Owczarek australijski
Owczarki australijskie nazywane pieszczotliwie “Aussie” z natury psy pasterskie, są bardzo pracowite i uczynne. Szybko się uczą i są posłuszne. Prócz tego wprowadzają dużo miłości i radości do rodziny. Są prawdziwym członkiem rodziny.
Pochodzenie rasy
Wbrew temu jaką myśl nasuwa nam nazwa rasy, pies ten wcale nie pochodzi z Australii. Jego początki miały miejsce najprawdopodobniej w Ameryce Południowej. Nie ma żadnych pewnych informacji, które potwierdzałyby pochodzenie rasy. Wiadomo jedynie to, że przodkiem owczarka był owczarek baskijski, który w XIX wieku był transportowany z Australii do Stanów Zjednoczonych. Za transport odpowiadali baskijscy pasterze.
W 1957 roku australijski klub ASCA otworzył pierwszą księgę hodowlaną. Tej rasie jej jednolity status przyznano dopiero 20 lat później. Standard rasy wszedł w życie i w klub AKC dopiero w 1993 roku. Zaś w roku 1996 rasa trafiła do księgi organizacji FCI, jako rasa o numerze 342 w grupie 1, w sekcji 1 - owczarki.
Swoją popularność psy rasy owczarek australijski zyskały dopiero po II wojnie światowej wraz z modą na jazdę westernową.
Do wypromowania rasy owczarek australijski przyczynił się Jay Sisler. Był to doskonały treser, które swoje pięć minut miał w produkcjach Disneya.. właściwie nie on a jego psy! Czworonogi spod jego skrzydła występowały na wielkich ekranach. Dzięki temu wiele ras zyskało swoją rozpoznawalność.
Wygląd owczarka australijskiego
Psy tej rasy są bardzo urodziwe i z reguły bardzo podobają się miłośnikom czworonogów. Ich nietypowa sierść i oczy dają świetny efekt. Psy bardzo często mylone są z rasą Border Collie. Należy pamiętać jakie różnice są między nimi i czym wyróżnia się rasa owczarka australijskiego.
Sylwetka owczarka jest atletyczna i zdradza nam jego pochodzenie. Jest to pies pasterski, który ma świetną zwinność, a porusza się jak wszystkie psy pasterskie - bardzo zgrabnie. Jest szybki, rytmiczny a jego bieg czy chód jest elegancki. Rasa ta w kłębie posiada od 51 do 58 cm u samców, a suczki mierzą od 46 do 53 cm. Wbrew pozorom owczarki te są dość lekkie. Mają do 22/29 kg masy ciała, mimo to zaliczane są do grupy ras średnich. Mimo tego, że sylwetka tej rasy jest muskularna, pies ten w ogóle nie sprawia wrażenia ociężałego, czy tęgiego. Średniej wielkości psy te w swoim poruszaniu się prezentuje swoją lekkość i sprawność, co dodaje im dużo elegancji. Głowa owczarka Aussie jest przeważnie płaska lub lekko zaokrąglona. Jest na niej specyficznie zaznaczony stop. Kufa również jest płaska, co współgra patrząc na całą sylwetkę. Mówi się, że ta rasa ma harmonijną budowę ciała, która prezentuje się naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o zgryz to jest to rodzaj zgryzu nożycowego. Uszy są osadzone wysoko na głowie i są w kształcie trójkątów. Bardzo charakterystyczny jest ogon, który jest szczątkowy. Często występuje u tej rasy i tworzy się naturalnie. Owczarki te mają i krótką, i długą sierść. Krótka znajduje się przeważnie w okolicach głowy, uszu, przednich łap oraz pod stawami skokowymi. Ta sierść jest gładka, miła i przyległa. Całe ciało owczarka australijskiego pokrywa piękne falowane (częściowo proste) futro, które jest bardzo gęste. Prócz tego gęsty jest również podszerstek, dzięki któremu psy te są odpornenie przeróżne na warunki atmosferyczne. Najbardziej przykuwająca uwagę jest barwa sierści. Ma ona różne kolory, co robi ogromne wrażenie. Przeważnie psy te mają kilka barw na sobie. Wyszczególnia się 4 rodzaje umaszczenia. Wszystkie te rodzaje mają aż 16 różnych kombinacji kolorów.
Podstawowe umaszczenie:
- czarne (black)
- wątrobiane (red)
- blue-merle (marmurkowa czerń z szarą barwą podstawową)
- red-merle (marmurkowa czerwień/brąz z jasnoczerwoną lub beżową barwą podstawową)
- 16 dopuszczalnych kombinacji barwnych:
- solid black (jednobarwne, czarne umaszczenie)
- black bicolor (czarne z białymi znaczeniami)
- black tricolor (czarne z podpalaniem i białymi znaczeniami)
- black copper (czarne z podpalaniem)
- solid red (całe czekoladowe)
- red bicolor (czekoladowe z białymi znaczeniami)
- red tricolor (czekoladowe z podpalaniem i białymi znaczeniami)
- red copper (czekoladowe z podpalaniem)
- blue-merle copper (niebieski marmurek)
- blue-merle white (niebieski marmurek z białymi znaczeniami)
- blue-merle copper (niebieski marmurek z podpalaniem)
- blue-merle copper and white (niebieski marmurek z podpalaniem i białymi znaczeniami)
- solid red-merle (czekoladowy marmurek)
- red-merle white (czekoladowy marmurek z białymi znaczeniami)
- red-merle copper (czekoladowy marmurek z podpalaniem)
- red-merle copper and white (czekoladowy marmurek z podpalaniem i białymi znaczeniami)
Białe znakowanie jest dopuszczalne, jednak biel nigdy nie powinna być farbą dominującą.
Jaki charakter ma owczarek australijski?
Owczarek Aussie wyróżnia przede wszystkim silny instynkt obronny. Pozazdrościć mu można również wytrwałości, odwagi oraz silnego temperamentu. Jego zmysły są bardzo dobrze rozwinięte. Tyczy się to wszystkich zmysłów. Jest to bez wątpienia pies pracujący. Nie straszne mu żadne zadanie do wykonania. Swoją pracę wykonuje dokładnie i w bardzo szybkim tempie. Nie trzeba wiele razy go do tego nakłaniać. Jest to charakter zadaniowy, który spełnia wszelkie oczekiwania właściciela, czy tresera. Jego powołanie jako stróż i pies pasterki jest bardzo silne.I mimo, że w dzisiejszych czasach jest to pies rodzinny, to bardzo ciężko porzucić mu to, co w genach zostało mu przekazane. Rasa ta jest ambitna i bardzo aktywna. Żadne wyzwania nie są temu owczarkowi straszne. Szybko i chętnie się uczy. Uwielbia aktywnie spędzać czas i spełniać się w swoich zadaniach. Jest bardzo inteligentny i pojętny. Nauka sprawia mu ogromną przyjemność, a wykorzystywanie nowo nabytych umiejętności wykonuje z pasją i wielkim zaangażowaniem.
Pieszczotliwa nazwa owczarków australijskich to “aussie”. Skąd to się wzięło? Ano stąd, iż psy te świetnie współpracują z ludźmi i mają z nimi bardzo dobry kontakt. Są przyjazne i przyjacielskie. Z radością wykonują polecenia właściciela chcąc się mu przypodobać. Nie tylko sprawdza się w pracy i w wykonywaniu zadań, świetnie się słucha w domu i jest bardzo pomocny. Potrafi też radzić sobie sam, bez poleceń właściciela. Potraf polegać na swoim doświadczeniu i wiedzy. Psy tej rasy naprawdę są mądre i samodzielne, co jeszcze bardziej przyciąga ludzi do nich. Są bardzo atrakcyjne pod wieloma względami.
Jako, że plusem jest fakt, że owczarki australijskie są bardzo pojętne i szybko się uczą, co pomaga im i ich właścicielom w wielu sytuacjach, to minusem jest, że szybko uczą się również złych nawyków. Wymaga to od właściciela konsekwencji i dużej dawki cierpliwości. Można psa oduczyć złych zachowań, jednak trzeba to zrobić w umiejętny sposób i dać psu czas na nauką i przyzwyczajenie się do nowych zachowań. Psy tej rasy bardzo szybko odwzajemniają uczucia jakimi je darzymy. Tak jest w przypadku empatii. Jeśli my będziemy empatyczni wobec naszego psa, on po niedługim czasie będzie dobry i troskliwy dla nas. Psy te szybko się przywiązują. Tworzą z właścicielem długą i trwałą więź, która jest bezcenna i bardzo szlachetna.
Wobec obcych: ludzi i innych zwierząt owczarek australijski jest wyrozumiały i cierpliwy, jedynie czym można go rozdrażnić lub rozkojarzyć jest np. jadący rower, czy biegnące dziecko. Psy te szybko uruchamiają swój instynkt łowczy i wszystko co ich sprowokuje może im dać sygnał do pościgu. Wtedy niełatwo jest je zatrzymać czy sprowadzić do spokojnego stanu.
Na co najczęściej choruje psy rasy owczarek australijski?
Aussie najczęstszy problem mają ze stawami. Dolegliwości takie jak dysplazja staw biodrowego, łokciowego, jak i również choroby oczu, takie jak: katarakta, postępujący zanik siatkówki, epilepsja oraz wady zgryzu. U wielu owczarków występuje również defekt o nazwie MDR1, który prowadzi do nadwrażliwości na wiele substancji zawartych w lekach.
Z każdym problemem, który dotknie naszego pieska należy udać się do lekarza weterynarii i dobrać odpowiednią suplementację lub leki. Ważne, żeby jadłospis psa dostosować do jego aktywności ruchowej, sposobu życia, wieku oraz do dolegliwości, które mu doskwierają. Należy zadbać o psa od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Unikniemy dzięki temu chorób, których mogą się nabawić, a które wpisane są w ich geny. Warto również zwrócić uwagę na higienę i pielęgnację oczu, by choroby związane z oczami miały mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia. Jeśli odpowiednio zadbamy o naszego czworonogiego przyjaciela, będzie w mniejszym stopniu narażony na problemy zdrowotne.
Żywienie owczarka australijskiego
Należy pamiętać, że powinniśmy psu dostarczać całą gamę witamin i składników odżywczych. Białko pełni bardzo ważną funkcję w jadłospisie naszego pupila. Jest odpowiedzialne za energię i siłę, którą szybko potrafi spożytkować. Ów białko znajduje się przede wszystkim w mięsie. Jest to źródło protein, które jest niezbędna dla naszego psa. Można psu podawać również surowe mięso, co jest zgodne z dietą BARF i uzupełni dietę pupila w pełnowartościowe składniki. Pamiętajmy również, że mimo tej samej rasy każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne zapotrzebowania. Ilość i jakość pożywienia jest zależna od wielu czynników, takich jak: wiek, waga, wielkość, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, czy gust psa. To że nasz pies powinien odżywiać się zdrowo to jedno, jedzenie to powinno mu również smakować. Warto unikać zbędnych utleniaczy, słodzików czy barwników. Najlepsze dla naszego psa będzie naturalna karma czy dania, które sami mu przygotujemy.
Owczarek australijski - pielęgnacja
Jako, że owczarek australijski posiada specyficzną, pofalowaną sierść należy czesać ją niemal codziennie. Pies dosyć dużo się leni, a jego włosy są długie i lubią się kołtunić. Między włosami zbiera się brud i kurz, który warto regularnie usuwać. Dość często powinno się sprawdzać stan uszu oraz oczu. Ich higiena również jest ważna, szczególnie jeśli chodzi o oczy. Rasa ta narażona jest na genetyczne choroby oczu, dlatego po spacerach powinno się przemywać oczy i utrzymywać ich czystość. W razie łzawienia czy innych problemów stosować kropelki lub olejki, które znajdą Państwo na naszej stronie Hubun.pl. Kąpanie psa jest dość ważną częścią higieny. Nie powinno się robić tego zbyt często. Jako, że owczarki te mają długą sierść należy dopilnować aby wysuszyć psa do ostatniej kropli wody. Nie są wtedy narażone na przeziębienie. Do mycia zaleca się używać hipoalergicznych szamponów do długiej sierści. Można stosować olejki lub odżywki, aby nadać włosom blask i miękkość. Te produkty również znajdą Państwo w naszej ofercie.
Jeśli zadbasz o swojego owczarka australijskiego i będziesz przykładał się do jego higieny i pielęgnacji - on na pewno się odwdzięczy swoją empatią i będzie ci za to wdzięczny.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto