Welsh Corgi
Mały pies wielki duchem i cechujący się niezwykle pogodnym usposobieniem skradł serce nie tylko angielskiej królowej Elżbiety II, ale też wielu miłośników psów na całym świecie. Od wieków cenią go sobie Walijczycy. Jest nim należący do sekcji psów pasterskich Welsh Corgi - dostojny, inteligentny, bardzo rodzinny i empatyczny. Posiada więc cechy idealnego przyjaciela rodziny, dlatego też jest doskonałym psem rodzinnym. Warto dodać, ze Welsh Corgi to w rzeczywistości dwie rasy: Welsh Corgi Cardigan i Welsh Corgi Pembroke. Poznaj historię Corgi, jego charakter i osobowość, choć rasa ta jest jeszcze mało popularna w Polsce, to z pewnością godną uwagi.
Welsh Corgi - historia rasy
Bez wątpienia Corgi są starą rasą, należącą do sekcji psów pasterskich (z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła), a więc specjalizujących się w zaganianiu bydła, owiec i koni. Ich kraj pochodzenia to Wyspy Brytyjskie, a dokładnie Walia. W języku staroceltyckim Corgi oznacza mały pies -„cor” lub „cur” – pies i „gi” – mały.
Pierwsze wzmianki na temat tej rasy pojawiły się już w X wieku w kodeksie walijskim. Ówczesny władca Walii - Hywel Dda w Kodeksie Praw z 920 roku ostrzegał przed surowymi karami, grożącymi za skrzywdzenie wyszkolonego Welsh Corgi. I choć te psy cenione były od zawsze za swoje umiejętności pasterskie i są uznawane za idealnych stróżów oraz towarzyszy polowań, to pojawiały się one również w legendach i podaniach jako wierzchowce dla wróżek. Do XVII wieku łączono Pembroke i Cardigan w jedną rasę. Rozdzielono je dopiero w XX wieku (w 1934 roku) i zakazano ich krzyżowania.
Warto jednak zaznaczyć, że zarówno Welsh Corgi Cardigan, jak i Welsh Corgi Pembroke są rasami naturalnymi, a więc takimi, które powstały bez ingerencji człowieka. Przez wieki obie te rasy mieszały się, ale nie są ze sobą blisko spokrewnione. Co więcej różnią się od siebie zarówno w wyglądzie, jak i charakterze. Najprawdopodobniej Welsh Cardigan jest starszą rasą, pochodzącą od przodków współczesnych jamników. Z kolei przodkami rasy Welsh Corgi Pembroke były szpice pasterskie, vastgotaspets.
Hodowlą Corgi zajmowali się początkowo przede wszystkim Anglicy, a ich międzynarodowa kariera rozpoczęła się za sprawą królowej Wielkiej Brytanii, która to pierwszego Corgi Pembroke dostałą jeszcze w dzieciństwie. Królowa brytyjska Elżbieta II od tamtej pory stała się miłośnikiem psów tej rasy. Welsh Corgi towarzyszą jej na oficjalnych uroczystościach, budząc zainteresowanie całego świata. Do Polski Corgi trafiły z Niemiec w roku 1979. A już rok później przyszły na świat pierwsze Corgi z polskiego miotu tej rasy.
Dostojna sylwetka Welsh Corgi Cardigan i Pembroke - cechy wspólne i różnice
Welsh Corgi to pies mały o krępej budowie ciała o głębokiej klatce piersiowej, wydłużonym tułowiu z prostym grzbietem. Rasę tę wyróżnia duża głowa (lisia w kształcie) w porównaniu do reszty ciała oraz szeroko rozstawione duże i proste uszy o zaokrąglonych końcach. Poza tym Welsh Corgi ma dobrze kątowane i proste, ale krótkie łapki o mocnym kośćcu, zakończone tzw. kocimi łapkami. Ich klatka piersiowa jest mocna i szeroka z wyraźnie zaznaczonym przedpiersiem. Cechą charakterystyczną Welsh Corgi jest również dwuwarstwowa okrywa włosowa, stanowiąca doskonałą ochronę przed wilgocią, deszczem i zimnem.
Pozornie obie rasy Welsh Corgi Pembroke oraz Cardigan są bardzo podobne. W rzeczywistości różnice pomiędzy nimi są dość wyraźne. Corgi Pembroke są mniejsze od Corgi Cardigana. Wzorzec rasy Welsh Pembroke podaje, że ich wielkość w kłębie zaczyna się od 25 cm, podczas gdy w przypadku Welsh Corgi Cardigan mowa o wzroście 30 cm. Ponadto Cardigan jest nie tylko większy, ale też cięższy od Corgi Pembroke. Waga tej rasy może dochodzi nawet do 17 kg, podczas gdy u Pembroke do 11 kg. To oczywiście nie jedyne różnice. Cardigan jest dłuższy i ma większe uszy, a także większy i puszysty ogon, stanowiący naturalne przedłużenie linii grzbietu. Do tego Welsh Corgi Cardigan ma krótką lub średniej długości sierść twardą i możliwie prostą, zaś sierści Welsh Corgi Pembroke cechuje się prosta i jest średniej długości z gęstym podszerstkiem. Pisząc o różnicach ras Corgi nie można zapomnieć o ich oczach. Otóż Welsh Cardigan ma oczy możliwie ciemne (stonowane z umaszczeniem), szeroko rozstawione, przejrzyste, żywe i łagodne oraz o ciemnych powiekach. Dopuszczalne u Corgi Cardigan są oczy niebieskie, ale tylko psów niebieskich marmurkowych. Z kolei oczy Corgi Pembroke są brązowe (stonowane z umaszczeniem), okrągłe oraz nie wypukłe.
Jedną z różnic tych ras stanowi ich rodzaj umaszczenia. Welsh Corgi Pembroke spotykany jest przede wszystkim w najróżniejszych odcieniach rudego, ale dopuszcza się również umaszczenie śniade, płowe, czarne podpalane z białymi znaczeniami w niewielkiej ilości. Większa dowolność kolorów jest możliwa w przypadku Corgi Cardigan - jedynym warunkiem są białe znaczenia w małej ilości.
Usposobienie i osobowość Welsh Corgi - dla kogo te psy są polecane?
Welsh Corgi Cardigan i Pembroke mają też nieco różne charaktery. Pierwszy z nich jest żywy, ale też czujny i opanowany, zaś drugi - przyjacielski, żywy, śmiały i chętny do pracy. Niemniej jednak zarówno Cardigan, jak i Pembroke są bardzo inteligentne, sympatyczne i oddane rodzinie, co sprawia, że są uwielbiane przez miłośników psów. Psy te świetnie odnajdują się z innymi zwierzętami oraz lubią dzieci. Warto też pamiętać, że choć dzisiaj Corgi są głównie psami rodzinnymi, to dawniej były to psy pasterskie, spędzające dużo czasu na dworze pilnując i zaganiając owce. Z tego też powodu Welsh Corgi lubią być aktywne. Potrzebują się wybiegać i wyszaleć na świeżym powietrzu, ale po dłuższym spacerze zamieniają się w spokojnego kanapowca.
Psy rasy Welsh Corgi są doskonałymi towarzyszami kochającymi swoją ludzką rodzinę. Poza tym są niezwykle elastyczne i łatwo dostosowują się do trybu życia swoich opiekunów. Corgi będzie więc idealnym kompanem dla osoby w każdym wieku - młodej i energicznej, starszej, jak również posiadającej dzieci. Mimo, że z natury są to psy pasterskie, to doskonale czują się zarówno na wsi, jak i w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na swoją pasterską naturę wymagają odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji, która powinna być rozpoczęta we wczesnym szczenięctwie, ponieważ jak przystało na pasterza Corgi mogą przejawiać zachowania zaganiające - np. biegających dzieci czy jadących rowerów. Socjalizacja zminimalizuje bądź wyeliminuje tego typu problemy.
Corgi są przyjazne wobec dzieci oraz bardzo lubią gości i gwar domostwa. Wykazują się duża cierpliwością i empatią. Biegające dzieci nie są źle odbierane, wręcz przeciwnie chętnie przyłączą się do wspólnej zabawy. Niemniej jednak igraszki dzieci z psem lepiej nadzorować, ale ta zasada powinna dotyczyć każdego zwierzęcia. Jeśli zaś chodzi o towarzystwo innych psów, to Corgi zwykle nie mają z tym problemów, o ile są dobrze socjalizowane od szczeniaka.
Poza tym, decydując się Welsh Corgi trzeba mieć na względzie, że psy te linieją dość intensywnie, ale regularne używanie trymera, odkurzacza i rolki do ubrań, ułatwia walkę z wszędobylską sierścią zwierzęcia. Poza tym psy te wymagają częstego wycierania po spacerze, z uwagi na krótkie łapy, przez co psy te szybko się brudzą. Do pielęgnacji sierści psów rasy Welsh Corgi należy używać szczotek z bardzo gęstymi i krótkimi ząbkami, a sam zabieg szczotkowania powinien mieć miejsce raz w tygodniu, a w okresach linienia częściej. Zalecane są także regularne kąpiele, ale nie należy wybierać szamponów zmiękczających czy unoszących sierść.
Zdrowie Welsh Corgi
Zarówno Welsh Corgi Pembroke, jak i Welsh Cardigan cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Są one wytrzymałe i odporne, przez co rzadko chorują. Niestety zawsze jest jakieś "ale". Rasy te mają skłonność do pewnych chorób. Są to:
- postępujący zanik siatkówki (PRA);
- dysplazja stawów łokciowych i kolanowych;
- dyskopatia;
- zaćma;
- kamica pęcherza;
- niedoczynność tarczycy;
- zwichnięcie rzepki;
- otyłość.
Warto przy tym zaznaczyć, że ryzyko genetycznej choroby oczu, jaką jest PRA można całkowicie wyeliminować, decydując się na szczenię rasy Welsh Corgi z z hodowli ZkWP, w której to psy są przebadane lub pochodzą od zdrowych rodziców.
Ponadto dbając o właściwe odżywianie Corgi oraz zapewniając mu dostosowaną do ich sylwetki aktywność fizyczną, można zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianych schorzeń.
Zasady żywieniowe Corgi Cardigan i Pembroke
Welsh Corgi żyją przeciętnie od 12 do 15 lat. Jak zostało już powyżej zaznaczone psy Corgi są skłonne do nadmiernego przybierania na wadze, co w konsekwencji prowadzi do ich otyłości. Są to ogromne łakomczuchy, które nie mają umiaru w jedzeniu - każdy rodzaj karmy czy innych przekąsek przypadnie im do gustu. W związki z tym już od szczeniaka należy zadbać o właściwą dietę psa rasy Welsh Corgi Pembroke i Cardigan, a co za tym idzie również o jego prawidłową wagę.
Welsh Corgi powinny spożywać karmę wysokomięsną i bezzbożową. I o ile nie ma przeciwwskazań do podawania Corgi karmy suchej, to z uwagi na aspekt poczucie większej sytości, lepszym wyborem będzie karma mokra. Trzeba zachować rozsądek w codziennej diecie psów rasy Welsh Corgi. Ich skłonność do tycia nie oznacza, że należy zupełnie wyeliminować przekąski czy rozmaite smaczki. Trzeba pamiętać, że stanowią one dodatkowe kalorie i uwzględniać to w psiej dietetyce. Suszone mięso czy kości do obgryzania są ważne dla zdrowia zębów i dziąseł.
Cena szczeniaka Corgi
Cena oczywiście zależy od rodzaju hodowli. Chcąc mieć pewność, że nabywa się rasowego psa Welsh Corgi należy wybierać hodowców FCI. Wówczas cena szczeniaka będzie wynosiła około 6000-7000 zł. Popularność tej rasy rośnie, co przekłada się również na wzrost cen ich przedstawicieli. Alternatywą dla kupna psa rasy Corgi jest jego adopcja.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto