Urlop z psem – planowanie

Wybór miejsca, w którym spędzimy wakacje z psem, jest uzależniony od kilku bardzo istotnych czynników: wielkości i wagi psa oraz tego, jak znosi podróż wybranym środkiem transportu. Istotne jest również to, czy miejsce, w które chcemy się wspólnie wybrać, jest przyjazne czworonogom. Niestety może zdarzyć się tak, że wymarzona destynacja nie jest w ogóle dostosowana do spędzania urlopu z pupilem, bo np. nie ma w okolicy pensjonatu czy hotelu, w którym można się zatrzymać.

Oczywiście zawsze można zostawić czworonoga pod opieką najbliższych lub w zaufanym psim hotelu. Jednak taka sytuacja nie jest wskazana w przypadku zwierząt, które cierpią na lęk separacyjny.

Dokąd wyruszyć z psem na wakacje?

Opcji na szczęście z roku na rok przybywa. Coraz więcej miejsc noclegowych otwiera się na możliwość przebywania w nich z czworonogami – zarówno z psami, jak i kotami, a nawet fretkami czy kawiami domowymi. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad obowiązujących w danym miejscu. Nasze zachowanie podczas urlopu z psem ma istotny wpływ na postrzeganie pozostałych członków społeczności psich podróżników i podróżniczek.

Wakacje możemy spędzić w Polsce, np. nad morzem. Obecnie jest wiele plaż, na których wypoczniemy z psem. W górach też znajdzie się mnóstwo lokacji idealnych na wspólny urlop – wystarczy wcześniej sprawdzić, czy na dany szlak można wejść z psem. Jedyne, co nas ogranicza, to odległość. Z kolei dalsze wojaże poza granice naszego kraju obarczone są już koniecznością spędzenia wielu godzin w samochodzie, pociągu, na statku, promie czy w samolocie.

Sprawdź też: Jak przewozić psa w samochodzie? Zorganizuj podróż z pupilem

Paszport dla psa

Na terenie całej Unii Europejskiej, a także poza nią niezbędny będzie psi paszport/dokument tożsamości uprawniający do przekroczenia granicy. Dostaniemy go od ręki u weterynarza. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to przestrzeganie terminów szczepień. Jeżeli ich ważność wygaśnie przed wyrobieniem paszportu, trzeba będzie to nadrobić. Aby uzyskać psi paszport, musimy poddać naszego pupila zaczipowaniu.

Paszport dla psa wydawany jest jednorazowo i jest ważny dożywotnio. W niektórych krajach obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące podróżowania ze zwierzętami, np. konieczne będzie odrobaczanie tuż przed wyjazdem. Powinien zrobić to weterynarz i odnotować ten fakt w książeczce zdrowia pupila.

Dowiedz się, jaki pies jest najlepszy dla dziecka.

Pies w samochodzie

Podróż samochodem trwająca dłużej niż 5 godzin może być nie lada wyzwaniem. Gdy nasz pies doskonale znosi jazdę, dodatkowo może swobodnie się przemieszczać i kłaść w różnych miejscach lub w swoim ulubionym siedzisku samochodowym, wówczas nawet kilkunastogodzinna podróż nie będzie problemem.

Jeżeli natomiast nasz ulubieniec nie przepada za czterema kółkami, jest niespokojny albo źle się czuje czy wymiotuje, warto zastanowić się nad wizytą u weterynarza w celu podania pupilowi leku przed podróżą (środka na uspokojenie lub przeciwwymiotnego, ewentualnie obu). Choroba lokomocyjna niestety może być poważną przeszkodą we wspólnym podróżowaniu samochodem.

Akcesoria do podróżowania z psem

W przypadku, gdy naszemu pupilowi trzeba podać lek przed podróżą albo po prostu źle toleruje jazdę samochodem, konieczne będzie zaopatrzenie się w transporter dla psa. Takie rozwiązanie jest jednym z lepszych w przypadku małych psów, ponieważ w ograniczonej przestrzeni czują się bezpieczniej. Z kolei duże czworonogi najlepiej usytuować na tylnej kanapie w legowisku, które można unieruchomić pasami lub na macie podróżnej. Istnieje też opcja zamontowania dużej klatki w przestrzeni bagażowej. Wszystko zależy od naszych preferencji, wielkości auta oraz rozmiarów pupila.

Wybierając się w podróż z psem, warto mieć przy sobie:

  • przenośną miskę,
  • szczelnie zapakowaną karmę oraz smakołyki,
  • wodę,
  • zapas woreczków na psie odchody,
  • kaganiec – ważne jest, aby był to taki model, w którym pies będzie mógł swobodnie ziać (w czasie upałów to kluczowe),
  • zapasowe szelki lub smycz,
  • dokumenty – paszport (w przypadku zagranicznych wojaży), książeczkę z wpisanymi wszystkimi aktualnymi szczepieniami,
  • apteczkę dla psa, a w niej leki (jeżeli nasz pupil jakieś przyjmuje), sól fizjologiczną do przemywania oczu, sterylne waciki, akcesoria do usuwania kleszczy,
  • adresówkę,
  • ulubione zabawki i kocyk,
  • kamizelkę do pływania (gdy jedziemy nad wodę, a nasz pupil uwielbia pływać),
  • matę chłodzącą,
  • szczotkę do czesania.

Jeżeli na urlop wybieramy się zimą, warto również zabrać ubranko, maść zabezpieczającą łapy przed zimnem i solą.