zwierząt, które nie są przeznaczone do rozrodu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany zabieg nadal budzi ogromne kontrowersje w różnych środowiskach.
Na czym dokładnie polega kastracja psa?
Warto wiedzieć, że kastracja jest zaliczana do zabiegów chirurgicznych. Lekarz weterynarii przeprowadza ją pod znieczuleniem ogólnym. Należy zaznaczyć, że tak samo, jak w przypadku kotów, wątpliwości budzi aspekt związany z nazwą. Znaczna większość ludzi używa zamiennie słów sterylizacja i kastracja. Psy i suki mogą być poddane każdemu z wymienionych zabiegów.
Najważniejszym celem tych zabiegów jest przeciwdziałanie rozmnażaniu się psów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sterylizacja psa w najprostszym możliwym ujęciu polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Oznacza to tym samym, że zostaje wyeliminowana zdolność prokreacyjna. Należy mieć jednak świadomość, że sterylizacja nie zapobiegnie cieczkom u suk oraz nowotworom narządów rodnych.
Z kolei kastracja psów obydwu płci polega na chirurgicznym pozbyciu się jajników i macicy lub jąder. Jest to oczywiście zdecydowanie bardziej inwazyjny zabieg. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że jest wykonywany przez doświadczonego lekarza weterynarii.
Kiedy jest najlepszy moment na wykastrowanie psa?
Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba opiekunów zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na to, by został wykonany zabieg kastracji psa. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie poczekanie, aż pupil osiągnie dojrzałość płciową. Wspomniany fakt dotyczy zarówno psów, jak i suczek.
Właściciele czworonogów nie zawsze wiedzą, kiedy dokładnie pies osiągnie dojrzałość płciową. Nie można pod żadnym pozorem brać pod uwagę tylko wieku. Warto uwzględnić także rasę, jego wielkość i wagę. Należy mieć świadomość, że psy zaliczane do większych ras dojrzewają znacznie dłużej. W zdecydowanej większości przypadków o dojrzałości płciowej można mówić od siódmego do dwunastego miesiąca życia czworonoga. Godny uwagi jest jednak fakt, że psy ras olbrzymich mogą dojrzewać nawet do drugiego roku życia.
Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że w przypadku starych i dorosłych psów stan zdrowia będzie miał największe znaczenie. Warto wiedzieć, że ewentualne problemy zdrowotne mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Rekomendowane jest zatem jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o kastracji wykonanie wszystkich potrzebnych badań.
Czy kastracja psa na pewno jest bezpiecznym zabiegiem?
Jak zostało już wspomniane wcześniej, kastracja to zabieg chirurgiczny, który jest przeprowadzany w pełnej narkozie. Oznacza to tym samym, że jest obciążona identycznym ryzykiem, jak inne zabiegi tego typu. Należy mieć świadomość, że kastracja może zostać przeprowadzona praktycznie w każdej lecznicy weterynaryjnej. Zalecane jest jednak postawienie na gabinet, w którym operacja będzie wykonana przez chirurga.
Jakie badania powinny zostać przeprowadzone przed kastracją psa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przed każdą kastracją muszą być przeprowadzone odpowiednie badania diagnostyczne. Przeważnie są to: kontrola parametrów nerkowych, wątrobowych, a także morfologia. Z kolei w przypadku starszych psów warto również przeprowadzić badanie echokardiograficzne. Nie będzie żadnych przeciwwskazań do zabiegu tylko wtedy, gdy wszystkie wyniki będą prawidłowe.
Jak przebiega omawiana kastracja psa?
Godny uwagi jest fakt, że kastracja suczki jest znacznie bardziej inwazyjnym zabiegiem w porównaniu do kastracji psa. Należy mieć świadomość, że lekarz pod narkozą dokona niewielkiego nacięcia moszny, dzięki temu możliwe będzie usunięcie jąder. Warto wiedzieć, że w przypadku suk konieczne jest usunięcie macicy razem z jajnikami. Dokonywana jest zatem histerektomia. Lekarz będzie zmuszony do otworzenia jamy brzusznej.
Co dokładnie warto wiedzieć o rekonwalescencji po zabiegu kastracji psa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że okres związany z dochodzeniem psa do siebie po omawianej kastracji jest bardzo indywidualny. Ponadto będzie zależał od cech określonego czworonoga. Należy mieć świadomość, że pies kilka godzin po wybudzeniu z narkozy będzie oszołomiony. Właścicielowi może wydawać się, że jego pupil pierwszego dnia po wykonanym zabiegu będzie ospały.
Godny uwagi jest fakt, że dopóki szwy nie zostaną zdjęte, rekomendowane jest szczególne zwracanie uwagi na to, by pies nie męczył się fizycznie. Świetnym rozwiązaniem będzie ograniczenie w tym czasie intensywnych zabaw wymagających skakania, czy biegania za piłką. Zalecane jest równie w ciągu dwóch tygodniu od zdjęcia szwów unikanie prowokowania czworonoga do gwałtowniejszych ruchów.
Należy mieć świadomość, że bardzo istotną rolę będzie odgrywało dopilnowanie, by pies przypadkiem nie wyślizgnął się ze szwów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że może to przyczynić się do ich rozpulchniania, czy rozchodzenia rany. Dodatkowo w przypadku samców pomocny może być kołnierz. Warto zaznaczyć, że samice przeważnie korzystają ze specjalnych kubraczków. Są one wiązane na plecach.
Kastracja psa - jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Przeciwnicy kastracji zwracają szczególną uwagę na konsekwencje zdrowotne. Z kolei zwolennicy wychodzą z założenia, że występują one niezwykle rzadko. Uważają nawet, że odradzanie zabiegu jest nie tylko bezsensowne, ale również niemoralne. Należy mieć świadomość, że dyskusje o kastracji prowadzone są przeważnie w aspekcie zapobiegania bezdomności czworonogów. Godny uwagi jest fakt, że nawet w przypadku zwierząt domowych, bardzo trudnym zadaniem może być uniknięcie wpadki w trakcie cieczki. Warto również wiedzieć, że bardzo często niewykastrowane psy mają skłonności do ucieczek. Mogą wtedy zapłodnić losowo wybrane suczki.
Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów kastracji należy zaliczyć: brak cieczki, regulowanie kwestii bezdomności, redukcja instynktów terytorialnych, ograniczenie ucieczek u psów, brak ciąży urojonej u suk, zapobieganie chorobom nowotworowym, znaczne zmniejszenie popędu seksualnego samców, a także agresywnego zachowania psa.
Z kolei wśród wad omawianej kastracji warto wymienić: spowolnienie metabolizmu i ryzyko otyłości, ewentualne powikłania pooperacyjne, ryzyko schorzeń układu kostnego, znacznie większe ryzyko nowotworów prostaty, a także problemy z nietrzymaniem moczu. Należy mieć świadomość, że u 30% osobników po kastracji występują częste infekcje uszu.
Nie można zapomnieć, że zmianie mogą także ulec zachowania społeczne czworonogów. Przykładowo samce mogą przestać się obwąchiwać, a także właściwie klasyfikować. Może to przyczynić się do bardzo poważnych błędów komunikacyjnych. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że część wykastrowanych psów będzie prowokowanych przez niewykastrowanych pobratymców.
Ile kosztuje kastracja psa?
Warto wiedzieć, że właściciele czworonogów bardzo często przed podjęciem ostatecznej decyzji o kastracji biorą pod uwagę kwestie finansowe. Należy mieć świadomość, że nie jest łatwym zdaniem oszacowanie kosztów wspomnianego zabiegu. Na cenę wpływa bowiem znacznie więcej czynników, niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo dużo będzie zależało od wielkości miasta, czy wagi czworonoga.
Istotną rolę odgrywa także płeć. Godny uwagi jest fakt, że kastracja suki będzie wiązała się z większym koszem, niż wykastrowanie psa. Obecnie koszt zabiegu w mieście średniej wielkości oscyluje od 250 do 500 złotych. Nie można oczywiście zapomnieć, aby do wspomnianej kwoty doliczyć koszty badań. Należy także dowiedzieć się, ile wynosi cena wizyty kontrolnej i zdejmowania szwów. Nie jest rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji sugerowanie się tylko ceną.
Jak zachowuje się pies po kastracji?
Właściciele psów bardzo często wychodzą z założenia, że kastracja rozwiąże wszystkie problemy związane z ich agresją. Warto wiedzieć, że sytuacja jest znacznie bardziej złożona. Są bowiem różne przyczyny występowania wspomnianej agresji u psów. Może ona być spowodowana nadmiarem testosteronu. W takim przypadku kastracja będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli agresja wynika z lęku, czy problemów behawioralnych, zachowanie psa po przeprowadzonym zabiegu nie ulegnie zmianie.
Ponadto bardzo duża liczba badań jednoznacznie dowiodła, że u lękliwych psów kastracja może przyczynić się do pogłębienia problemów. Behawioryści rekomendują zatem wstrzymać się z wykonaniem zabiegu w przypadku czworonogów, które będą wymagały dodatkowej pracy nad pewnością siebie. Należy mieć świadomość, że kastracja może także powstrzymać psy przed uciekaniem. Zwierzęta po omawianym zabiegu bardzo często są znacznie mniej skłonne do ruchu. W połączeniu z wolniejszym metabolizmem może to doprowadzić do otyłości. Istotne znaczenie będą miały: odpowiednia dieta, a także aktywizacja do spacerów i różnego rodzaju zabaw.
Czy kastracja psa jest na pewno dobrym rozwiązaniem?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku zdrowych, dojrzałych i niehodowanych psów, które nie wykazywały żadnych problemów związanych z lękliwością, omawiana kastracja jest zabiegiem bardzo pożądanym. Jest ona w stanie zminimalizować psią bezdomność. Jak wiadomo, jest to obecnie ogromny problem.
Warto wiedzieć, że zalety kastracji z roku na rok przekonują coraz większą liczbę właścicieli psów. Jak zostało już wspomniane wcześniej, jest to zabieg, który zapobiega ropomaciczu, czyli w najprostszym możliwym ujęciu chorobie zagrażającej życiu suki. Należy mieć świadomość, że w momencie zachorowania, konieczne będzie usunięcie macicy. Oznacza to tym samym, że zabieg będzie dla psa bardziej niebezpieczny. Godny uwagi jest również fakt, że kastracja ogranicza ewentualne ryzyko zachorowania na raka sutka.
Co można zrobić, by zredukować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu kastracji psa?
Bardzo duża liczba właścicieli psów zwraca szczególną uwagę na różnego rodzaju problemy zdrowotne, które mogą pojawić się po pewnym czasie od wykonania zabiegu. Oczywiście można tego uniknąć. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie podjęcie decyzji o kastracji w odpowiednim momencie. Należy mieć świadomość, że zabieg wykonany u dojrzałego płciowo czworonoga ogranicza możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
Warto wiedzieć, że można znacznie zmniejszyć ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań, gdy wykona się wcześniej wszystkie potrzebne badania. Rekomendowane jest również zgłoszenie się do doświadczonego lekarza. Powinien on posiadać specjalizację w chirurgii. Godny uwagi jest fakt, że kastracja psów jest zdecydowanie bardziej kontrowersyjnym tematem w porównaniu do kastracji kotów. Osoby, które nie mają planów związanych z hodowlą psów, powinny bardzo poważnie rozważyć zabieg kastracji. Można w ten prosty sposób przyczynić się do ograniczenia bezdomności zwierząt. Właściciel zadba także o bezpieczeństwo swojego pupila.
Czy kastracja psa jest jedynym możliwym rozwiązaniem?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sterylizacja psów jest sprawdzoną metodą na zapobiegnięcie rozrodczości. Dzięki wspomnianemu zabiegowi suka lub samiec cały czas będą zaopatrywane w hormony. Nie można również zapomnieć, że sterylizacja jest chirurgicznie odwracalna. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są specjalne implanty, które stanowią sprawdzony sposób kastracji.
W najprostszym możliwym ujęciu jest to implant kastracyjny wywołujący kastrację chemiczną za pomocą czynnej substancji - desloreliny. Należy mieć świadomość, że jest on wszczepiany podskórnie u samców. Jego zadaniem jest obniżenie poziomu testosteronu, libido, a także płodności na okres wynoszący od sześciu do nawet czternastu miesięcy. Warto wiedzieć, że jest to czas, który w zupełności wystarczy, by zostały przetestowane skutki kastracji. Jak wiadomo, w przypadku tej metody są one odwracalne.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto